Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,05%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

SWE:

Riksbank niespodziewanie zdecydował się rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych i podniósł stopy o 25pb (główna stopa 0,25%). Według opublikowanych wraz z decyzją prognoz banku, w ciągu najbliższych 3 lat stopy mają stopniowo wzrosnąć do „nieco poniżej 2%”. W dalszej części roku bank zakłada 2-3 kolejne podwyżki po 25pb. W razie konieczności (silniejsza presja inflacyjna) możliwe jest przyspieszenie tempa podwyżek stóp. Jednocześnie Riksbank zdecydował o zmniejszeniu skali skupu aktywów w 2h22 (wobec 1h22), przez co kurczyć się będzie stan posiadanych aktywów (QT – quantitative tightening). Od 28 kwietnia Riksbank przestanie skupować bony skarbowe. Głównym powodem, dla którego Szwedzi rozpoczęli cykl podwyżek już teraz, jest znaczny wzrost inflacji (w marcu skok do 6,1% r/r) oraz rosnące ryzyko powstania spirali cenowo-płacowej. Choć do wysokiej inflacji przyczyniają się, tak jak we wszystkich gospodarkach rozwiniętych, przede wszystkim ceny żywności i energii, to rosnąć ma również inflacja bazowa (Riksbank szacuje, że wzrośnie z 4,1% r/r w marcu do powyżej 5% r/r w drugiej połowie 2022). Ze względu na wojnę w Ukrainie i związane z nią zaburzenia podażowe oraz wzrost cen energii, ścieżka PKB ma być niższa niż szacowano w lutym.

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 1

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 1

HUN:

MNB zgodnie z oczekiwaniami podniósł tygodniową stopę depozytową o 30pb do 6,45%. Bank wrócił do zmiany tej stopy w miesięcznych odstępach, ale w razie konieczności jest gotowy dokonywać zmian co tydzień. Stopa bazowa MNB, wynosząca obecnie 5,4%, powinna w kolejnych miesiącach zbliżać się do tygodniowej stopy depozytowej. Zakładamy, że główna stopa na Węgrzech wzrośnie do poziomu 7-8%.

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 2

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 2

GER:

Reklama

Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 7,4% r/r (z 7,3% r/r w marcu; kons.: 7,2%). W dalszym ciągu najsilniej rosły ceny energii (w kwietniu 35,3% r/r wobec 39,5% r/r w marcu). Wzrost cen żywności przyspieszył do 8,5% r/r z 6,2% r/r w marcu, sygnalizując umacniający się trend wzrostowy dla tej kategorii cen w całym regionie, również w Polsce, przed czym ostrzegaliśmy wskazując m.in. silny wzrost cen produktów rolnych w skupie.

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 3

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 3

POL:

W świetle Szybkiego Monitoringu NBP wojna w Ukrainie spowodowała silne i głębokie pogorszenie wskaźników przyszłej sytuacji ekonomicznej (zarówno w perspektywie kwartalnej, jak i rocznej), które są jednymi z najgorszych w historii pomiaru. Aż 2/3 ankietowanych przedsiębiorstw odczuwa skutki tego konfliktu, przy czym dla 1/5 są to skutki wyraźnie negatywne. W 1q22 w większości sekcji i klas pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej, jednak skala spadku była płytsza niż podczas pandemii. W 1q22 utrzymywał się problem zbyt niskich zapasów oraz zakłóceń w łańcuchach dostaw. Mimo rekordowo wysokiej dynamiki zapasów w 4q21, w 1q22 tylko nieznacznie zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw informujących o zbyt niskich (względem potrzeb) stanach zapasów produktów gotowych oraz towarów i nadal był on zbliżony do rekordowych poziomów. Wybuch wojny może nasilić problemy z zapasami, w szczególności w budownictwie i wśród producentów dóbr inwestycyjnych. Pomimo wcześniejszych obaw o odpływ ukraińskich pracowników z polskich firm, wg badania NBP nie jest to kluczowe wyzwanie związane z wojną, nawet wśród firm transportowych i budowlanych. Większe znaczenie mają wzrost cen surowców i nasilenie ogólnej niepewności oraz problemy podażowe. Badanie wskazuje, że w 1q22 nastąpiło wyhamowanie wzrostu presji płacowej w przedsiębiorstwach. Udział firm prognozujących wzrost płac spadł (do 45%), ale nadal jest wysoki na tle historycznym. Szacowany przez NBP kurs opłacalności eksportu potwierdził swoją zależność od bieżących danych, w 1q22 przesunął się w górę o 4gr do 4,15 dla EURPLN i o 15 gr do 3,72 dla USDPLN. Kurs opłacalności importu dla EURPLN wzrósł o 14gr do 4,96, a dla USDPLN o 28gr do 4,52. Wygląda na to, że „kurs opłacalności” pozostaje mocno adaptacyjny.

USA:

PKB w 1q22 nieoczekiwanie spadł, o 1,4% q/q saar, po wzroście o 6,9% q/q saar w 4q22 (por. wykres na str. 1). Był to pierwszy spadek PKB od pandemicznego 2q20. Eksport netto odjął 3,2pp od zannualizowanego tempa wzrostu PKB w 1q22, przy spadku eksportu i solidnym wzroście importu. Obok rekordowego deficytu handlowego, wzrost w USA był ograniczany przez ujemny wkład zmiany zapasów (-0,8pp), po dwóch kwartałach wyraźnie dodatniego wkładu. Wydatki konsumpcyjne rosły w szybszym tempie niż przed kwartałem (2,7% wobec 2,5% q/q saar), przyspieszyły także nakłady na środki trwałe (7,4% vs 2,7% q/q saar). Pomimo pozornie niepokojącego obniżenia dynamiki PKB ogółem, szczegóły odczytu nie wskazują na znaczące pogorszenie fundamentalnego trendu wzrostowego amerykańskiej gospodarki, co jest niezbędne by ograniczyć światową inflację.

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 4

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 4

USA:

Reklama

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w tygodniu kończącym się 23 kwietnia wyniosła 180 tys., a średnia za ostatnie 4 tygodnie spadła poniżej 180 tys. Dane nadal wskazują na dużą siłę rynku pracy (najniższy poziom nowych wniosków dla bezrobotnych od końca lat 60-tych) i związane z tym ryzyko utrzymywania się presji inflacyjnej.

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 5

Szybki Monitoring – pierwsze sygnały hamowania - 5

ŚWIAT:

Według danych CPB wolumen światowego handlu w lutym wzrósł o 0,3% m/m, po wzroście o 0,5% m/m w styczniu. W skali roku wolumen wzrósł o 6,5%.

POL:

Według danych MRiPS już 100 tys. obywateli Ukrainy podjęło w Polsce pracę na podstawie uproszczonych procedur.

Głosowanie nad powołaniem prezesa NBP ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu 11-12 maja.

EU:

Reklama

Z przyczyn technicznych publikacja wskaźników koniunktury gospodarczej KE została przełożona na 2 maja.

USA:

Prezydent J.Biden poprosił Kongres o 33 mld USD na pakiet pomocy finansowej i militarnej dla Ukrainy. Pomoc miałaby zostać przekazana jeszcze do września tego roku. W skład pakietu wchodzić miałoby wsparcie militarne w wysokości 20,4 mld USD, wsparcie gospodarcze w wysokości 8,5 mld USD oraz wsparcie humanitarne. Część wsparcia ma popłynąć do małych i średnich przedsiębiorstw rolnych. Elementem pakietu miałoby również być przeciwdziałanie klęsce głodu w państwach rozwijających się.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej