• Odbierz prezent
Kurs złotego przestanie się umacniać? To może być powód

Miesiąc lipiec jest bardzo udany dla inwestorów handlujących na umocnienie złotówki. Kurs głównych walut w stosunku do PLN osłabił sie o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt groszy. Czy ten trend zostanie utrzymany?

Kurs EURPLN na ważnym wsparciu

Początek tygodnia to wyhamowanie wzrostów na PLN. Z technicznego punktu widzenia kurs EURPLN dotarł do ważnego poziomu wsparcia przy 4.40 tworząc formację outside bara. Korpus świecy z wtorku dziennej przykrył w całości korpus świecy poniedziałkowej. Poprzednio dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce na początku czerwca i przyniosła umocnienie europejskiej waluty o 10 groszy. Jednocześnie ostrzeżeniem dla byków są kolejne coraz niższe szczyty na wykresie EURPLN zaznaczone strzałkami, dlatego spodziewane odbicie może nie być tak duże jak poprzednie.

 kurs eurpln cena eurpln

Kurs EURPLN, wykres dzienny

Dolar na wsparciu w oczekiwaniu na decyzję FOMC

Dolar w relacji do PLN przeżywa ciężkie chwile. Kurs pary USDPLN potaniał od połowy marca 2020 o ponad 50 groszy. Poziom 3.72-3.73 na razie spowodował wyhamowanie dalszych spadków, jednak trwalsze odbicie w kierunku najbliższego oporu na 3.90 może być trudne. Na dolarze wciąż ciąży sytuacja pandemiczna w USA. Duża ilość zachorowań może wpłynąć na osłabienie ożywienia gospodarczego. Rynek prognozuje utrzymanie obecnych stóp procentowych na niezmienionym poziomie podczas dzisiejszego posiedzenia FOMC.  

kurs usdpln cena usdpln

Kurs USDPLN, wykres dzienny

Czy to koniec dobrych wieści dla frankowiczów?

Para walutowa CHFPLN to walor, który na pewno bardzo interesuje osoby posiadające kredyty we frankach. Ostatni miesiąc to dobre informacje dla frankowiczów, gdyż kurs CHFPLN zaliczył dość spory spadek z 4.20 do 4.05. Tu również, jak w przypadku EUR czy USD, na drodze dalszemu umacnianiu się PLN stoi solidny poziom wsparcia czyli szczyty z 2019, który po przebiciu działają jako wsparcie. Przypomnijmy również, że od 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) utrzymuje najniższe na świecie stopy procentowe -0.75% próbując zapobiec umacnianiu się ich waluty.

kurs chfpln cena chfpln

Kurs CHFPLN, wykres dzienny

Na ile trwałe będzie odbicie na funcie?

Deprecjacja brytyjskiego funta w relacji do PLN trwa od szczytów z kwietnia-maja 2020 z małym przystankiem w okolicach 4.90. Wtedy kupujący dwukrotnie zmagali się z okrągłym poziomem cenowym 5.00. Kurs  GBPPLN odpadł od tych oporów i pogłębił spadki. Linia trendu poprowadzona po ostatnich minimach, poziom wsparcia po zamknięciach cen w okolicy 4.80 i lokalna linia trendu poprowadzona po coraz niższych dołkach skutecznie bronią przed dalszymi spadkami. Średnioterminowe poziomy do obserwacji to przebicie w dół 4.80 w kontekście spadków a trwałe wybicie 5.00 otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów na parze.

kurs gbppln cena gbppln

Kurs GBPPLN, wykres dzienny

Podsumowując, polska waluta traci impet wzrostowy i wyhamowuje. Główne pary z PLN dotarły do ważnych wsparć i spodziewany jest przynajmniej krótkotrwały ruch wzrostowy. Alternatywnie, wybicie wskazanych poziomów wsparcia będzie silnym sygnałem do dalszego umacniania się złotówki.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk