• Odbierz prezent
Sytuacja na kursie funta (GBP) do dolara (USD). Rynki w Europie otworzą się niżej po zacieśnieniu restrykcji przez USA względem Huawei

Rynki akcji w Europie i USA zyskały wczoraj na wartości pomimo negatywnego tła. Obawy przed Covid-19 ponownie się pojawiają, ze względu na to, że wciąż nie wszystkie państwa poradziły sobie z problemem. Kraje, które ponownie otworzyły swoje gospodarki kilka miesięcy temu, takie jak Hiszpania i Włochy, cieszyły się ożywieniem w działalności gospodarczej, teraz płacą cenę w postaci wzrostu wskaźnika infekcji i ponownego zaostrzonych ograniczeń.

W weekend Stany Zjednoczone i Chiny miały odbyć spotkanie w celu omówienia umowy handlowej, ale nie doszło ono do skutku, a co gorsza, nie wybrano innego terminu na przeprowadzenie rozmów. Prezydent Trump podpisał w piątek dekret, który zmusi TikTok do sprzedaży amerykańskiego biznesu w ciągu 90 dni. Administracja USA podała bezpieczeństwo narodowe jako podstawę posunięcia. TikTok jest spółką zależną chińskiej firmy ByteDance, zatem wpływa to negatywnie na relacje między dwiema największymi gospodarkami na świecie.  

NASDAQ 100 ustanowił kolejny rekord zeszłej nocy, ponieważ akcje spółek technologicznych nadal osiągają lepsze wyniki od oczekiwań. S&P 500 zyskał 0,3%, podczas gdy Dow Jones zamknął się nieco niżej. Różnica między tym, jak wypadły indeksy, podkreśla dominację sektora technologicznego. Rynki akcji w Azji zamykają się na mieszanych poziomach, ponieważ napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami ponownie wzrosły. Rząd USA nałoży dalsze ograniczenia na chińską grupę telekomunikacyjną Huawei - jej dostęp do używanych na rynku chipów zostanie ponownie ograniczony. Administracja Trumpa obawia się, że Huawei jest zasadniczo ramieniem rządzącej Chinami partii komunistycznej. Oczekuje się, że europejskie indeksy zaczną spokojnie.

Poinformowano, że Mike Meadows, szef sztabu Białego Domu, nie rozmawiał z Nancy Pelosi - przewodniczącą Izby Reprezentantów - w tym tygodniu, więc nie ma nadziei na szybkie wynegocjowanie pakietu koronawirusowego. W tej chwili wydaje się, że w centrum uwagi znalazł się spór o pocztę w USA. Usługa ma opóźnienia, ponieważ potrzebuje zastrzyku kapitałowego, w którym może wziąć udział rząd. Istnieją pewne obawy, że administracja Trumpa chce, aby usługa działała wolno, więc nie będzie w stanie obsłużyć ogromnej fali głosowań korespondencyjnych podczas listopadowych wyborów prezydenckich. 

W świetle odnowionych obaw zdrowotnych i obaw o ponowne wprowadzenie zaostrzonych ograniczeń, znikają nadzieje, że nastąpi ożywienie w kształcie litery V, a wczorajszy raport Fedu z Nowego Jorku, dotyczący produkcji jeszcze bardziej namieszał. Aktualizacja sierpniowa wyniosła 3,7, a to znacznie poniżej 15, których oczekiwali ekonomiści. Należy pamiętać, że odczyt w lipcu wyniósł 17,2. Możliwe, że dane z zeszłego miesiąca były klasycznym przykładem stłumionego popytu i teraz sytuacja zaczyna wracać do normy.

Wczoraj był kolejny zły dzień dla indeksu dolara. Dolar cieszył się odreagowaniem po lipcowym raporcie o zatrudnieniu, który został ujawniony na początku miesiąca, ale ponownie spadł, gdy nadszedł szerszy ruch spadkowy. Dolar znalazł się ostatnio pod presją, ponieważ Republikanie i Demokraci wciąż kłócą się o szczegóły pakietu stymulacyjnego, który jest niezbędny, aby tchnąć nowe życie w amerykańską gospodarkę. Utrzymująca się słabość dolara amerykańskiego dała wczoraj duży impuls dla złota, srebra, platyny, miedzi i palladu, ponieważ są one wyceniane w tej walucie. Złoto i srebro doświadczyły ostatnio dużej zmienności, ze względu na dynamiczną korektę na początku minionego tygodnia, ale od środy zaczęły rosnąć. Wzrost cen metali przemysłowych, takich jak miedź i pallad, oznacza, że traderzy są chętni na ryzyko. Metale nie były jedynym towarem, który wczoraj zyskał na popularności, zyskiwała także ropa. OPEC + potwierdził, że w lipcu odnotowano około 97% zgodność z rekordowymi poziomami cięć produkcji. Grupy krajów produkujących ropę czasami nie trzymają się planu, jeśli chodzi o proponowane zmiany w produkcji, ale oczywistym jest, że każdy kieruje się biznesem. Ostatnio stosunki między Chinami a USA są pod presją, ale firmy kontrolowane przez władze Pekinu mają zwiększyć import ropy z USA. Firmy zarezerwowały tankowce do transportu 20 milionów baryłek ropy w USA w sierpniu i wrześniu.

O 14:30 Stany Zjednoczone opublikują najnowsze raporty o pozwoleniach na budowę za lipiec, a ekonomiści spodziewają się, że będzie to 1,32 miliona, co oznaczałoby wzrost z 1,25 miliona opublikowanych w czerwcu. Start nowych budów zostanie opublikowany w tym samym czasie i szacuje się, że wyniesie 1,24 miliona, w porównaniu z 1,18 miliona w ostatnim raporcie.

Kurs euro wobec dolara EUR/USD – znajduje się w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli zwyżka będzie kontynuowana, cena powinna dotrzeć do 1,2000. Korekta może znaleźć wsparcie na 1,1696 lub na 1,1600.

Kurs funta w relacji do dolara GBP/USD – dopóki cena utrzymuje się powyżej 1,3000, trend wzrostowy jest utrzymywany. Wybicie ponad 1,3200 powinno skierować w stronę 1,3284. Spadek poniżej 1,3000 może otworzyć drogę do głębszych spadków w rejon 1,2800.

Kurs euro do funta EUR/GBP – zakres wahań w sierpniu znacznie został ograniczony, jednak dopóki cena utrzymuje się ponad 0,9000, to trend pozostaje wzrostowy. Opory znajdują się na 0,9157. Wsparcie z połowy lipca na 0,8938 może być traktowany jako wsparcie.

Kurs dolara w stosunku do jena USD/JPY – odbicie z drugiej części lipca do połowy sierpnia zdaje się wyczerpywać. Dopóki cena znajduje się poniżej 50 okresowej dziennej średniej kroczącej na 106,74, jest prawdopodobne, że cena zacznie korygować. Wsparcia znajdują się na 105,30 oraz na 104,18. Jeżeli ruch wzrostowy będzie kontynuowany, to opory znajdują się na 108,10, a także na 200 okresowej, dziennej średniej kroczącej.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 13 punktów do 6,114

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 10 punktów do 12,910

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 4,965     

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk