• Odbierz prezent
Szansa na spotkanie OPEC+ w sobotę. Cena miedzi wyraźnie w górę

Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach poruszają się pod dyktando komunikatów dotyczących spotkania OPEC+ w celu ustalenia dalszych planów związanych z porozumieniem naftowym. Wstępnie zakładano, że odbędzie się ono w dniach 9-10 czerwca, później pojawiły się informacje o przełożeniu go na 4 czerwca. Niemniej, wczorajsza data także nie została zatwierdzona – za to pojawiła się nowa, 6 czerwca.

O możliwości sobotniego wirtualnego spotkania państw, które sygnowały porozumienie naftowe, powiadomiła algierska telewizja Ennahar, cytując źródła w OPEC. Arabia Saudyjska oraz Rosja, czyli najwięksi producenci ropy w grupie OPEC+, zadeklarowały chęć przedłużenia rekordowych cięć produkcji ropy w wysokości 9,7 mln baryłek dziennie na kolejny miesiąc. Miesięczny termin wydłużenia maksymalnych cięć to najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale nie jest wykluczane także przedłużenie nawet o 3 miesiące.

Szansa na spotkanie OPEC+ w sobotę.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wciąż wielką niewiadomą jest poparcie dla przedłużenia cięć produkcji wśród pozostałych państw OPEC+. Niektóre z nich (np. Irak) już teraz mają trudności z dopasowaniem się do postanowień porozumienia naftowego i nie chcą deklarować się do dotrzymywania limitów przez kolejne miesiące. To właśnie postawa wielu mniejszych producentów jest najprawdopodobniej czynnikiem hamującym ustalenie konkretnej daty spotkania OPEC+.

Notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek, gdy pojawiły się informacje, że nie wszystko jeszcze stracone, a przedłużenie cięć jest możliwe. Niemniej, scenariusz utrzymujących się dłużej rekordowych cięć nie jest przesądzony, więc kolejne dni mogą być na rynku ropy nerwowe. W przypadku braku decyzji o przedłużeniu obecnych limitów, kraje OPEC+ będą wdrażać w życie dotychczasowe postanowienia, czyli te ustalone jeszcze w kwietniu – według nich, od lipca do grudnia cięcia produkcji mają być zmniejszone do 7,7 mln baryłek dziennie.

Szansa na spotkanie OPEC+ w sobotę.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Cena miedzi wyraźnie w górę.

Nastroje na rynku miedzi zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wczorajsza sesja rozpoczęła się od przeceny, jednak do końca dnia notowania nadrobiły straty i zakończyły sesję neutralnie. Tymczasem dzisiejszy poranek przynosi dynamiczny ruch notowań miedzi w górę.

Nastroje inwestorów na rynku miedzi zdecydowanie poprawiły się wczoraj po południu za sprawą informacji z Europy i USA. Europejski Bank Centralny zadecydował o zwiększeniu skali skupu aktywów bardziej niż oczekiwano i na dłużej niż oczekiwano. Z jednej strony, taka decyzja pokazuje, że ECB spodziewa się trudności gospodarczych w Europie jeszcze przez dłuższy czas – ale z drugiej strony, oznacza to stymulację gospodarki europejskiej i możliwe zwiększenie popytu na miedź. Z kolei w Stanach Zjednoczonych lepsze nastroje wywołała spadająca z tygodnia na tydzień liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Oczywiście sytuacja w globalnej gospodarce jest daleka od idealnej, jednak ogromna skala programów QE oraz postępujące odmrażanie gospodarek po restrykcjach związanych z pandemią są czynnikami, które pozwalają notowaniom miedzi nadal poruszać się w kanale wzrostowym.

Szansa na spotkanie OPEC+ w sobotę.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk