• Odbierz prezent
Sztorm na oceanie kryptowalut! Działalność wydobywcza osiągnęła najniższy poziom od roku
fot. freepik.com

Podsumowanie: Na rynku kryptowalut ma miejsce szeroko zakrojona przecena po tym, jak Chiny jeszcze bardziej zaostrzyły podejście wobec tych walorów, a równocześnie działalność wydobywcza osiągnęła najniższy poziom od roku. Natomiast Francja, Portugalia i Izrael dokonują postępów w zakresie technologii cyfrowych aktywów.

Trudny tydzień

Dla rynku krypto był to trudny tydzień: w momencie pisania tego artykułu bitcoin dopiero co zdołał nieco się umocnić po spadku poniżej 29 000 USD - jego cena jest obecnie o 28% niższa, niż tydzień temu – podczas gdy ethereum w ubiegłym tygodniu poszło w dół o 34%. Odejście od produktów inwestycyjnych w postaci aktywów cyfrowych spowodowało najdłuższą serię spadków od lutego 2018 r. Spadek rozpoczął się po tym, jak Chiny jeszcze bardziej zaostrzyły podejście wobec tych walorów, a chiński bank centralny zaapelował do niektórych istotnych banków i organizacji płatniczych o bardziej rygorystyczne traktowanie handlu kryptowalutami.

Spadek działalności wydobywczej wpływa na sprzedaż kart graficznych

Wskaźnik hash rate (moc obliczeniowa sieci) bitcoina osiągnął najniższy poziom od ubiegłego roku; podobny trend odnotowały pozostałe kryptowaluty wykorzystujące energochłonny protokół proof-of-work do walidacji transakcji. Według ostatnich doniesień, kopanie kryptowalut w chińskiej prowincji Syczuan zostało niedawno wstrzymane po serii zakazów wydobywania kryptowalut w innych regionach, co z dużym prawdopodobieństwem wpływa na hash rate. Niektórzy kopacze szukają nowych lokalizacji do prowadzenia działalności: pewna chińska spółka zajmująca się kopaniem bitcoinów dostarczyła już pierwszą partię sprzętu do Kazachstanu.

Wydaje się, że popyt na karty graficzne zmalał; według South China Morning Post, po wprowadzeniu zakazów ceny kart graficznych na platformach handlu internetowego spadły o nawet dwie trzecie. Natomiast australijskie lokalne strony oferujące sprzęt komputerowy donoszą, że zapasy procesorów graficznych zaczynają powracać do poziomów sprzed pandemii, a ceny idą w dół o 5-10%.

Nadal podzielone opinie w związku z przyjmowaniem przez rządy aktywów cyfrowych

Portugalski bank centralny po raz pierwszy od wejścia w życie nowej ustawy o platformach obrotu kryptowalutami na początku tego roku udzielił zezwolenia na prowadzenie działalności dwóm spółkom oferującym „usługi w zakresie wirtualnych aktywów”. Z kolei francuski bank centralny - Banque de France – skutecznie zakończył projekt pilotażowy dotyczący waluty banku centralnego do obrotu papierami wartościowymi. Natomiast izraelski bank centralny przeprowadził już pilotażowy test własnej kryptowaluty - cyfrowego szekla. Z drugiej strony rosyjski bank centralny podtrzymuje twarde stanowisko wobec obrotu kryptowalutami ze względu na fakt, iż „straty mogą być olbrzymie”.

Sztorm na oceanie kryptowalut - 1

Sztorm na oceanie kryptowalut - 2

Anders Nysteen, analityk Saxo Banku

Nota prawna

Czytaj także: Chiny po raz kolejny kończą hossę bitcoina - jak komunistyczny rząd steruje rynkiem kryptowalut?

Panika na rynku kryptowalut po raz kolejny została wywołana przez chiński rząd. Państwo Środka ma długą historię „ochładzania” przegrzanego bitcoina, którą warto znać, aby móc poprawnie ocenić znaczenie aktualnych wydarzeń, będących zwieńczeniem niedawnej hossy na rynku kryptowalut.   Zdecentraliz.. Czytaj
Chiny po raz kolejny kończą hossę bitcoina - jak komunistyczny rząd steruje rynkiem kryptowalut?


Saxo Bank

Saxo Group to ogólnoświatowy internetowy bank inwestycyjny podlegający przepisom prawa UE; ma siedzibę główną w Kopenhadze i działa w centrach finansowych na całym świecie, w miastach takich jak Londyn, Singapur, Paryż, Zurych, Dubaj i Tokio.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk