• Sklep
  • Odbierz prezent
szałamacha
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie następstwa dla polskiej gospodarki może mieć Brexit

Minister finansów Paweł Szałamacha spotkał się dziś z dziennikarzami przed swoim wyjazdem do Berlina, gdzie ma spotkać się z niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble. Rozmowy ministrów prowadzone są w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, a sprawa Brexitu będzie jednym z poruszanych tematów.

Poniżej prezentujemy komentarze ministra Szałamachy do najważniejszych kwestii związanych z brytyjskim referendum.

 

Delikatny temat

„Wszyscy chodzimy na paluszkach wokół Wielkiej Brytanii, jest nastrój wyczekiwania i zarówno minister Schaeuble, jak i ja, obawiamy się powiedzieć coś bardziej mocnego, by nie wpłynąć na chwiejną opinię brytyjską. Od kilkunastu dni ten nastrój jest bardziej nerwowy, to także dotknęło ruchów na polskiej walucie. Ona najpierw słabła, później się nieco umocniła, gdy sondaże zaczęły się lekko odwracać”

 

Skutki Brexitu dla polskiej gospodarki

 „Możemy się spodziewać przejściowego osłabienia waluty, natomiast później rynki finansowe będą zważały raczej na fundamenty; na to, w jaki sposób jesteśmy w stanie realizować nasz program i trzymać w ryzach deficyt, zwiększać dochody budżetowe, racjonalizując też sferę wydatków. W poprzednich miesiącach dokonaliśmy zaliczkowo emisji długu polskiego proporcjonalnie większej niż przypadałoby to z kalendarza. Jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni. Zrealizowaliśmy potrzeby pożyczkowe budżetu na rok 2016 już w 70 proc."

 

Polska posiada wystarczającą amunicję do walki ze skutkami Brexitu

„Ministerstwo zgromadziło potężną rezerwę czystej, żywej gotówki – 60 mld zł. Możemy przez kilka tygodni obserwować bieg wydarzeń na rynkach finansowych, nie jesteśmy zmuszeni do jakichś gorączkowych kroków. Rzeczpospolita dywersyfikuje także swój portfel; zamierzamy przeprowadzić pierwszą emisję obligacji denominowaną w chińskich juanach. Sprawy są już bardzo zaawansowane, jesteśmy na finalnych etapach rozmów z chińskim regulatorem rynku finansowego”

 

Szałamacha nie zamierza interweniować na rynku walutowym

Bank Morgan Stanley uważa, że polska złotówka jest drugą, po meksykańskim peso, walutą świata mogącą najsilniej zareagować na Brexit. W ubiegły piątek minister Szałamacha po spotkaniu unijnych ministrów finansów w Luksemburgu stwierdził jednak, że w przypadku brytyjskiego 'TAK' w referendum nie zamierza interweniować na rynku walutowym w celu obrony kursu złotego. Zdaniem ministra złotówka zaabsorbowała już wszelkie zmiany związane z ewentualnym zwycięstwem w referendum zwolenników Brexitu.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk