• Odbierz prezent
powell fed kryptowaluty

Szef Rezerwy Federalnej USA (Fed), Jerome Powell, podczas wczorajszego wystąpienia (18 lipca) w Kongresie wypowiedział się na temat kryptowalut. Jego opinia miała jednoznacznie negatywny charakter - Powell zarzuca walutom cyfrowym nie tylko brak pokrycia i rzeczywistej wartości, ale również widzi w nich istotne zagrożenie dla „prostych” i niedoświadczonych inwestorów.

 

Jerome Powell w środę wystąpił w Kongresie Stanów Zjednoczonych przed Komisją Finansów Publicznych. Jedna z części jego wypowiedzi poświęcona była kryptowalutom.

Szef Fed stwierdził, że waluty cyfrowe nie posiadają jakiejkolwiek rzeczywistej wartości jako aktywa finansowe. Co więcej, stanowią one zagrożenie dla początkujących i niedoświadczonych inwestorów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z rynkami finansowymi właśnie od kryptowalut, gdyż na podstawie dużych wzrostów z przeszłości wierzą oni, że ceny kryptowalut wciąż będą rosnąć, mimo że nie ma na to jakiejkolwiek gwarancji.

 

Powell dodał również:

„Kryptowaluty tak naprawdę nie są walutami, mimo swojej nazwy. (…) Mam wobec nich obawy. Jeśli zastanowimy się nad rolą kryptowalut, to miałyby one służyć jako środek płatniczy i jednocześnie być nośnikiem wartości, pełnić rolę store of value. Jednak, tak naprawdę nie są one powszechnie wykorzystywane do płatności… a jeśli chodzi o trzymanie wartości, wystarczy spojrzeć na ich ogromną zmienność cenową. (…)

Jest to dla nas duże wyzwanie, gdyż kryptowaluty są idealne do prania brudnych pieniędzy i ukrywania kapitału, musimy być tego w pełni świadomi.”

 

Co więcej, niedawno mianowany szef Banku Centralnego dostrzega również istotne zagrożenia dla bezpieczeństwa inwestorów i konsumentów, korzystających z kryptowalut, gdyż jest nieregulowany, co daje pole do wielu nadużyć oraz oszustw finansowych.

Powell podtrzymał swoje stanowisko z 28 listopada 2017 r., kiedy to stwierdził, że rynek kryptowalut jest stanowczo za mały, aby w jakikolwiek sposób zagrażać stabilności finansowej, stąd też Fed nie będzie podejmował żadnych kroków w celu jego uregulowania.

Warto przypomnieć, że gdy Powell pod koniec listopada zeszłego roku wypowiadał te słowa po raz pierwszy, globalna kapitalizacja rynku walut cyfrowych była na podobnym poziomie, co obecnie (tuż poniżej 300 mld dolarów), z tą różnicą że w ciągu kolejnych kilkunastu dni wzrosła ona niemal trzykrotnie, w szczytowym momencie osiągając poziom 830 mld USD.

Powell, co znamienne dla oficjeli sektora publicznego i przedstawicieli branży bankowej, ma jednak odmienne zdanie na temat samej technologii blockchain, twierdząc że ma ona realne zastosowania w rozwiązaniach płatniczych i rozliczeniowych.

 

Podobne stanowisko przedstawia m.in. Bank Rozrachunków Międzynarodowych w swoim corocznym raporcie ekonomicznym, w którym jeden z rozdziałów poświęcony został kryptowalutom i technologii blockchain:

Czytaj także: Kryptowaluty nie staną się "prawdziwym pieniądzem", wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank of International Settlements) w swoim corocznym raporcie ekonomicznym, zatytułowanym „Kryptowaluty - wychodząc poza szum medialny” uznał, że kryptowaluty nie są w stanie osiągnąć skali, która pozwoli im funkcjonować jako pieniądze.   Kryptowaluty bez szans.. Czytaj
Kryptowaluty nie staną się "prawdziwym pieniądzem", wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

 

Wypowiedź Powella nie jest pierwszym stanowiskiem przedstawicieli Fed w temacie walut cyfrowych. Jego poprzedniczka na stanowisku szefa Fed, Janet Yellen, nazwała bitcoina (BTC) „aktywem o wysoce spekulacyjnym charakterze”, niemającym wpływu na amerykańską gospodarkę.

W marcu Raphael Bostic, przewodniczący Fed w stanie Atlanta, odradzał inwestowanie w bitcoina i inne kryptowaluty, stwierdzając, że nie nikt nie powinien lokować w nich pieniędzy, które naprawdę potrzebuje.

Poza tematem kryptowalut, Jerome Powell stwierdził, że gospodarka USA rozwija się wystarczająco szybko, a stopa bezrobocia jest na tyle niska, aby uzasadnić przyszłe podwyżki stóp procentowych, co przyczyniło się do optymistycznej reakcji rynku walutowego, jaką było umocnienie kursu dolara.

Mimo, że obecnie rynek kryptowalut zdominowany jest przez inwestorów detalicznych, coraz częściej zainteresowanie nim wyrażają również inwestorzy instytucjonalni, dla których przygotowywane są rozwiązania zapewniające im odpowiednie bezpieczeństwo depozytów, takie jak np. Coinbase Custody.

Czytaj także: Bitcoin w górę - BlackRock zainwestuje w kryptowaluty

Gigant inwestycyjny BlackRock poinformował o swoim zainteresowaniu rynkiem kryptowalut. Wiadomość ta ucieszyła inwestorów. Rynek kryptowalut zareagował wzrostem cen. Wiąże się duże nadzieje na wejście w ten rynek inwestorów instytucjonalnych.   BlackRock zainteresowany Bitcoinem 16 lipca portal .. Czytaj
Bitcoin w górę - BlackRock zainwestuje w kryptowaluty

 

Kim jest Jerome Powell?

Jerome Powell pełni od lutego 2018 r. funkcję szefa Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed), przejmując stanowisko po Janet Yellen. Został nominowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa w listopadzie 2017 r. i zatwierdzony przez Senat. Powell jest członkiem Rezerwy Federalnej od 2011 r., należy do Partii Republikańskiej i zgodnie ze swoim zeznaniem podatkowym jest najzamożniejszym członkiem Fed.

Powell uznawany jest za centrystę w zakresie polityki monetarnej, co może sugerować kontynuację polityki monetarnej prowadzonej przez Janet Yellen. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem decyzji Powella będą stopniowe i niewielkie podwyżki stóp procentowych.

 

Fed - rola i funkcje

Fed, czyli System Rezerwy Federalnej, pełniący rolę banku centralnego w Stanach Zjednoczonych, powstał na mocy ustawy o Rezerwie Federalnej w 1913 r. Fed pełni funkcję emitenta dolara amerykańskiego, prowadzi politykę pieniężną USA, nadzoruje instytucje bankowe i ustala poziom stóp procentowych.

Celem Fed jest zapewnianie stabilności gospodarczej, utrzymanie stabilnych cen oraz wysokiego zatrudnienia i niskich stóp bezrobocia.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk