• Odbierz prezent
szczyt ue
Z artykułu dowiesz się:

- Jak polityka wpływa na rynki?

Pod koniec tygodnia scena polityczna nie wprowadzi większej zmienności na rynkach. Dziś jedynym z ważniejszych wydarzeń będzie szczyt unijnych przywódców w Brukseli. Wczoraj Elżbieta II wygłosiła mowę tronową przed brytyjskim parlamentem, przedstawiając plan na najbliższy rok.

 

2 dniowy szczyt

Dziś o 15:00 w stolicy UE rozpocznie się trwający dwa dni szczyt przywódców państw członkowskich. Spotkanie będzie dotyczyć kwestii związanych z trwającym Brexitem oraz nałożeniem kolejnych sankcji wobec Rosji. Poruszony zostanie także temat obronności, co jest odpowiedzią na falę ataków terrorystycznych w Europie.

Dwudniowe wydarzenie nie powinno przynieść większej zmienności na parach z EUR, gdyż nie spodziewa się podjęcia przez unię drastycznych kroków.

 

Po mowie tronowej

Wczoraj królowa Elżbieta II nakreśliła w tradycyjnej mowie tronowej, otwierającej posiedzenie parlamentu plan działania na najbliższy rok. Podczas mowy monarchini wskazała na najważniejszą kwestię dojścia do porozumienia w sprawie utworzenia rządu. Nie pominęła także sytuacji rozwijającego się Brexitu, przedstawiając osiem projektów głównych ustaw. W nich zawarte były kwestie przyszłości gospodarki Wielkiej Brytanii i jej obywateli po Brexicie. W mowie poruszyła także temat przyszłych porozumień handlowych.

Komentatorzy sceny politycznej, ale także inwestorzy mogli oczekiwać od królowej konkretnych decyzji w sprawie przyszłości rządu brytyjskiego. Jednak ta związana z koalicją Konserwatystów i irlandzką DUP, zostały pominięte. Stąd też mowa tronowa nie rozjaśniła największej, wątpliwej kwestii z perspektywy polityki i rynków.

 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk