Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co z kursem euro w relacji do dolara amerykańskiego? Kurs USD/JPY warto zestawić z rynkami akcji. Sytuacja na rynkach

Marek Rogalski | 13:24 28 kwiecień 2020
Co z kursem euro w relacji do dolara amerykańskiego? Kurs USD/JPY warto zestawić z rynkami akcji. Sytuacja na rynkach
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na rynkach akcji udaje się podtrzymać pozytywne nastroje na bazie oczekiwań, co do częściowego znoszenia lockdownów w maju, ale w przestrzeni FX nastroje są mieszane. Dolar próbuje nieco odbijać, ale nie wychodzi mu to najlepiej. Uwagę przyciąga słabość franka, która była widoczna też wczoraj (lokalne działania SNB?).  Pod presją jest też dolar nowozelandzki po tym, jak pojawiają się spekulacje dotyczące tzw. monetyzacji długu (zakup obligacji skarbowych przez RBNZ z pominięciem rynku wtórnego), a także oczekiwania mówiące, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe mogą przybrać wartości ujemne. Z kolei w gronie najsilniejszych walut znalazła się dzisiaj korona szwedzka po tym, jak decydenci z Riksbanku stwierdzili, że dodatkowa stymulacja (niższe stopy, więcej QE) nie jest na razie potrzebna. Dobrze radzi sobie też funt, chociaż kurs GBPUSD nie przetestował jeszcze ważnego oporu przy 1,2485. W przypadku kursu euro do dolara EURUSD pozostajemy wokół 1,0840 po tym, jak w nocy mieliśmy nieudane podejście pod 1,08. Dzisiaj warto będzie zerkać na USDJPY, gdyż zbliżamy się do ważnego wsparcia przy 106,90. Kurs dolara w relacji do jena USDJPY warto zestawiać z rynkami akcji – wprawdzie teraz nastroje są dobre, ale w tym tygodniu poznamy wyniki kluczowych spółek w USA.

OKIEM ANALITYKA – sell in May and go away?

Stare rynkowe powiedzenie może w tym roku mieć szczególne znaczenie. Jesteśmy po dość dobrym dla rynków kwietniu, który niezależnie od pojawiających się doniesień o możliwym zaistnieniu największej od dziesięcioleci recesji, próbował realizować scenariusz litery V. Za kilka dni wejdziemy zaczniemy maj z oczekiwaniami, co do częściowego znoszenia gospodarczych ograniczeń nałożonych przez pandemię koronawirusa. Tymczasem ta tylko przyhamowała (a nie znikła) i trudno ocenić, na ile ewentualne poluzowania nie doprowadzą do nawrotu fali nowych zakażeń. Cały czas odnoszę wrażenie, że rynki nie zdają sobie do końca sprawy, że powrócimy do nowej rzeczywistości, w której będą panować zupełnie inne warunki. Zwłaszcza dla biznesu. Garść informacji przyniosą w najbliższych dniach publikacje wyników spółek z USA, ale kluczowe mogą okazać się nowe projekcje biznesowych założeń.

Kluczowy indeks Wall Street (S&P500) znalazł się przy oporze bazującym na szczycie z 17 kwietnia. Ewentualne pogorszenie nastrojów na rynkach akcji może przełożyć się na pozycję dolara, ale i też innych safe haven, kosztem walut ryzykownych, w tym też tych z emerging markets. Jutro w kalendarzu mamy posiedzenie FED, które będzie analizowane pod kątem przyszłych perspektyw (jak Powell i pozostali decydenci zapatrują się na potencjalne odbicie gospodarki i czy planują kolejne działania). Będą ostrożni, czy optymistyczni? Stawiam na to pierwsze. Może to dać pretekst do umocnienie dolara na fali globalnego podbicia trybu risk-on. Równie istotny będzie czwartek z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Po tym jak europejscy politycy we właściwy dla siebie sposób ociągają sie z wdrożeniem konkretnych programów wsparcia, jest jasne, że to na EBC spadają działania "tonujące" problemy Włoch (ale czy zobaczymy zapowiedzi zwiększenia skali QE?).

Sytuacja na rynkach 28 kwietnia  - 1

Sytuacja na rynkach 28 kwietnia  - 1

Reklama

Wykres dzienny FUS500

Sytuacja na rynkach 28 kwietnia  - 2

Sytuacja na rynkach 28 kwietnia  - 2

Wykres dzienny kursu euro wobec dolara EURUSD

Na dziennym wykresie kursu euro względem dolara EURUSD widać próby podtrzymania zwyżki, ale notowania są daleko jest do kluczowych oporów (1,0880), których złamanie mogłoby legitymizować wzrosty w kolejnych dniach. Na razie dobrze wygląda przebieg dziennego RSI9, ale to może być za mało.

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Tematy

Reklama

Czytaj dalej