• Odbierz prezent
Szokujące wnioski- kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD dokonał przełomowego osiągnięcia. Czy dane gospodarcze pomogą kupującym?

Poznaliśmy dzisiaj najnowsze dane z Nowej Zelandii:

Bilans handlowy (r/r): -1,20 mld (poprzednio: -1,29 mld)

Bilans handlowy (m/m): 426 mln (poprzednio: 1,286 mld)

Wartość eksportu: 5,07 mld (poprzednio: 5,40 mld)

Wartość importu: 4,64 mld (poprzednio: 4,11 mld)

Co to jest bilans handlowy:

Bilans handlowy jest to różnica między eksportem, a importem danego państwa. Najkorzystniejszą sytuacją jest przewaga wartości eksportu nad importem. Mamy wtedy do czynienia z dodatnim bilansem handlowym (nadwyżką handlową) czyli mówiąc prościej zyskiem danego kraju. W przeciwnym przypadku, czyli wówczas, gdy to import przewyższa eksport, wtedy notujemy ujemy bilans handlowy (deficyt handlowy), oznaczający stratę tego kraju.

Bilans handlowy Nowej Zelandii w porównaniu do przeszłości

Pomimo, iż mamy do czynienia w Nowej Zelandii z deficycie handlowym, to nie można go traktować jako efekt wybuchu pandemii koronawirusa, ponieważ patrząc na historię tego wskaźnika, można odnieść wrażenie, że ostatnie wynik są stosunkowo dobre. Ujemny bilans handlowy jest bowiem dla Nowej Zelandii charakterystyczny. Wystarczy powiedzieć, że ostatnia wartość na poziomie -1,220 mld jest najmniejszym deficytem od 2015 roku. Co więcej, średnie wyniki z kilku ostatnich lat, były kilkukrotnie gorsze. Największy ujemny bilans handlowy w ostatnim czasie był odnotowany w Nowej Zelandii w marcu 2019 roku i wyniósł -6,690 mld. Jednak jeszcze gorzej było w marcu 2006 roku, kiedy przedstawiono wartość -7,320 mld.

Nowa Zelandia bilans handlowy 

Wykres bilansu handlowego Nowej Zelandii (od 1970 roku)

Kurs dolara NZD/USD na rynku walutowym Forex

Kurs dolara NZD/USD zachowuje się po danych bardzo stabilnie. Obecnie mamy do czynienia z kosmetycznym wzrostem o +0,06% doprowadzającym kurs dolara NZD/USD do poziomu 0,6637. Jednak znacznie ciekawiej sytuacja się prezentuje z szerszej perspektywy. Doszło bowiem w ostatnim czasie do wyłamania kluczowego oporu, znajdującego się w okolicach 0,66.

 nzdusd 1

Wykres dolara NZD/USD (5 miesięcy)

Determinacja kupujących może mieć długoterminowe skutki, ponieważ utworzona została w ten sposób 5-falowa struktura wzrostowa. Takie oznaczenie ruchu zapoczątkowanego w połowie marca, rodzi bardzo ciekawe implikacje. Jak wiemy, zgodnie z Teorią Fal Elliotta, 5-falowa struktura jest to typowy impuls w nowym trendzie. Oznaczałoby to, że mamy do czynienia z długoterminową zmianą tendencji na wzrostową. W takim układzie, cały spadek od 2014 roku, należałoby uznać jako korektę, która dobiegła już końca, a kurs dolara australijskiego NZD/USD, może mieć przed sobą bardzo dobre czasy.

 NZDUSD 2

Wykres dolara NZD/USD (30 lat)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Kanada - inflacyjny wskaźnik CPI

USA- rynek nieruchomości

USA- zapasy ropy naftowej WTI

Polska- stopa bezrobocia

USA- rynek pracy

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk