• Odbierz prezent
Szczepionka i mutacje COVID-19 to największe ryzyka dla rynków finansowych w 2021 roku?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Początek 2020 roku to wybuch pandemii w Azji. Nikt się nie spodziewał, że w ciągu kilku miesięcy może dojść do zamrożenia globalnej gospodarki. Giełdy zanotowały największe spadki od kryzysu subprime z 2008 roku, ale i zanotowały najszybsze odbicie w historii wszystko dzięki bankierom centralnym. Bilans Rezerwy Federalnej eksplodował z 4,2 biliona do ponad 7,3 biliona dolarów. FED  tylko przez ponad dwa miesiąca skupił tyle aktywów co przez sześć lat po 2008 roku. Bilans Europejskiego Banku Centralnego urósł z 4,6 biliona do ponad 7 bilionów euro. Gigantyczne pakiety fiskalne spowodowały, że gwałtownie wzrósł poziom zadłużenia.

Zadłużenie całkowite gospodarek rozwiniętych (rządowe, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych) wzrosło do 432% PKB w trzecim kwartale. Stosunek dług-do-PKB rynków wschodzących wyniósł niemal 250% w trzecim kwartale, przy czym Chiny osiągnęły 335%, a stosunek ten w tym roku w skali globalnej ma wynieść około 365%. Liderem wzrostu zadłużenia wśród państw jest Kanada- dług rządowy w odniesieniu do PKB w ciągu roku wzrósł o 80%. Kolejne kraje to USA (prawie 50%) i Wielka Brytania (ok. 35%).

Najważniejszą kwestią dla rynków finansowych pozostanie temat związany z wirusem i dystrybucją szczepionki

EU zamówiła 460 milionów szczepionek od BioNTech, Pfizer, Moderny,  Johnson&Johnson i  AstraZeneca.  Ponieważ każda osoba musi zostać zaszczepiona dwukrotnie, zamówione dawki wystarczą tylko do zaszczepienia 230 milionów ludzi, czyli 52 % populacji UE. Sondaż przeprowadzony w październiku przez Ipsos wykazał duże zróżnicowanie na całym świecie wobec intencji zaszczepienia się. Co ciekawe, rynki wschodzące mają najwyższy wskaźnik akceptacji (powyżej 80 % w Indiach, Chinach, Korei Południowej, Brazylii), a najniższy w krajach rozwiniętych (Włochy, Hiszpania, Stany Zjednoczone i Francja poniżej 65% ).

Jak na razie nie ma obowiązku szczepień, ale rządzący w każdej chwili mogą zadecydować o wprowadzeniu różnych ograniczeń wobec wolności osobistej (aby zmusić do szczepień). Kolejne ważne kwestie to skuteczność szczepionek (czy i w jakich ilościach wystąpią powikłania) oraz potencjalne mutacje, które jeżeli będą groźne, to krótkoterminowo mogą negatywnie odbić się na rynkach. Jeżeli wszystkie odbędzie się zgodnie z planem rządzących, to odporność stadna w UE może zostać osiągnięta jesienią przyszłego roku. Nomura uważa, że w scenariuszu „optymistycznym” 50% populacji USA zostałoby zaszczepione do połowy kwietnia, podczas gdy w scenariuszu „pesymistycznym” zakłada osiągnięcie tego samego punktu około sierpnia. Analitycy zakładają, że maksymalna wielkość populacji USA, która zostanie zaszczepiona w przyszłym roku, to 80% , ponieważ 20% populacji nie chce się zaszczepić.

Kolejne pakiety fiskalne?

Jeżeli okaże się, że szczepionka nie jest skuteczna i potrzeba więcej czasu na dystrybucję to rządy będą zmuszone do uruchomienia kolejnych pakietów fiskalnych. Dług globalny jeszcze bardziej wzrośnie, a uzależnienie państw od banków centralnych będzie jeszcze większe. Jeżeli pakiety pomocowe zaczną szybko trafiać do gospodarek to w pewnym momencie, przy odpowiednio dużym tempie cyrkulacji pieniądza, nagle zacznie wzrastać inflacja. Rentowności obligacji zaczną odbijać, przez co państwa będą miały jeszcze większy problem z obsługą długu.

Wtedy albo banki centralne zaczną skupować jeszcze więcej obligacji (aby obniżyć rentowność) albo dojdzie do resetu systemu finansowego – umorzenie długów oraz przejście na nowy system monetarny opary o walutę cyfrową banków centralnych (CBDC), nad którą w tym roku trwają intensywne prace wśród największych banków centralnych. Okres dwunastu miesięcy to być może zbyt krótko na tak znaczące zmiany w systemie monetarnym, ale nie zapominajmy o tym, że w 2020 roku pojawiło się wiele bezprecedensowych wydarzeń.

 

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk