• Odbierz prezent
Szalony skok kangura
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach walutowych

Wydarzeniem poranka niewątpliwie okazały się ruchy na parach z dolarem australijskim. Umocnienie AUD nastąpiło po lepszych danych o sprzedaży detalicznej, oraz po ogłoszeniu decyzji o poziomie stóp procentowych w Australii.
 
Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Rezerwy Australii utrzymał główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 2%. Jednakże gwałtowną reakcję spowodowało neutralne podejście do dalszej deprecjacji australijskiej waluty wobec amerykańskiego dolara. Dzisiaj AUDUSD zyskuje już prawie 1.5% i wydaje się, że nastąpi atak na 0.74. Brak stwierdzenia, że dalsze osłabienie AUD jest konieczne, może spowodować głębszą korektę, po bardzo silnych spadkach w ostatnim czasie. Bank stwierdził również, że Aussie przystosowywał się do spadków cen  surowców, a w ostatnim czasie rudy żelaza ponownie odbiły od dołków. RBA wskazał również, że w ciągu 2 lat możliwe jest osiągnięcie celu inflacyjnego, nawet przy niższym kursie walutowym. Bank potwierdził, że niskie stopy procentowe pozytywnie wpływają na akcję kredytową oraz przyczyniają się do wzrostu wydatków konsumenckich.
 
Pod presją znalazły się również waluty surowcowe, CAD znalazł się chwilowo  na jedenastoletnich dołkach wobec dolarach, zarówno przez pogłębiający się spadek cen ropy jak i wzrastające niepokoje dotyczące Chin, podobnie rosyjski rubel, który osiągnął pięcio-miesięczne dołki wobec USD. Jeśli chodzi o samego USD, to wszyscy czekają na piątkowy odczyt z zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, na ten moment dolar amerykański pozostaje stabilny wobec euro oraz jena, zyskuje wobec walut surowcowych w tym tracącego na taniej ropie NOK oraz CAD. 
 
Na krajowym podwórku niewiele się dzieje, złoty nieznacznie zyskuje, ostatnim ważnym odczytem był PMI dla przemysłu, który wypadł lepiej od oczekiwań. Dobra kondycja polskiej gospodarki powinna sprzyjać dalszemu umocnieniu złotego. EURPLN utrzymuje się poniżej 4.15, traci -0.04% i wynosi obecnie 4.1440, wzrosty o 0.1% na CHFPLN, którego kurs teraz to 3.9079, za dolara trzeba zapłacić 3.783, a za funta szterlinga 5.9030.
 
Adam Puchalski

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk