• Odbierz prezent
Szczepionkowy rajd Mikołaja. Dobre nastroje na rynku akcyjnym

Nie da się ukryć, że wraz z początkiem ostatniego miesiąca w tym roku na rynku zapanowały naprawdę dobre nastroje. To oczekiwanie na koniec tego niezbyt udanego roku, nadzieje związane ze szczepionkami oraz efekt rajdu Św. Mikołaja. Oczywiście taka sytuacja jest powiązana z dodatkową chęcią zakupów przez managerów funduszy przed świętami. Teraz jednak zbieg tych kilku czynników może doprowadzić z jednej strony do kolejnego wywyższenia indeksów na nowe rekordy, a z drugiej w przypadku mocniejszego uderzenia pandemii, zawiązania większej korekty. Dobre wieści płyną z frontu walki z koronawirusem.

Wiele gospodarek wykazuje mniejszą ilość przypadków zachorowania, co pokazuje, że silne restrykcje (przynajmniej w teorii) odnoszą pozytywny skutek. Do tego wszystkiego firmy z działającą szczepionką składają zapytania o awaryjne użycie ich szczepionek. W przypadku Moderny zapytanie zostało złożone w Unii Europejskiej, natomiast Pfizer wraz z BioNTechem złożył takie zapytanie w amerykańskiej agencji FDA. Warto zauważyć, że procedury formalne w przypadku szczepionek zostały zmniejszone do minimum, co jednak nie dotyczy poszczególnych etapów badań. Można wobec tego oczekiwać, że użycie szczepionek powinno być bezpieczne, choć jednocześnie na samym początku mało powszechne. Na samym początku szczepione będą przede wszystkim służby medyczne oraz inne kluczowe osoby w poszczególnych krajach. Druga rzecz, która motywuje dzisiaj inwestorów do zakupów to początek grudnia, czyli początek teoretycznego rajdu Św. Mikołaja. To efekt statystyczny, który obrazuje się większymi zwrotami akcji w ostatnim miesiącu roku. Wzrosty mają miejsce głównie od końca pierwszego lub drugiego tygodnia grudnia i trwają do okresu świątecznego. Teraz jednak wraz z notowaniem nowych historycznych szczytów na amerykańskich indeksach sytuacja może być odmienna – rajd może trwać już teraz, choć wciąż występuje spore ryzyko korekty. Warto jednak zwrócić uwagę, że dzisiaj nowe historyczne szczyty notuje zarówno S&P 500, jak i Nasdaq, co dzieje się między innymi za sprawą wzrostów na Apple oraz Tesli. Nieco niżej notowany jest Dow Jones oraz Russell 2000. Dwa pierwsze indeksy zyskują obecnie znacząco powyżej 1%, natomiast dwa pozostałe nieco mniej. W Europie również trwają zielona fala wzrostów i jedynie nieliczne indeksy zanotowały dzisiaj stratę. W oczekiwaniu na premierę Cyberpunka 2077 akcje CD Projekt drożeją drugi dzień z rzędu, dzięki czemu akcje powróciły powyżej 400 zł. Mocno zyskiwał dzisiaj też Orlen czy KGHM wobec wysokich cen miedzi oraz prognoz wzrostu cen tego metalu do niemal 10 tys. USD za tonę. Indeks WIG20 na koniec dzisiejszego dnia zaliczył wzrost na poziomie 1,28%. Indeks zbliża się powoli do poziomu 1900 punktów.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk