• Odbierz prezent
Sytuacja na kursie euro (EUR) w relacji do dolara (USD). Wzrosty w Europie, wszystkie oczy zwrócone na raport ADP

Brak pozytywnych wiadomości odbijał się wczoraj na europejskich rynkach akcji, a FTSE 100 okazał się słaby. Rynek londyński był zamknięty w poniedziałek, ponieważ był to dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii, a giełdy kontynentalne zakończyły go na minusie, więc wygląda na to, że rynek brytyjski nadrabiał wczoraj zaległości notując najniższe poziomy od połowy maja. W międzyczasie zwyżka na amerykańskich akcjach technologicznych trwała. NASDAQ 100 osiągnął dobre wyniki pobijając kolejny rekord, podobnie jak S&P 500.

Australia popadła w recesję, a jej gospodarka kurczyła się drugi kwartał z rzędu. W ostatnim kwartale gospodarka zanotowała spadek o 7%, większy niż oczekiwano. Rynki akcji w Azji są mieszane, natomiast  europejskie indeksy powinny zanotować wzrosty. Wczoraj opublikowano sporo raportów produkcyjnych, a ich odczyty były zróżnicowane. Badanie Caixin dotyczące chińskiego przemysłu w sierpniu wyniosło 53,1 - to najszybsze tempo wzrostu od dziewięciu lat. W Europie sytuacja była mniej optymistyczna. Odczyty w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Niemczech wyniosły odpowiednio 49,9, 53,1, 49,8 i 52,2. Niepokoi to, że raporty hiszpańskie i francuskie wykazały ujemny wzrost, ponieważ sugerują, że odbicie aktywności w następstwie ponownego otwarcia gospodarek było krótkotrwałe. Aktualizacja włoska pokazała najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat, z kolei niemieckie raporty nie przyniosły większych niespodzianek, ponieważ były nieco poniżej prognoz ekonomistów. Odczyt w Wielkiej Brytanii był najbardziej imponujący, ponieważ wynosił 55,2, czyli o ułamek mniej niż w lipcu. Gospodarka brytyjska otworzyła się po gospodarkach w Europie kontynentalnej, więc prawdopodobnie dlatego brytyjski odczyt wyróżniał się. Odczyt CPI w strefie euro spadł z 0,4% w lipcu do -0,2% w sierpniu, a wskaźnik bazowy do 0,4% z 1,2%. Gorsze dane wskazują na spadek popytu, co ma związek z niektórymi raportami PMI dla przemysłu. Handel między Europą a Stanami Zjednoczonymi jest znaczący, więc niepokoi to, że CPI w strefie euro spada, kiedy ostatnie raporty CPI w Wielkiej Brytanii i USA pokazały wzrost. Nagły spadek wskaźnika CPI w strefie euro może być oznaką zagrożenia ożywieniem w regionie. Wczoraj ze strefy euro napłynęły też pozytywne wiadomości, ponieważ niemiecki rząd zrewidował swoje prognozy dla niemieckiej gospodarki na 2020 rok z -6,3% do -5,8%. Niemcy są największą gospodarką w Europie, więc jeśli ich gospodarka nie spadnie tak bardzo, jak początkowo przewidywano, powinno to dobrze wróżyć całemu blokowi.

Przemysł wytwórczy w USA nadal przeżywa odbicie. Ostateczny odczyt raportu PMI dla przemysłu za sierpień wyniósł 53,1 i było to najszybsze tempo wzrostu od ponad dwóch lat. Uważniej obserwowana aktualizacja produkcji ISM wzrosła z 54,2 w lipcu do 56 w sierpniu. Poszczególne elementy raportu ISM były w większości pozytywne. Rozczarowujący był komponent dotyczący zatrudnienia, który wyniósł 46,4, ale zapłacone ceny i wskaźnik nowych zamówień wyniosły odpowiednio 59,5 i 67,6 - oba są bardzo zachęcające. Indeks dolara amerykańskiego notował wczoraj zmienną sesję. Na początku dnia spadł do 28-miesięcznego minimum, ale po południu odwrócił się, a aktualizacja ISM wzmocniła kurs. Dolar zakończył dzień wyżej, jednak wciąż ma przed sobą długą drogę, zanim wyrwie się z ogólnego trendu spadkowego. Złoto osiągnęło najwyższy poziom od dwóch tygodni, kiedy dolar osłabiał się, jednak cena kruszcu została zepchnięta w czerwoną strefę, gdy amerykańska waluta odbiła. Srebro zachowywało się podobnie. Chińskie dane o produkcji pomogły we wzrostach miedzi, która osiągnęła najwyższy poziom od 26 miesięcy, ale również ucierpiała przez mocniejszego dolara amerykańskiego. Pallad i platyna dotarły do szczytów z sesji. Chiny są największym importerem ropy naftowej na świecie, co przełożyło się wczoraj na wzrost ropy WTI i Brent dzięki imponującemu raportowi o produkcji z Chin. Rynek energii wychodził ze stosunkowo niskiego poziomu, ponieważ pod koniec ubiegłego tygodnia spadł.

Oczekuje się, że odczyt PPI w strefie euro wzrośnie z -3,7% w czerwcu do -3,4% w lipcu. Wskaźnik PPI często wyprzedza zmiany w CPI, ponieważ jeśli ceny zmienią się na poziomie fabryki, prawdopodobnie zmienią się również na poziomie konsumenta. Raport zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Oczekuje się, że raport o zatrudnieniu ADP pokaże, że w zeszłym miesiącu dodano 950 000 miejsc pracy, co byłoby dużym postępem w stosunku do 167 000 utworzonych w lipcu. Szczegóły zostaną podane o 14:15. Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, złoży zeznania przed komisją ds. Skarbu o godzinie 15:30. O 16:00 zostanie opublikowany raport o zamówieniach w przemyśle w USA, a ekonomiści spodziewają się 6%. Czerwcowy raport pokazał 6,2% wzrostu. Raport EIA ma wykazać, że zapasy ropy i benzyny w USA spadły odpowiednio o 1,88 mln baryłek i 3,03 mln baryłek. Ogłoszenie zostanie opublikowane o godzinie 16:30.

EURUSD –  para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

GBPUSD –  dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca powinien być utrzymywany, a celem może stać się poziom 1,3515.Powrót poniżej 1,3000 może skierować parę na 1,2800.

EURGBP – od końca lipca para notuje spadki, a przełamanie w dół 0,8900 powinno skierować kurs na 0,8864. Wzrosty mogą wyhamować przy oporze na 0,9069.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,95, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie może skierować kurs na 105,10. Przełamanie powyżej 106,95, może doprowadzić notowania w okolice 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,94, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. 

FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 35 punktów do 5,897

DAX 30 - oczekiwany wzrost na otarcie o 73 punkty do 13,047

CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 29 punktów do 4,967 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – według większości klientów CMC Markets indeks DAX powinien zmierzać w kierunku dolnego ograniczenia aktualnej konsolidacji. 51% klientów posiada pozycje krótkie, których wartość stanowi 54% ogółu. Pod względem tego drugiego parametru doszło dziś do znacznej zmiany – wartość pozycji krótkich wzrosła w ostatnich godzinach o 7 punktów procentowych.

Ropa Brent – pomimo, że ceny ropy Brent utrzymują się od dłuższego czasu na stałym poziomie, wiara we wzrosty wśród klientów CMC Markets jest duża, o czym świadczą utrzymywane przez nich na tym rynku pozycje. 70% klientów posiada pozycje długie, które stanowią 52% wartości wszystkich pozycji na ropie.

EUR/USD – duża zmienność na głównej parze walutowej odzwierciedlona jest również w znacznych zmianach w sentymencie klientów CMC Markets. Wartość pozycji krótkich, zakładających aprecjację dolara, wzrosła dziś i 9 punktów procentowych i stanowi aż 79%. Pozycje takie posiada 60% klientów, o 2 punkty procentowe więcej niż wczoraj.

Wzrosty w Europie, wszystkie oczy zwrócone na raport ADP - 1

 

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk