Reklama
WIG82 390,58+1,02%
WIG202 429,86+1,46%
EUR / PLN4,32+0,10%
USD / PLN4,01+0,38%
CHF / PLN4,42+0,33%
GBP / PLN5,05+0,20%
EUR / USD1,08-0,29%
DAX18 492,06+0,08%
FT-SE7 968,73+0,46%
CAC 408 238,16+0,41%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,59-0,13%
ROPA WTI81,00-0,88%
ZŁOTO2 195,75+0,18%
SREBRO24,44-0,53%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach 27 stycznia - zaskakujące wystąpienie premiera Japonii. Kurs USDJPY odreaguje?

Marek Rogalski | 11:20 27 styczeń 2023
Sytuacja na rynkach 27 stycznia - zaskakujące wystąpienie premiera Japonii. Kurs USDJPY odreaguje? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chociaż inflacja w Japonii jest na ścieżce do nowych rekordów (opublikowane dzisiaj dane dotyczące bazowej CPI w regionie Tokio wskazały na jej wzrost do 4,3 proc. r/r), to japońscy politycy najwidoczniej mają sporo obaw dotyczących potencjalnych posunięć do których będzie zmuszony Bank Japonii w nadchodzących miesiącach. Przemawiający dzisiaj w parlamencie premier Fumio Kishida zdaje się, że zaskoczył stwierdzeniami, że nie można odrzucać ryzyka powrotu deflacji dodając, że ostatni wzrost cen nie jest wynikiem wzrostu popytu wewnętrznego, a wypadkową sytuacji na rynku surowców i słabego jena w ostatnich miesiącach. Jego zdaniem grudniowej decyzji BOJ o podniesieniu limitu w ramach operacji YCC (programu kontroli krzywej rentowności) nie należy odbierać jako zapowiedzi rychłych zmian w kolejnych miesiącach. Kishida próbuje, zatem mocno tonować oczekiwania rynków, co w połączeniu z oczekiwaniem na nowego prezesa BOJ od kwietnia (nazwisko najpewniej poznamy już w lutym) może dawać przestrzeń do osłabienia się jena (korekty ruchu obserwowanego od października).

Co ciekawe jen nie zareagował dzisiaj zbytnio na komentarz premiera, koncentrując się bardziej na nowym rekordzie inflacji. Na szerokim rynku dolar jest nieco silniejszy, chociaż zmiany nie są duże - najsłabsze w G-10 korony skandynawskie notują około 0,4 proc. spadek. Wpływ na to mają zaskakująco słabe odczyty dotyczące grudniowej sprzedaży detalicznej w Szwecji i Norwegii. Kluczowym punktem kalendarza będą dane z USA dotyczące dynamiki dochodów i wydatków Amerykanów, oraz publikacja wskaźnika PCE Core za grudzień, oraz styczniowe odczyty indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan. Wczorajsze dane o PKB za IV kwartał były nieco lepsze, chociaż rynki będą potrzebować więcej informacji, aby ocenić jak duże są szanse na tzw. miękkie lądowanie gospodarki. 

Na rynku FX widać też pozycjonowanie się inwestorów pod kluczowe posiedzenia banków centralnych w przyszłym tygodniu - FED, EBC i BOE.

 

USDJPY - z szansami na rozwinięcie korekty?

Reklama

Niewykluczone, że właśnie buduje się korzystne środowisko pod potencjalne odreagowanie spadków USDJPY z ostatnich trzech miesięcy - mowa o ostatnim posiedzeniu BOJ, gdzie nie doszło do spodziewanych, dalszych zmian w polityce monetarnej, komentarzach decydentów sugerujących, że takowe mogą przyjść wraz ze zmianą szefa BOJ, jaka będzie mieć miejsce na wiosną, czy też wreszcie dzisiejszej "gołębiej" retoryce premiera.

Wsparciem dla USDJPY może być też zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji. Papiery 10-letnie notują dzisiaj wzrost do 3,50 proc., co teoretycznie można wiązać z ostatnimi danymi z amerykańskiej gospodarki, które zwiększają szanse na łagodne lądowanie gospodarki.

Technicznie USDJPY po ustanowieniu dołka w połowie stycznia zaczął budować konsolidację, która może zostać opuszczona górą (wyjście ponad poziom 131), czego nie wykluczają też wskaźniki. W średnim terminie rejon 131,30-132,30 (pomarańczowa strefa na wykresie) jest dość ważny, stąd też nie wydaje się, aby został wybity przed przyszłotygodniowym posiedzeniem FED.

Sytuacja na rynkach 27 stycznia - zaskakujące wystąpienie premiera Japonii - 1

Sytuacja na rynkach 27 stycznia - zaskakujące wystąpienie premiera Japonii - 1

Wykres dzienny USDJPY

Reklama

 

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama

Czytaj dalej