• Odbierz prezent
Sytuacja na rynku akcji. Notowania giełdowe. Podsumowanie tygodnia

Amerykańskie rynki akcji zakończyły piątkową sesję na nieco wyższych poziomach niż w zeszłym tygodniu (S&P +0,2%, Dow +0,1%, Nasdaq +0,8%). Inwestorów nie przestraszyły wypowiedzi doradcy ekonomicznego prezydenta, Larrego Kudlowa, że wprowadzenie pakietu fiskalnego przed 03.11 będzie trudne. Liczą na to, że Donaldowi Trumpowi, uda się przekonać wahających się Republikanów z Senatu do zawarcia umów dot. pakietu bodźców dla gospodarki w kwocie powyżej 1,8 bln USD.

W USA w piątek stwierdzono ponad 52 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 1148 kolejnych osób. Był to najgorszy bilans od lipcowego szczytu pandemii w USA. Tym samym pozytywnie przyjęto informację o planach złożenia, do końca listopada, wniosku o zezwolenie użycia w nagłych przypadkach szczepionki firmy Pfizer. In plus zaskoczyły odczyty sprzedaży detalicznej w miesiącu wrześniu. Wzrosła ona aż o 1,9% m/m, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,7%. Słabiej wypadła za to produkcja przemysłowa. W miesiącu wrześniu spadła o 0,6% m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,5% w porównaniu z sierpniem.

Akcje w Europie traciły na wartości z powodu rosnącej liczby infekcji koronawirusem oraz niepewności związanej z Brexitem. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 0,78% niżej. Główne indeksy straciły na wartości: niemiecki indeks DAX spadł o 1,09%, włoski FTSE MIB o 1,05%, a francuski CAC 40 stracił 0,22%. Brytyjski indeks FTSE 100 spadł aż o 1,61%. W obliczu regionalnych protestów europejskie rządy centralne nałożyły bardziej rygorystyczne środki, aby powstrzymać przyspieszające rozprzestrzenianie się koronawirusa i zapobiec drugiej rundzie ekonomicznie szkodliwych blokad krajowych. Na przykład Francja wprowadziła godzinę policyjną w Paryżu i ośmiu innych miastach, podczas gdy Niemcy zaczęły nakładać ograniczenia na kontakty towarzyskie na obszarach najbardziej dotkniętych wirusem, takich jak Berlin. Wielka Brytania wdrożyła trójpoziomowy system lokalnych blokad w całej Anglii i zaoferowała dotacje biznesowe dla najbardziej dotkniętych obszarów.

W Warszawie, w ostatnim tygodniu, również notowaliśmy spadki głównych indeksów. Działo się tak w ślad za dynamicznie rosnącymi przypadkami nowych zachorowań na Covid-19. WIG20 spadł najmocniej, bo o 2,56%, WIG o 1,99%, a sWIG80 o 1,74%. Najlepiej zachował się indeks średnich spółek, mWIG40, który zanotował spadek o 0,69%. W gronie największych spółek hitem okazały się akcje debiutanta Allegro.eu. Dla inwestora, który zdecydował się nabyć akcje spółki z branży e-commerce na poniedziałkowym otwarciu, tydzień zakończył się zyskiem 25,31%. Jeżeli natomiast wziął on udział w emisji pierwotnej, to zysk na jedną akcję na zakończenie ubiegłego tygodnia wyniósł, bagatela 89,42%. Drugim walorem, na którym można było nieźle zarobić w zeszłym tygodniu, były akcje Dino (+10,97%). Kurs akcji spółki rósł wraz z informacjami o nowych, rekordowych zakażeniach oraz wspierających odczytach inflacyjnych. Po drugiej stronie znalazły się tym razem spółki z branży paliwowej (PKN – 8,14%, Lotos – 10,69%), energetycznej (PGE -10,05%, Tauron -3,36%) oraz surowcowej (JSW -9,31%, PGNiG -8,38%).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk