• Odbierz prezent
Szwajcarskie rafinerie złota wznawiają produkcję. Ropa naftowa: wyczekiwanie na czwartkowe spotkanie OPEC+

W bieżącym tygodniu rynek ropy naftowej będzie żył głównie jednym wydarzeniem – spotkaniem krajów OPEC+ na temat wspólnej interwencji na rynku ropy naftowej w celu zapewnienia wsparcia dla notowań tego surowca. Informacje o tym, że Arabia Saudyjska i Rosja mogą powrócić do rozmów, już pod koniec poprzedniego tygodnia wywołała na tym rynku falę optymizmu. To przełożyło się z kolei na dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę.

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej przynosi kontynuację siły kupujących. Niemniej, rozpoczęła się ona od delikatnego osunięcia notowań ropy w dół ze względu na przesunięcie terminu rozmów OPEC+ na późniejszy termin. Pierwotnie do telekonferencji miało dojść dzisiaj, jednak producenci uznali, że potrzebują więcej czasu, więc ostatecznie będą negocjować w najbliższy czwartek.

Ropa naftowa: wyczekiwanie na czwartkowe spotkanie OPEC+.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Planowane spotkanie OPEC+ budzi wielkie nadzieje wśród inwestorów, ponieważ mowa jest o możliwych ogromnych cięciach wydobycia, sięgających 10-15% globalnej produkcji. Działanie na taką skalę pozwoli w znaczącym stopniu zniwelować efekt spadającego popytu na ropę w wyniku pandemii koronawirusa (szacowane jest obniżenie światowego popytu na ropę w bieżącym roku o około 15-20%).

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że istotne cięcia produkcji ropy naftowej będą miały miejsce także w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednak wynikają one nie z państwowego zarządzenia, lecz z działań poszczególnych firm działających w branży naftowej. Produkcja ropy naftowej z łupków daje spółkom wydobywczym więcej elastyczności w kwestii kontrolowania wielkości produkcji niż w przypadku wydobycia ze źródeł tradycyjnych.

Wiele wskazuje na to, że notowania ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia będą poruszały się pod dyktando spekulacji na temat możliwego wyniku rozmów państw OPEC+, a także komunikatów napływających ze strony poszczególnych kluczowych producentów ropy. W obliczu tak istotnych czynników politycznych, fundamenty rynku ropy mogą zejść na dalszy plan.

Ropa naftowa: wyczekiwanie na czwartkowe spotkanie OPEC+.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Szwajcarskie rafinerie złota wznawiają produkcję.

Notowania złota rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki. Cena tego kruszcu rośnie dzisiaj do okolic 1660 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od tygodnia. O sile kupujących wciąż świadczy fakt, że notowania złota rosną mimo wzrostu wartości amerykańskiego dolara.

Z technicznego punktu widzenia, najbliższym ważnym oporem dla strony popytowej na rynku złota pozostają okolice 1700 USD za uncję. Ta psychologiczna bariera dwa razy w poprzednim miesiącu zatrzymywała wzrost cen złota. Dopiero jej pokonanie otworzy notowaniom kruszcu drogę do nowej, dużej fali wzrostów.

W obliczu utrzymującej się na globalnym rynku niepewności, cena złota w najbliższych dniach może znów zaatakować ten poziom. Niemniej, do jego pokonania najprawdopodobniej będzie potrzebny większy fundamentalny impuls.

Na razie czynniki fundamentalne działają na niekorzyść strony popytowej. Ze Szwajcarii napłynęły informacje o planach częściowego wznowienia działalności operacyjnej przez trzy spore rafinerie złota: Valcambi, Argor-Heraeus oraz PAMP. Zostały one zamknięte nakazem rządu szwajcarskiego 20 marca (ze względu na nakaz ograniczenia działalności tych spółek, które nie są absolutnie kluczowe dla gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa).

Łącznie te trzy firmy przerabiają około 1500 ton złota rocznie, czyli około 1/3 globalnej produkcji. Ich zamknięcie wywołało obawy o dostępność złota w formie inwestycyjnej (sztabki, monety). Niemniej, w przypadku rychłego powrotu do produkcji, ograniczenia w podaży złotych przedmiotów powinny być relatywnie niewielkie. Na razie wspomniane rafinerie będą działały na mniej niż 50% swoich możliwości operacyjnych.

 

Ropa naftowa: wyczekiwanie na czwartkowe spotkanie OPEC+.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk