• Odbierz prezent
Tak źle jeszcze nie było - rynek IPO niemal nie istnieje

PwC we wtorek 9 kwietnia opublikowało kolejny raport kwartalny z serii IPO Watch Europe, w którym analizuje liczbę i wartość debiutów giełdowych na europejskich parkietach. Dane z pierwszego kwartału 2019 r. nie są optymistyczne - europejski rynek IPO niepokojąco skurczył się w stosunku do pierwszego kwartału zeszłego roku, co również odbiło się na warszawskiej giełdzie.

 

Wyjątkowo zauważalny jest spadek wartości pierwszych ofert publicznych (IPO) w perspektywie europejskich parkietów giełdowych - ich łączna wartość w pierwszy kwartale roku wyniosła jedynie 0,7 mld EUR, co jest spadkiem aż o 95% w stosunku do analogicznego okresu w 2018 r. (ponad 13 mld EUR). Wg raportu, spory wpływ na tak znaczący spadek mogła mieć niepewna sytuacja polityczna w Europie, związana w dużej mierze z Brexitem.

Jak nietrudno się domyślić, posucha na rynku IPO ma również przełożenie na warszawskiej giełdzie. W 1Q 2019 r. miały miejsce jedynie trzy debiuty, co więcej wszystkie odbyły się na alternatywnym systemie obrotu NewConnect, zaś ich łączna wartość wyniosła niecałe 13 mln złotych (ok. 3 mln euro). Na głównym parkiecie GPW nie doszło do debiutu od ponad pół roku (poza udanym przejściem XTPL z NewConnect), co pokazuje że spółki nie dostrzegają wystarczających korzyści biznesowych we wchodzeniu na publiczny rynek. Wg PwC, pierwszy kwartał niemal zawsze wykazuje spowolnienie na rynku debiutów giełdowych, jednak niepokojąca jest ponadpółroczna stagnacja na głównym parkiecie, a także krótka lista spółek, które przygotowują się do IPO w najbliższych miesiącach.

 

Spółki, które jak dotąd debiutowały w tym roku na warszawskiej giełdzie (NewConnect) to: 4Mass, QuarticOn oraz ECC Games.

Czytaj także: BoomBit - kolejna obiecująca spółka gamingowa rozpoczyna IPO

Kolejna spółka gamingowa zadebiutuje na warszawskim parkiecie - w zeszłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki BoomBit, zaś w poniedziałek 8 kwietnia spółka poinformowała o swoich najbliższych planach związanych z obiecująca zapowiadającym się debiutem. BoomBit.. Czytaj
BoomBit - kolejna obiecująca spółka gamingowa rozpoczyna IPO

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk