• Odbierz prezent
Szaleństwo na ropie naftowej! Jest decyzja OPEC+

OPEC odniósł sukces. W czwartek podczas konferencji grupa OPEC+ zgodziła się zmniejszyć produkcję o 10 mln baryłek dziennie. Grupa producentów, do której należą Arabia Saudyjska i Rosja ma zamiar przez dwa miesiące obniżać dzienne wydobycie baryłek ropy. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę planuje też poszukać dodatkowej redukcji o 5 mln baryłek dziennie w grupie krajów G20 podczas piątkowego szczytu.

Podjęta dziś decyzja z pewnością będzie stanowić dobry grunt pod piątkowe rozmowy na konferencji G20. Oczy wszystkich zwrócone będą na odpowiedź Stanów Zjednoczonych. Kreml podkreśla, że Ameryka będzie musiała zrobić więcej niż tylko pozwolić siłom rynkowym na zmniejszenie swojej produkcji ropy łupkowej (nawiązującf do słów prezydenta Trumpa). Trump z kolei przyznał, że w USA ropę wydobywają przedsiębiorstwa prywatne, zatem ciężej będzie o bardziej zdecydowane działania.

Przypomnijmy, dzisiejsze spotkanie OPEC+ dotyczyło głównie dyskusji nad stworzeniem nowego porozumienia dotyczącego propozycji cięć w wydobyciu surowca. Taki zabieg pozwoliłby producentom ropy lepiej dostosować podaż do ograniczonego pandemią popytu i ustabilizować ceny.

Światowy popyt na ropę spadł w związku z epidemią koronawirusa, a na początku marca krajom OPEC+ nie udało się wypracować wspólnych ustaleń. Arabia Saudyjska nalegała na dodatkowe ograniczenie produkcji, jednak Rosja poszła swoją drogą, zwiększając wydobycie. W rezultacie, od 1 kwietnia przestały obowiązywać istniejące warunki umowy, a Saudowie również ogłosili zamiar zwiększenia produkcji ropy.

Jak wskazywaliśmy w poprzednim artykule, do tej pory Arabia Saudyjska produkowała około 10,15 mln baryłek dziennie, natomiast łącznie, razem ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Kuwejtem, produkcja sięgnęła blisko 29 mln baryłek na dzień. Globalne zapotrzebowanie spadło z kolei do wartości 30 milionów baryłek dziennie, zatem na rynku wystąpiła silna nadpodaż doprowadzająca do gwałtownych spadków cen tego surowca na przestrzeni minionych tygodni.

Jest to koszmar dla wielu producentów, których krzywa rentowności gwałtownie się załamała i dobra wiadomość dla konsumentów, gdyż cena oleju napędowego na stacjach benzynowych się obniżyła.

Ropa Brent - wykres dzienny

Szczyt OPEC rozpoczął się o godzinie 16:00 i w miarę przebiegu spotkania kurs ropy rósł do wartości ponad 36 dolarów, zyskując ponad 8%, jednak w trakcie trwania obrad wśród inwestorów nastała niepewność i nastąpiła korekta do 32 dolarów. Według modeli prognostycznych zawarcie porozumienia członków OPEC+ powinno umożliwić stabilizację kursu ropy naftowej na poziomie 40-45 dolarów za baryłkę.

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk