• Odbierz prezent
Sytuacja na rynku pracy uległa dalszej poprawie

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu nominalnie o 4.1%r/r wobec wzrostu o 3.8%r/r w lipcu, co jest wynikiem nieco wyższym od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 4.0%r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w sierpniu, zgodnie ze średnimi oczekiwaniami rynkowymi, o 1.5%r/r wobec spadku o 2.3%r/r w lipcu. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) spadł w sierpniu o 0.3%r/r wobec spadku o 1.5%r/r w lipcu.

Wnioski: Sierpień, zgodnie z prognozami, przyniósł dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy. Roczna dynamika zatrudnienia wprawdzie pozostała ujemna, ale jest to już wyraźnie mniejszy spadek w porównaniu do ostatnich miesięcy. W ujęciu m/m liczba etatów wzrosła o 43 tys. Również jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie, dynamika roczna w sierpniu okazała się lepsza od lipcowej i przekroczyła 4.0%. Wg opisu GUS-u w sierpniu br. w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, przyjęcia w jednostkach, a także powracanie pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych. W sierpniowym komunikacie GUS-u zabrakło stwierdzenia, które zamieszczano w poprzednich miesiącach, a mianowicie że „w części firm miały miejsce podwyżki pensji oraz przywracanie wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii”. Oznacza to najprawdopodobniej, że te procesy w firmach już się zakończyły.

Z danych dotyczących zatrudnienia i płac w sektorze przedsiębiorstw (co najmniej 9-osobowych) wynika, że ta część firm stosunkowo dobrze poradziła sobie z sytuacją po odmrożeniu gospodarki i jej powrotem do aktywności. Kluczowe dla tych firm będzie jednak teraz to jaka ta aktywność będzie. A w szczególności czy nie zaburzy jej znowu kolejna fala pandemii. Jest to największy znak zapytania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.


Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk