• Odbierz prezent
Szwedzka korona (SEK) traci po decyzji banku centralnego [kurs EUR/SEK]
Z artykułu dowiesz się:

  • o notowaniach korony szwedzkiej
  • jak buduje sie wykres EUR/SEK

 

Szwedzka korona osłabiła się względem euro po decyzji Banku Szwecji o dalszym poluzowaniu polityki monetarnej. Sytuacja na wykresie EUR/SEK, że kolejne dni mogą przynieść dalsze osłabienie korony.

Na dzisiejszym posiedzeniu Bank Szwecji podjął decyzję o rozszerzeniu prowadzonego przez siebie programu skupu aktywów o 200 mld koron, żeby w ten sposób wspierać doświadczoną pandemią szwedzką gospodarkę. Bank rozszerzył program zakupu aktywów z dotychczasowych 500 mld koron do 700 mld koron. Sam program będzie obowiązywał do końca 2021 roku.

Jednocześnie bank nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając główną stopę procentową w Szwecji na poziomie ) proc.

Dalsze luzowanie polityki monetarnej wywołało osłabienie szwedzkiej korony. Kurs EUR/SEK wystrzelił w pierwszej reakcji z poziomu 10,1295 do 10,1770.

Wykres EUR/SEK (H1)

Szwedzka korona traci po decyzji banku centralnego - 1

Źródło: Tickmill

Skok notowań EUR/SEK został zastopowany przez lokalne minima z 19 listopada (10,1755). Znaczenie decyzji Banku Szwecji jest jednak na tyle duże, żeby zakładać przedłużenie tej wzrostowej korekty minimum w okolice 10,2070. Tam opór tworzy linia łącząca z końca października i 23 listopada. Tam też rozstrzygnie się co dalej. Czy kur wróci do trendu spadkowego? Czy też może zostanie podjęta próba jego zmiany?


Marcin Kiepas

Analityk Tickmill UK Ltd

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk