• Odbierz prezent
Tak źle jeszcze nie było - historyczny spadek sprzedaży detalicznej w kwietniu

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące sprzedaży detalicznej w kwietniu. Zgodnie z oczekiwaniami, sprzedaż zanotowała znaczny spadek ze względu na ograniczenia w handlu związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Spadek okazał się największy w historii prowadzenia odczytów (czyli od 1994 r.) i był wyższy od prognoz analityków - wyniósł bowiem ponad 22% w perspektywie rocznej.

 

Jak wynika z danych GUS opublikowanych w piątek 22 maja, sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła aż o 22,6% w porównaniu do kwietnia zeszłego roku i o 12,3% w perspektywie miesięcznej.

Jest to nie tylko historycznie największy spadek sprzedaży detalicznej (dotychczas najwyższy miał miejsce w maju 2005 r. i wyniósł „zaledwie” 14,4%), ale również znacznie wyższy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali spadek poniżej 17%.

Tak słaby wynik był oczywiście spowodowany znacznymi ograniczeniami w handlu z powodu epidemii, kwiecień był również jedynym miesiącem objętym całkowitym lock-downem. W maju wynik powinien być znacznie lepszy, trudno jednak stwierdzić czy konsumenci tak chętnie ruszyli na zakupy po otwarciu części sklepów.

 

Największy spadek sprzedaży w kwietniu zanotowała branża odzieżowo-obuwnicza: 63,4%. Dużo niższą sprzedaż miały również sklepy motoryzacyjne (-54,5% r/r) oraz stacje paliw (-25,2% r/r)

FXMAG biznes tak źle jeszcze nie było - historyczny spadek sprzedaży detalicznej w kwietniu gus  sprzedaż detaliczna  koronawirus 1

W marcu sprzedaż detaliczna o 7,1% w ujęciu rocznym.

 

Czytaj także: Inflacja w kwietniu spadła, ale żywność wciąż mocno drożeje

W piątek 15 maja Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące inflacji w kwietniu. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrosły o 3,4% w ciągu roku. Co ciekawe, mimo znacznych wzrostów cen żywności, to usługi drożały mocniej niż produkty. W perspekty.. Czytaj
Inflacja w kwietniu spadła, ale żywność wciąż mocno drożeje


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk