Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tajemnice, które skrywa lit

Krzysztof Borowski | 20:00 20 wrzesień 2021
Tajemnice, które skrywa lit | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analizując ostatnie doniesienia z zakresu ekologii, niemal pewnym wydaje się stopniowe odchodzenie od produkcji energii z kopalin (zwłaszcza węgla brunatnego i kamiennego) na rzecz alternatywnych źródeł energii, w tym OZE. W grupie alternatywnych źródeł energii rozważa się m.in. wykorzystanie energii atomowej, chociaż po katastrofach reaktorów atomowych w Czarnobylu i Fukushimie nie będzie łatwo przekonać społeczeństwo do produkcji energii w procesie rozszczepiania atomów plutonu czy uranu. Źródła odnawialne nie budzą tyle kontrowersji. I tutaj docieramy do sedna problemu, jakim jest zastąpienie samochodów spalinowych samochodami elektrycznymi (ang. Electric Vehicle – EV). Do produkcji baterii w tego typu samochodach stosuje się m.in. surowce, takie jak (w nawiasie podano, ile razy w okresie od 2019 do 2030 wzrośnie popyt na te surowce według agencji Bloomberg): nikiel (14x), aluminium (14x), miedź (10x), grafit (10x), lit (9x), kobalt (3x) i mangan (3x). Bohaterem tego artykułu będzie najlżejszy z nich - lit.

 

Inwestowanie na rynku litu - 1

Inwestowanie na rynku litu - 1

 

Reklama

Lit ma wiele różnego rodzaju zastosowań. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji baterii smartfonów, laptopów i innych urządzeń, w których stosuje się akumulatory litowo -jonowe. Ogniwa litowe są znacznie trwalsze i - ze względu na niską wagę metalu - gromadzą znacznie więcej energii w jednostce masy niż konstrukcje oparte na innych pierwiastkach. Chociaż mniej niż 1% samochodów jest zasilanych energią elektryczną, pojazdy te zużywają połowę światowej produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Oczekuje się, że do 2030 r. wartość rynku motoryzacyjnego z napędem elektrycznym wzrośnie ponad trzydziestokrotnie (w literaturze przedmiotu można spotkać także i inne oszacowania). Pozostałe zastosowania litu to m.in. produkcja mydeł litowych (składnik smaru), ceramiki i szkła (głównie żaroodpornych), stopów (przemysł lotniczy), leków (głównie przeciwdepresyjnych).

Największym zagrożeniem dla litu jest możliwość wykorzystania innych rozwiązań na rynku akumulatorów niż źródła litowo-jonowe: wodorowe ogniwa paliwowe (produkcja wodoru jest ekonomicznie bardziej opłacalna), kondensatory grafenowe (posiadające wręcz gigantyczną pojemność elektryczną), grafenowe baterie przepływowe Redox (ze względu na długą żywotność), akumulatory aluminiowo-grafitowe (bardzo szybkie ładowanie, nawet do 60 sekund) czy baterie bioelektrochemiczne.

Najwięcej litu wydobywa się w (w nawiasie procentowy udział w produkcji w 2020 r.) Australii (49%), a potem w tzw. trójkącie litu, obejmującym kraje Ameryki Południowej: Chile (22%), Argentynę (8%) i Brazylię (2%). Innymi liczącymi się producentami tego metalu są: Chiny (17%), Zimbabwe (1%) i Portugalia (1%). Szacuje się, że największe złoża litu znajdują się na terenach należących do Boliwii, jednak kraj ten – przynajmniej oficjalnie - nie wydobywa litu. Na marginesie warto zaznaczyć, że z uwagi na fakt, iż lit jest uważany przez wiele państw za surowiec strategiczny, dane dotyczące złóż znajdujących się na ich terytorium, jak i wielkości wydobycia, nie zawsze są zgodne z rzeczywistością.

Agencja Fitch szacuje, że produkcja litu ulegnie potrojeniu z poziomu 442 tys. ton rocznie (2020 r.)[1] do 1,5 mln ton (2030 r.)[2]. To samo źródło ocenia, że produkcja w Chile, Argentynie i Chinach ulegnie podwojeniu w analizowanym okresie, a w Brazylii zwiększy się nawet pięciokrotnie. Pomimo tak dużego wzrostu wydobycia, popyt na lit ma znacznie przekraczać dostępną podaż, co powinno przełożyć się na wzrost cen tego surowca. Największym producentem baterii litowych mają pozostać do 2030 r. Chiny, wyprzedzając takie kraje jak: Japonia, Korea Południowa, USA, Węgry oraz inne, które w 2020 r. otworzyły się na produkcję baterii litowych - Niemcy, Polskę, Szwecję, Francję, Wielką Brytanię, Tajlandię i Indonezję.

Sposoby inwestowania na rynku litu

Na rynku kasowym podaje się najczęściej ceny:

  • węglanu litu o zawartości litu min. 99,5% (do produkcji baterii) – postać proszku,
  • wodorotlenku litu (monohydrat) o zawartości litu: min. 56,5% - postać proszku.
Reklama

Jednym z najbardziej znanych dostawców cen na rynku surowców jest agencja Fastmart, która publikuje ceny spot i kontraktów terminowych dla węglanu litu oraz wodorotlenku litu, w zależności od zawartości litu, jego zastosowania, miejsca dostaw, waluty kwotowania, jednostki masy – por. tabela 1.

Inwestowanie na rynku litu - 2

Inwestowanie na rynku litu - 2

Inwestorzy mają kilka możliwości inwestowania środków na rynku litu. Do najważniejszych można zaliczyć: kontrakty terminowe, akcje kopalni wydobywających lit (i /lub inne pierwiastki ziem rzadkich), tytuły uczestnictwa funduszy ETF oraz kontrakty CFD

Kontrakty terminowe

Na CME od maja 2021 r., notowane są kontrakty terminowe na cenę wodorotlenku litu (o zawartości litu: min. 56,5%), wykorzystywanego do produkcji akumulatorów (m.in. przez Teslę) - wielkość kontraktu to 1 tona metryczna. Rozliczenie kontraktu ma miejsce w postaci gotówkowej na bazie średniej arytmetycznej ceny wodorotlenku litu raportowanej przez agencję Fastmarket (cena spot dla lokalizacji: Chiny, Japonia i Korea w USD/kg, zastosowanie: produkcja baterii). Kontrakt terminowy o identycznych parametrach (również przy współpracy z agencją Fastmarkets) jest kwotowany od lipca na LME (LME Lithium Hydroxide).

Od początku lipca 2021 r. kontrakty terminowe na cenę litu (węglanu litu), jednak z rozliczeniem w postaci fizycznych dostaw, notowane są na chińskiej giełdzie Wuxi Stainless Steel Exchange. Lista zarejestrowanych dostawców litu, których produkty mogą być dostarczane jako rozliczenie kontraktów, obejmuje jedynie cztery podmioty, w tym dwa chińskie (Sichuan State Lithium Materials Co Ltd i Yili New Energy). Ciekawostką jest fakt, że dwaj inni, znaczący chińscy producenci litu, nie zostali umieszczeni na tej liście (Tianqi Lithium i Ganfeng Lithium).

Akcje spółek wydobywających lit

Reklama

Ekspozycję na rynek litu można uzyskać również poprzez inwestowanie w akcje najbardziej znanych spółek zaangażowanych w jego wydobycie (ich akcje notowane są głównie na giełdach: amerykańskich, kanadyjskiej i australijskiej):

  1. Sociedad Quimica y Minera de Chile
  2. Albermale Corp. – istotny producent litu;

obie te firmy od wielu lat rywalizują o miano największego wydobywcy litu na świecie,

  1. Liberty One Lithium Corp. (TSVX) – kanadyjska spółka operująca na złożach w Argentynie.

Poza wyżej wymienionymi istnieje liczne grono przedsiębiorstw związanych z wydobyciem litu jak np.: Lithium X Energy Corp., Altura Mining Limited, Nemaska Lithium Inc., International Lithum Corp., Orocobre Limited, Livent Corp. Lithium Americas, Standard Lithium, Karora Resources Inc.

Fundusze ETF

Inwestorzy mają możliwość zakupu tytułów uczestnictwa w funduszu ETF, z ekspozycją na akcje spółek wydobywających lit: Global X Lithium & Battery Tech ETF. Można również operować na tytułach uczestnictwa funduszy specjalizujących się w inwestowaniu w akcje spółek wydobywających metale ziem rzadkich (np. VanEck Rare Earths ETF) czy też akcje spółek wydobywających komponenty stosowane w produkcji baterii oraz wytwarzających baterie (jak np. Amplify Lithium & Battery Technology ETF, L& G Battery Value ETF, Wisdom Tree Battery Solution UCITS ETF ).

Przy okazji warto również wspomnieć o indeksie BITA American Lithium and Battery Metals Giants Index (BALITG), który odwzorowuje składem swojego portfela całkowitą stopę zwrotu brutto 15 największych amerykańskich spółek giełdowych z bezpośrednią ekspozycją na rynek metali używanych do produkcji baterii.

Kontrakty CFD

Reklama

Wiele biur maklerskich, jak i platform internetowych, oferuje swoim klientom możliwość zainwestowania na rynku litu w postaci kontraktów CFD. W tym przypadku standardy oferowanych instrumentów różnią się dla poszczególnych dostawców usług.

Pomimo tego, że rynek litu nie podsuwa inwestorom jeszcze tylu narzędzi, co inne segmenty rynku metali (jak np. rynek złota lub srebra), to jest już w czym wybierać. Zainteresowanie rynkiem tego najlżejszego metalu zaowocowało uruchomieniem notowań cen kontraktów terminowych na trzech różnych giełdach (USA, Wielka Brytania i Chiny). Z pewnością fakt ten pozwala przypuszczać, że wraz z rosnącym zainteresowaniem inwestycjami w tym obszarze, pojawią się nowe możliwości lokowania środków.

  1. Wielkość tę podaje się w tzw. lithium carbonate equivalent (LCE)

  2. Lazenby H., Fitch reports lithium outlook is ‘as bright as ever’, “The Norther Miner”, 21.06-04.07.2021, Vol. 107 (13), s. 5.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Krzysztof Borowski

Krzysztof Borowski

Krzysztof Borowski związany z rynkiem kapitałowym od początku lat 90-tych XX w. Pracował zarówno na rynkach zagranicznych jak i krajowym. Specjalizuje się w szeroko rozumianej bankowości inwestycyjnej, a zwłaszcza w analizie technicznej i fundamentalnej, inwestycjach alternatywnych oraz finansach behawioralnych. Aktualnie jest zatrudniony na stanowisku eksperta w NBP oraz profesora w Szkole Głównej Handlowej. W tym ostatnim miejscu pracy prowadzi wykłady z analizy technicznej i fundamentalnej, bankowości inwestycyjnej i finansów behawioralnych na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych studiach z Bankowości inwestycyjnej. Autor wielu monografii i artykułów z obszaru rynku finansowego oraz ponad 30 tys. analiz technicznych dla klientów biur maklerskich. Autor książek: Manipulacja i wykorzystanie przewagi informacyjnej na rynku finansowym, Historia bankowości inwestycyjnej. Zarys, Metody inwestowania na rynkach finansowych, Analiza techniczna. Średnie ruchome, wskaźniki i oscylatory, Analiza fundamentalna. Metody wyceny przedsiębiorstwa. Podręcznik. 


Reklama

Czytaj dalej