• Odbierz prezent
Sytuacja na kursie euro (EUR) do funta (GBP). Pozytywny start w Europie, dane z sektora usług w centrum uwagi

Akcje w Europie i USA notowały wczoraj przyzwoite wzrosty. Nastroje utrzymywane były przez nadzieje na uzgodnienie amerykańskiego pakietu stymulacyjnego, mimo że na tym froncie nie poczyniono większych postępów. Nancy Pelosi z Demokratów stwierdziła, że nadal istnieją „poważne różnice” między żądaniami obu stron. Wydawać by się mogło, że traderzy z zadowoleniem przyjęli rozmowę Pelosiego i Stevena Mnuchina, sekretarza skarbu USA, mimo że nie doszło do żadnego porozumienia, jednak rozmowa jest przynajmniej krokiem we właściwym kierunku. Temat funduszu pomocowego krąży już od tygodni. Początkowo Demokraci domagali się pakietu 3 bilionów dolarów, jednak później zgodzili się zadowolić kwotą 2,2 biliona dolarów. Po drugiej stronie Republikanie oświadczyli, że byliby skłonni zawrzeć umowę o wartości 1,3 biliona dolarów. Widać wyraźnie, że przepaść pozostaje, ale piątkowy raport o zatrudnieniu w USA poza rolnictwem może wywrzeć presję na ustawodawców, gdyby odczyt był słaby.

Ciągły optymizm w odniesieniu do firm farmaceutycznych opracowujących potencjalną szczepionkę Covid-19 był również czynnikiem budującym po obu stronach Atlantyku. Akcje amerykańskie wzrosły po ponownym osiągnięciu rekordu na S&P 500 i NASDAQ 100. Wczorajsza aktualizacja Beżowej Księgi wskazała, że gospodarka USA rozwijała się w sierpniu, ale pojawiły się pewne dowody na spowolnienie wzrostu, które zwalono na barki niepewności związanej z kryzysem zdrowotnym. Loretta Mester, prezes Rezerwy Federalnej w Cleveland, powiedziała, że ożywienie jest kruche. Raport ADP o zatrudnieniu był wczoraj znacznie poniżej prognoz ekonomistów, ale nie powstrzymał amerykańskich akcji, ani dolara. W ubiegłym miesiącu dodano 428 000 miejsc pracy, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do 212 000 ogłoszonych w lipcu, ale prognoza wynosiła 950 000. W piątek zostanie ogłoszony raport o zatrudnieniu w USA. W normalnych okolicznościach nie było bardzo wysokiej korelacji między raportem ADP a odczytami NFP, a ta zależność jest teraz jeszcze słabsza. Ostatni odczyt dotyczący zatrudnienia poza rolnictwem wyniósł 1,76 miliona, podczas gdy odpowiadająca mu liczba ADP wyniosła 167 000, a następnie została skorygowana do 212 000.

W nocy opublikowano ankietę Caixin dotyczącą chińskiej produkcji za sierpień, która wyniosła 54, wypełniając prognozy. Poprzedni odczyt wyniósł 54,1. Giełdy w Chinach kontynentalnych zasadniczo się nie zmieniły, podczas gdy w Hongkongu obserwowaliśmy zniżkę. Nikkei 225 osiągnął lepsze wyniki, ponieważ wzrósł o ponad 1%. Oczekuje się pozytywnego startu na rynkach europejskich.

Indeks dolara odnotował wczoraj wzrost na bazie zysków osiągniętych w drugiej połowie wtorkowej sesji. Wcześniej w tym tygodniu spadł do poziomu obserwowanego ostatnio dwa lata temu, jednak nastąpiło odbicie. W ubiegłym miesiącu dolar próbował wyrwać się z szerszego trendu spadkowego, ale jak dotąd się to nie udało. Srebro, złoto, platyna i pallad straciły wczoraj na wartości, a ich odwrotna relacja do dolara działała przeciwko nim. Surowce odnotowały ostatnio pozytywne ruchy, więc korekty nie były dużym zaskoczeniem. Miedź radziła sobie stosunkowo dobrze, poruszając się płasko. Rynek ropy notował wczoraj dużą zmienność. Raport EIA wykazał, że zapasy spadły o 9,3 miliona baryłek, podczas gdy konsensus przewidywał spadek o 1,88 miliona baryłek. Zapasy benzyny zanotowały spadek o 4,32 mln baryłek, również więcej niż oczekiwano. Uważa się, że zakłócenia z powodu burzy tropikalnej w zeszłym tygodniu wpłynęły na zapasy energii. Pojawiły się obawy o popyt na benzynę, a to zaważyło na kursie WTI i Brent.

Dzisiaj największe gospodarki Europy opublikują swoje raporty PMI dla usług między godziną 9:15 a 10:30. Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania podadzą odczyty, a ekonomiści spodziewają się odpowiednio 48, 49,2, 51,9, 50,8 i 60,1. Raport o sprzedaży detalicznej w strefie euro za lipiec zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Prognoza wynosi 1,5%, co oznaczałoby spadek z 5,7% opublikowanych w czerwcu. Szacuje się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniesie 950 000, podczas gdy w poprzednim raporcie podano 1 milion. Oczekuje się, że raport ciągły spadnie do 14 mln z 14,53 mln. Publikacja nastąpi o godzinie 14:30. Przewiduje się, że raport PMI dla usług w USA oraz aktualizacja ISM wyniosą odpowiednio 54,8 i 57. Dane poznamy o 15:45 i 16:00. Andrew Bailey, szef Banku Anglii, wygłosi przemówienie o godzinie 16:00.

EURUSD – para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000 lub 1,2140. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca powinien być utrzymywany, a celem może stać się poziom 1,3515.Powrót poniżej 1,3000 może skierować parę na 1,2800.

EURGBP – od końca lipca para notuje spadki, a przełamanie w dół 0,8864 powinno skierować kurs na 0,8800. Wzrosty mogą wyhamować przy oporze na 0,9025, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,94, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie 105,10 może skierować kurs na 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,93, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. 

FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 12 punktów do 5,952

DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 79 punktów do 13,322

CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 25 punktów do 5,056

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – czwartkowy sentyment na kontrakcie CFD na niemiecki DAX wskazuje na utrzymujący się, choć nieco opadający udział nastrojów spadkowych, wśród przeprowadzających transakcje na tym instrumencie: w tym momencie 66% wszystkich otwartych pozycji to transakcje Sprzedaj, spadek o cztery punkty. Po stronie wartości, 70% to pozycje krótkie. W tym przypadku odnotowano spadek o sześć punktów .

US SPX 500 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z amerykańskim US SPX 500 wskazuje na przewagę niedźwiedzi: pod względem ilości Klientów transakcje krótkie stanowią 68% (bez zmian), a przy wartości pozycje Sprzedaj wynoszą 59% (wzrost o punkt od ostatniej sesji).

Złoto – bycze nastawienie dominuje wśród Klientów aktywnych na kontrakcie CFD dla pary walutowej EURUSD. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 78% (o trzy punkty niż w środę). Po stronie wartości nastroje uległy pogorszeniu: 55% stanowią transakcje długie, natomiast spadek w tej kategorii wyniósł jedenaście punktów.

Pozytywny start w Europie, dane z sektora usług w centrum uwagi - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk