• Odbierz prezent
Szwajcarska giełda będzie tokenizować akcje na blockchain R3 Corda

SIX Group, operator największej szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych SIX Swiss Exchange, poinformował w czwartek 7 marca o rozpoczęciu współpracy z konsorcjum R3 Corda, w ramach zastosowania technologii blockchain dla potrzeb giełdy. Sieć R3 Corda ma służyć do tokenizowania akcji spółek notowanych na parkiecie, realizacji zleceń oraz budowy planowanego w przyszłości cyfrowego depozytariusza dla kryptowalut.

 

O swoich planach stworzenia ośrodku obrotu cyfrowymi aktywami giełda SiX Swiss informowała już w lipcu zeszłego roku. Giełda chce stworzyć platformę do tokenizowania akcji spółek, funduszy, a w przyszłości również digitalizowania fizycznych aktywów, takich jak surowce, czy nawet dzieła sztuki. Kolejnym celem jest także umożliwienie przeprowadzania pierwszych ofert publicznych tokenów w formie tzw. STO na szwajcarskiej giełdzie. Platforma będzie funkcjonować w oparciu o blockchain R3 Corda i rozpocznie swoją działalność w drugiej połowie 2019 r.

 

Blockchain R3 Corda został wybrany przez szwajcarska giełdę spośród innych konkurencyjnych propozycji, w tym m.in. Hyperledger. Wybór padł na rozwiązanie konsorcjum R3 nie bez powodu - jest ono przystosowane do funkcjonowania w silnie regulowanym środowisku, jakim bez wątpienia są rynki kapitałowe, a także posiada prężnie rozwijający się, otwartoźródłowy ekosystem.

Czytaj także: HODL na szwajcarskiej giełdzie - pierwszy kryptowalutowy ETF staje się faktem

Pierwszy w historii pełnoprawny fundusz ETF oparty na indeksie kursowym wybranych kryptowalut zostanie wprowadzony do obrotu na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych SIX Swiss Exchange już na początku nadchodzącego tygodnia. Tym samym szwajcarska giełda wyprzedziła USA, gdzie od wielu miesi.. Czytaj
HODL na szwajcarskiej giełdzie - pierwszy kryptowalutowy ETF staje się faktem

 

Warto zauważyć, że giełda SIX Swiss z siedzibą w Zurichu znana jest ze swojej innowacyjności. Największy parkiet w Szwajcarii, założony w 1850 r., był pierwszą giełdą papierów wartościowych, która wprowadziła całkowicie zautomatyzowany system składania zleceń w 1995 r.

Aktualnie na parkiecie notowane są trzy ETP odzwierciedlające notowania kryptowalut (m.in. BTC i ETH).

 

Z sieci blockchain od R3 Corda będzie korzystać również SWIFT - największy na świecie terminal komunikacyjny pomiędzy bankami.

Czytaj także: SWIFT rozpoczyna współpracę z R3 Corda - połączy banki z siecią blockchain

Największa na świecie globalna sieć komunikacji międzybankowej SWIFT poinformowała w środę 30 stycznia o pracach nad integracją swojej platformy z rozwiązaniem R3 Corda, będącym korporacyjną siecią opartą na technologii blockchain. Co ciekawe, po ogłoszeniu tej informacji, kurs kryptowaluty XRP wzr.. Czytaj
SWIFT rozpoczyna współpracę z R3 Corda - połączy banki z siecią blockchain

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk