• Odbierz prezent
Szaleństwo na notowaniach srebra! Cena srebrnego kruszcu to już 30 dolarów (USD) za uncję. Powtórka z Gamestop?
fot. freepik.com

Ostatnie trzy tygodnie na rynku ropy naftowej są czasem powolnego, systematycznego osuwania się notowań tego surowca w dół. Przeceny nie są jednak głębokie, co świadczy o tym, że strona popytowa nadal ma na tym rynku sporo siły. Głównym motorem do zwyżek pozostają działania OPEC+, a zwłaszcza Arabii Saudyjskiej, która dobrowolnie znacząco ograniczyła wydobycie ropy naftowej.

Tymczasem w miniony weekend inwestorów na rynku ropy naftowej zelektryzowała informacja o spotkaniu, jakie miało miejsce jeszcze w 2020 roku pomiędzy prezesami dwóch największych amerykańskich koncernów naftowych: ExxonMobil oraz Chevron. Jak podaje agencja Reuters, CEO obu firm mieli bowiem rozmawiać na temat potencjalnej fuzji obu spółek. Gdyby do niej doszło, byłaby to największa fuzja w dotychczasowej historii rynków finansowych, a w jej rezultacie powstałoby drugie największe przedsiębiorstwo naftowe na świecie, przyćmione jedynie przez wielkość Saudi Aramco.

Potężna naftowa fuzja, której nie było.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Rozmowy podobno były już na relatywnie zaawansowanym etapie, ale ostatecznie zostały one zakończone, a fuzja nie miała miejsca. Obecnie wydaje się ona znacznie mniej prawdopodobna, zwłaszcza w zmienionym środowisku politycznym – amerykańscy Demokraci są bowiem mniej przychylni tworzeniu tak dużych molochów.

Sam fakt, że rozmowy zostały podjęte, pokazuje, w jak trudnej sytuacji znalazły się w poprzednim roku nawet największe firmy naftowe. W obliczu wojny cenowej, jaką po uderzeniu pandemii podjęły Rosja i Arabia Saudyjska, akcje spółek naftowych w USA zanurkowały, a cały sektor przeszedł gruntowną restrukturyzację.

Potężna naftowa fuzja, której nie było.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO. Cena srebra w okolicach 30 USD za uncję

Począwszy od minionego czwartku, na rynku srebra trwa prawdziwe szaleństwo kupowania. Wszystko za sprawą informacji o tym, że na rynku srebra ma miejsce akcja analogiczna do tej widzianej ostatnio w przypadku akcji spółki Gamestop – tj. inwestorzy indywidualni działają w porozumieniu ze sobą, zawierając pozycje długie na rynku srebra, a tym samym windując notowania kruszcu w górę.

Po niedawnych kłopotach funduszy hedgingowych, wywołanych działaniami inwestorów indywidualnych, zaczęto dużo poważniej traktować tzw. armię Reddita, czyli inwestorów indywidualnych, korzystających z social media i za ich pomocą porozumiewających się w kwestii planowanych inwestycji. Mimo wielu kontrowersji dotyczących tych działań, przykład srebra pokazuje, że są one nadal skuteczne.

O ile jeszcze w czwartek rano notowania srebra oscylowały w okolicach 25 USD za uncję, to obecnie zbliżają się one do bariery 30 USD za uncję. Jest to więc najwyższy poziom notowań od prawie pół roku (a dokładniej, od sierpnia 2020 r.) oraz zwyżka o prawie 20% w ciągu niecałych trzech sesji.

Poziom 30 USD za uncję to ważny psychologiczny poziom oporu, który zatrzymał rajd cen srebra właśnie na początku sierpnia poprzedniego roku. Zważywszy na dynamikę zwyżek cen srebra w ostatnich dniach, dzisiaj również ta bariera może wywołać chęć realizacji zysków przez wielu inwestorów, a co za tym idzie, większy opór sprzedających. Niemniej, w obliczu panującej ostatnio podwyższonej zmienności, żadnego scenariusza wykluczać nie można.

Potężna naftowa fuzja, której nie było.  - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk