• Odbierz prezent
Szwajcarska giełda uruchamia platformę tradingową dla wirtualnych aktywów - SIX Digital Exchange

Czołowa szwajcarska giełda papierów wartościowych SIX Swiss rozpoczęła pilotażowy program, którego celem jest uruchomienie giełdy cyfrowych aktywów i centralnego depozytariusza papierów wartościowych. Platforma ma zostać oddana do użytku w czwartym kwartale przyszłego roku.

 

Prototyp platformy tradingowej został nazwany SIX Digital Exchange i ma on na celu pełną integrację wirtualnych, zdecentralizowanych aktywów z modelem handlu opartym na centralnym orderbooku, znanym z giełd papierów wartościowych. Platforma docelowo ma pozwolić na handel cyfrowymi tokenami m.in. opartymi na sieci blockchain Ethereum (ETH). Podobnie jak w przypadku zdecentralizowanych platform handlowych, realizacja zleceń ma odbywać się w czasie rzeczywistym, w ramach smart kontraktu.

W kolejnej fazie testów SIX Digital Exchange ma uruchomić zdecentralizowany depozytariusz, który pozwoli użytkownikom platformy na bezpieczne deponowanie środków z zachowaniem dostępu do kluczy prywatnych, co jest kolejną analogią do zdecentralizowanych giełd kryptowalut.

SIX Digital Exchange ma w planach uzyskanie pełnej licencji od szwajcarskiego regulatora finansowego FINMA.

 

Na szwajcarskim parkiecie notowane są juz instrumenty bezpośrednio związane z kryptowalutami - mowa m.in. o produktach strukturyzowanych (ETP) na bitcoina (BTC), Ethereum (ETH), czy XRP.

 

SIX Swiss Exchange z siedzibą w Zurichu jest największym ośrodkiem obrotu papierami wartościowymi w Szwajcarii, założonym w 1850 r. Głównym indeksem giełdy jest SMI, skupiający 20 spółek o najwyższej kapitalizacji rynkowej. SIX Swiss był pierwszą giełdą na świecie, która wprowadziła całkowicie zautomatyzowany system składania zleceń w 1995 r. Kapitalizacja giełdy na koniec 2018 r. wyniosła 1,6 bln franków szwajcarskich (CHF).


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk