• Odbierz prezent
Szefowa MFW: Blockchain wstrząśnie systemem finansowym

Wg Christine Lagarde, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, firmy które odważnie eksplorują innowacyjną technologię blockchain dla swoich zastosowań biznesowych prędzej czy później wstrząsną tradycyjnym rynkiem finansowym i zmuszą jego obecnych uczestników do dostosowania się do nieuniknionych zmian.

 

Czytaj także: Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy wzrostu do najniższego poziomu od czasów kryzysu finansowego!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swoje najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, które zostały ścięte w relacji do publikacji z początku roku. sytuacja zatem, zdaniem MFW, w światowej gospodarce pogorszy się bardziej, niż to wcześniej zakładano. Prognozy MFW dla wzrostu gosp.. Czytaj
Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy wzrostu do najniższego poziomu od czasów kryzysu finansowego!

Lagarde w wywiadzie udzielonym telewizji CNBC przyznała, że wykorzystanie blockchain przez liczących się graczy na arenie rynków finansowych, w tym także banki centralne, całkowicie odmieni ich oblicze. Stwierdziła ona również, że rozwój cyfrowych aktywów znacznie wykracza poza samego bitcoina (BTC), który jeszcze niedawno był głównym tematem rozmów nawiązujących do blockchain. Jako przykład istotnych innowacji podała JPM Coina - cyfrowy token rozliczeniowy banku JPMorgan.

Szefowa MFW ostrzegła również przed zbytnią fascynacją innowacjami, które mogą w skrajnych przypadkach zachwiać dwoma filarami obecnego systemu finansowego, jakimi są zaufanie (do instytucji) oraz stabilność.

 

Z opublikowanej na oficjalnym twitterowym profilu Międzynarodowego Funduszu Walutowego ankiety dotyczącej najpopularniejszego sposobu płatności za pięć lat wynika, że ponad połowa respondentów stawia na kryptowaluty. 56% z ponad 26 tys. osób biorących w niej udział wybrało właśnie wirtualne waluty jako najpopularniejszy sposób płatności w 2024 r., zaś 28% postawiło na płatności mobilne. Jedynie 9% wybrało bankowe karty płatnicze, zaś 7% gotówkę. Oczywiście, same wyniki internetowej ankiety nie są w żaden sposób wymierne, szczególnie ze względu na fakt, że entuzjaści kryptowalut są szczególnie mocno aktywni w obrębie Twittera i mediów społecznościowych w ogóle.

Czytaj także: Bitcoin (BTC) za 10 lat będzie największą siecią płatniczą świata

Bitcoin jako największa i obecnie najdłużej funkcjonująca zdecentralizowana oraz autonomiczna sieć płatnicza oprócz wielu zwolenników ma również liczną (o ile nie liczniejszą) grupę zarówno sceptyków, jak i otwartych przeciwników. Są oni dalecy od twierdzenia, że najpopularniejsza kryptowaluta jest.. Czytaj
Bitcoin (BTC) za 10 lat będzie największą siecią płatniczą świata

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk