• Odbierz prezent
Czy kurs dolara zareaguje na spekulacje dotyczące obniżenia stóp procentowych w USA?

Wszystkie oczy zwrócone są dziś na funta brytyjskiego ze względu na zbliżające się głosowanie w sprawie planu premier May odnośnie opuszczenia UE w terminie. Niemniej jednak w międzyczasie zostały opublikowane dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych za luty.

Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych

wyniosła w lutym 1,5 procent rok do roku po wzroście o 1,6 procent w styczniu. Był to odczyt poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 1,6 proc. Jest to najniższa stopa inflacji od września 2016 r., Ceny wzrosły w tak wolnym tempie głównie ze względu na spadek kosztów benzyny i odzieży, podczas gdy ceny energii elektrycznej nie zmieniły się. W ujęciu miesięcznym ceny konsumenckie wzrosły o 0,2 procent, zgodnie z prognozami. Bez uwzględnienia żywności i energii stopa inflacji bazowej spadła do 2,1 procent z 2,2 procent w styczniu, poniżej prognoz na poziomie 2,2 procent.

1

Dolar amerykański zareagował osłabieniem po publikacji danych, które wskazuje na brak pośpiechu ze strony FED odnośnie podwyżek stóp procentowych. Szanse na to, że koszt pieniądza w USA spadnie wynoszą ponad 25 proc. do stycznia 2020 roku.

1

Szanse na obniżkę stóp procentowych w USA. Źródło CME Group

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk