• Odbierz prezent
Tak wielkiego spadku PKB nie prognozuje żadne inne państwo

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o prawie 6% w marcu, a kraj pogrążył się w najgłębszej od ponad trzech stuleci recesji. Bank Anglii podał szacunkowe wyliczenia, z których wynika o ile skurczy się w drugim kwartale PKB Wielkiej Brytanii. Liczba jest oszałamiająca.

Gwałtowny spadek to tylko niewielka część szkód spowodowanych ograniczeniami w zwalczaniu koronawirusa, których znaczna większość wprowadzona została dopiero w kwietniu i wygląda na to, że część z nich przetrwa w jakiejś formie przez kolejne miesiące. Działania te wywołały istne trzęsienie ziemi brytyjskiej gospodarki, a Bank Anglii prognozuje oszałamiający 25-procentowy spadek PKB w tym kwartale.

FXMAG pozostałe tak wielkiego spadku pkb nie prognozuje żadne inne państwo eurgbp euro to british pound  bank anglii, covid-19, prognozy, sytuacja gospodarcza,wielka brytania 1

Szkody na brytyjskiej gospodarce będą rekordowo duże w drugim kwartale

To podkreśla jak ważne zadanie stoi przed rządem w zakresie ponownego uruchomienia gospodarki. Partia rządząca na fali złych wieści zaczyna już podejmować małe kroki w kierunku złagodzenia blokady. Rozszerzono program pomocy dla pracowników, podczas gdy bank centralny prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej stymulował gospodarkę, aby utrzymać gospodarkę w ruchu. Oficjalnie lockdown w Wielkiej Brytanii został wprowadzony 23 marca, co oznacza, że wpłynął on tylko na jeden tydzień pierwszego kwartału. To i tak wystarczyło na skurczenie się gospodarki o 2% w ciągu trzech miesięcy, co jest najgorszym wynikiem od czasu kryzysu finansowego.

Szkody w marcu były bardzo duże. Podróże i turystyka spadły o 50%, zakwaterowanie spadło o 46%, a transport lotniczy o 44%. Skurczyła się również produkcja i budownictwo. Po miesiącach niepewności politycznej związanej z Brexitem gospodarka nie rozwijała się już od trzech z czterech poprzednich kwartałów, co spowodowało, że Wielka Brytania weszła w kryzys COVID-19 na miękkich nogach.

Prognozy brytyjskiego Skarbu Państwa zapowiadają gigantyczny deficyt

Na znak skali ostatniego wyzwania, kanclerz skarbu państwa Rishi Sunak przedłużył we wtorek do końca października subsydia płacowe dla zwalnianych pracowników kosztem miliardów funtów wpompowanych do „kieszeni” publicznej. Skarb Państwa Wielkiej Brytanii prognozuje koszty gospodarcze kryzysu, z których wynika, że deficyt budżetowy wzrośnie najprawdopodobniej do rekordowych 337 mld funtów (z zakładanych 55 mld funtów). W najgorszym możliwym scenariuszu deficyt wyniesie, bagatela, 516 mld funtów.

Notowania: EURGBP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURGBP/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk