• Odbierz prezent
Szalony tydzień na rynku kryptowalut: cyfrowe waluty wstrząśnięte po pełnym zakazie handlu w Chinach

W piątek rynkami krypto wstrząsnęła informacja o tym, że Chiny wprowadzają pełny zakaz handlu kryptowalutami. Pomimo wcześniejszego ogłoszenia zakazu, rynki zareagowały dużymi spadkami bitcoina i innych kryptowalut. 

BTC rozpoczął ostatni tydzień trendem spadkowym i sięgnął poziomu 40 500 dolarów już w środowy poranek, ale wzrastał stabilnie aż do wiadomości z Chin, które spowodowały w piątek jego spadek o 8 proc. Cena ustabilizowała się przed niedzielnym skokiem i wróciła do poziomu ponad 44 100 dolarów dziś rano.

W środę ethereum  również odnotował niski poziom 2700 dolarów przed powrotem do 3100 dolarów. Po piątkowym spadku o 9 proc., ETC ustabilizował się przez weekend tak jak BTC i wrócił do wysokiego poziomu 3100 dolarów w niedzielę.

 

Twitter uruchamia funkcjonalności krypto

Portal społecznościowy Twitter wprowadził na swojej platformie serię funkcjonalności dotyczących krypto. Od teraz będzie można udzielać napiwków popularnym użytkownikom Twittera w bitcoinach poprzez Strike, zewnętrzną aplikację opartą o Bitcoin Lightning Network. Użytkownicy Twittera korzystający z iOS jako pierwsi skorzystają z nowej opcji, dla użytkowników Androida będzie ona dostępna wkrótce.

Firma pracuje również nad zwiększeniem widoczności niewymienialnych tokenów (NFT) na platformie, dając autorom więcej narzędzi i funkcji moderatorskich. Twitter przyznaje, że bada kwestię uwierzytelniania NFT, która umożliwiłaby użytkownikom połączenie ich kryptoportfeli bezpośrednio z kontami w mediach społecznościowych celem wyświetlania ich własnych dzieł sztuki na ich profilach. 

 

 

Sorare zabezpiecza finansowanie SoftBanku o wartości 680 milionów dolarów

Sorare (rynek NFT) ogłosił w środę, że zabezpieczył ogromną rundę inwestycyjną o wartości 680 milionów dolarów prowadzoną przez duży japoński dom inwestycyjny SoftBank.

Sorare jest rynkiem dla niewymienialnych tokenów. Wartość platformy szacuje się aktualnie na 4,3 mld dolarów po rundzie inwestycyjnej Serii B. Softbank prowadził poprzednią rundę inwestycyjną w lipcu z zastrzykiem 532 mln dolarów.

Firma rozszerzy swoje portfolio piłkarskie o NFT poszukując partnerstwa z ligami i stowarzyszeniami.  Zawarto już umowy z czołową francuską drużyną  Paris Saint-Germain, mistrzami angielskiej Premier League Liverpoolem i hiszpańską La Liga.

Sorare przygląda się również dywersyfikacji swojej oferty NFT, odkrywając inne dyscypliny sportu oprócz piłki nożnej. Problemy pojawiły się jednak w przypadku innych sportów, ponieważ główne ligi, takie jak NFL w USA, wyraźnie zabraniają graczom i klubom tworzenia lub sprzedaży NFT.

 

Szalony tydzień na rynku kryptowalut dzięki Evergrande

W ubiegłym tygodniu wiadomości skupiały się głównie na wieściach z Chin. Kryptowaluty nie pozostały obojętne na te wydarzenia.

Na początku tygodnia zaczęły pojawiać się wiadomości o kryzysie Evergrande, który odbił się echem na wszystkich rynkach. Kryptowaluty odczuły szczególne skutki, gdy w poniedziałek nastąpiła szeroko zakrojona wyprzedaż.

Evergrande ma ogromną ekspozycję na długi – ponad 300 miliardów dolarów – i nie dokonało terminowych płatności na rzecz swoich wierzycieli. Konsekwencje dla szerszych rynków kryptowalut nie są bezpośrednie, ale w obliczu zbliżających się obaw o zadłużenie, może to mieć wpływ na kryptoaktywa, takie jak Tether. 

Stablecoiny, takie jak Tether, są powiązane z walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański. Ale aby utrzymać swoją pozycję, potrzebują zasobów odpowiadających wartości kryptowalut. Wielu nie może trzymać dużych ilości gotówki i zamiast tego używa papierów komercyjnych – formy zadłużenia krótkoterminowego – do rozliczenia wartości.

Problem polega na tym, że Evergrande stwarza ryzyko na rynku długów podobne do tego w 2008 r., więc stablecoiny mogą popaść w kłopoty, jeśli posiadane przez nie papiery komercyjne stracą na wartości. Jest to bezprecedensowy kryzys i dopiero okaże się, co będzie dalej.


Simon Peters

Simon Peters jest analitykiem kryptowalut w eToro, ze szczegółową wiedzą na temat rynków i branży krypto. Pełniąc swoją funkcję w eToro, pomaga również klientom z dużym kapitałem w inwestowaniu w kryptowaluty. Simon jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie i posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk