• Odbierz prezent
Szczepionka rozbudza nadzieje rynków, ale końca kryzysu jeszcze nie widać

W tym tygodniu głównym wydarzeniem na rynkach finansowych była publikacja wyników przez Pfizer Inc. i BioNTech SE z testów szczepionki przeciwko koronawirusowi. Według ich informacji, jej skuteczność wyniosła ok. 90%, co daje nadzieję na zatrzymanie pandemii. Rynki finansowe zareagowały na te wiadomości z dużą euforią oraz spadkiem awersji do ryzyka - ceny akcji wzrosły, a waluty emerging markets się umocniły.

Dyskusyjne jest jednak, jak bardzo sytuacja się zmieniła naprawdę. Pierwszych wyników badań szczepionki spodziewano się w listopadzie. Co więcej, żadna z tych szczepionek nie została jeszcze zatwierdzona, data nie jest jeszcze jasna. Nawet po zatwierdzeniu szczepionek, będzie trzeba poczekać długi czas zanim dotrą one do Europy i całego świata w wystarczającej ilości, aby zatrzymać pandemię. Oczekiwanie, że kryzys pandemii się niebawem skończy jest przedwczesne, a można jedynie spekulować, że europejska gospodarka wróci do normy być może dopiero latem przyszłego roku.

Wydaje się jednak, że rynki finansowe doszły do wniosku, że koronawirusowy kryzys jest na finiszu i wkrótce wszystko zacznie wracać do normy. Awersja do ryzyka na rynkach finansowych znacznie spadła, pomagając złotemu się wzmocnić. W piątek rano polska waluta zanotowała wzrost do poziomu 4,49 PLN/EUR. Kurs eurodolara spadł w tym tygodniu do poziomu 1,181 USD/EUR na koniec tygodnia.

 


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk