• Odbierz prezent
Ta świeczka może straszyć na niemieckim indeksie DAX

Inwestorzy, którzy zdecydowali się zaangażować na rynkach finansowych w połowie marca 2020 roku, liczą obecnie pokaźne stopy zwrotu. Natomiast tak mocna zwyżka, pozbawiona po drodze większych korekt jest również czynnikiem ryzyka. Może się bowiem okazać, że w pewnym momencie wielu inwestorów zostanie skuszonych wizją realizacji potężnych zysków. Oczywiście do reakcji masowej potrzebny jest zapalnik. Tak się jednak składa, że właśnie mamy na wykresie potencjalnego kandydata do tej roli.

Hossa bez znaczących cofnięć

Niemiecki DAX ma za sobą imponujący rajd w górę. Od poziomu około 8250 punktów w marcu, wspiął się już nawet do 12900 punktów w czerwcu. Co więcej, ruch ten nie miał po drodze ani jednej solidniejszej korekty. Oczywiście jest to oznaka niezwykłej siły kupujących, ale należy mieć świadomość, że nic nie trwa wiecznie, dlatego i tu prędzej, czy później, dojdzie do mocniejszego cofnięcia rynku.

Wykres 1: Notowania niemieckiego indeksu DAX (5 miesięcy) 

Wykres 1: Notowania niemieckiego indeksu DAX (5 miesięcy)

Gdzie szukać przesilenia?

Mając to na uwadze, warto śledzić na bieżąco notowania DAXa i oczekiwać sygnałów potencjalnego zwrotu. Nie oznacza to, że warto łapać przysłowiowe szczyty, bo w większości przypadków, nie kończy się to dobrze. Jednak gdy rynek jasno zakomunikuje, że jest gotowy do odwrotu, wtedy i my powinniśmy być w blokach startowych.

Co ciekawe, przyglądając się poszczególnym świecom, widać wyraźnie, że na interwale tygodniowym, mamy obecnie do czynienia z potencjalnym sygnałem osiągnięcia szczytu. Pojawiła się tak zwana „spadająca gwiazda”, która w większości przypadków zapowiada spadki. Dopóki nie zostanie ona zanegowana, wymusza ona krótkoterminowe nastawienie jest negatywne do niemieckiego rynku akcji. Dla spekulantów rozgrywających krótkie pozycje, poziom stop loss powinien być zlokalizowany powyżej zaznaczonej na wykresie świecy.

Wykres 2: Notowania niemieckiego indeksu DAX (5 miesięcy) 

Wykres 2: Notowania niemieckiego indeksu DAX (5 miesięcy)

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk