• Odbierz prezent
Sytuacja na kursie euro (EUR) do funta (GBP). Małe odreagowanie w Europie, niepokoje związane z pandemią koronawirusa wciąż krążą nad rynkiem

Rynki akcji w Europie były wczoraj dość mieszane przez większą część sesji, jednak presja na sprzedaż rosła wraz ze zbliżającym się końcem handlu. Indeksy w Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech spadły o ponad 1%. Na agresywny ruch w dół w ciągu ostatnich 30 minut sesji w Europie wpłynęły indeksy amerykańskie.

Narasta poczucie, że sytuacja zdrowotna pogarsza się. Wczoraj pojawiły się informacje, że Tokio padł rekord liczby nowych przypadków, podczas gdy Hongkong ponownie zacieśni ograniczenia ze względu na przyrost zachorowań. W USA, w Alabamie, odnotowano rekordową liczbę zakażeń, podczas gdy na Florydzie padły nowe rekordy jeśli chodzi o liczbę hospitalizowanych oraz zgonów. Na początku tygodnia WHO powiedziała, że nie byłoby zaskoczeniem, gdyby śmiertelność wzrosła, ponieważ ostatnio wzrosła liczba infekcji, ale wskaźnik śmiertelności wciąż pozostaje opóźniony. Traderzy będą zwracać baczną uwagę na liczbę zgonów, ponieważ może to być punkt zwrotny dla polityków, którzy zaczną cofać ponowne otwarcie swoich gospodarek.

Według Unacast (platforma lokalizacji danych) liczba odwiedzin w galeriach handlowych w stanach takich jak Arizona, Georgia i Teksas spadła. Inwestorzy będą musieli oswoić się ze świadomością, że Covid-19 pozostanie z nami w najbliższej przyszłości, a decydenci będą musieli znaleźć równowagę między ekonomią, a kontrolą nad rozprzestrzenianiem się wirusa. Oczywiste jest, że w miejscach, które zbyt wcześnie poluzowały swoje ograniczenia, zaobserwowano znaczny wzrost liczby nowych przypadków - dlatego większość rynków giełdowych spadła w ciągu ostatniego miesiąca. Jednym z oczywistych wyjątków jest NASDAQ 100, ale spółki takie jak Apple, Amazon, Netflix i Microsoft są wyjątkami. Ostatniej nocy NASDAQ 100 ustanowił kolejny rekord, podczas gdy S&P 500 spadł o ponad 0,5%.

Rynki akcji w Azji zanotowały spadek, ponieważ ciągłe obawy o kryzys zdrowotny obciążają nastroje. Wczoraj w USA zarejestrowano ponad 60500 nowych przypadków Covid-19, to nowy rekordu, który uderzył w akcje azjatyckie. Doniesiono, że szkoły w Hongkongu zostaną ponownie zamknięte ze względów zdrowotnych, a Australia chce wprowadzić obowiązkową kwarantannę dla swoich powracających do kraju obywateli. 

Dolar amerykański notował wczoraj dużą zmienność. Na początku sesji indeks dolara spadł do najniższego poziomu od ponad trzech tygodni. Kiedy akcje zaczęły się wyprzedawać po południu, waluta amerykańska zyskała na wartości, ponieważ inwestorzy szukali bezpiecznej przystani. 

Odwrotna korelacja pomiędzy złotem a dolarem wciąż pozostaje silna, dlatego metal ucierpiał na umocnieniu waluty. Złoto w ostatnich tygodniach zyskuje na wartości, a w środę osiągnęło najwyższy poziom od ponad siedmiu i pół roku, więc korekta nie była zaskoczeniem.

Srebro osiągnęło najwyższy poziom od 10 miesięcy, ale podobnie jak złoto wycofało się z powodu silniejszego dolara amerykańskiego.

Obawy związane z kryzysem zdrowotnym i możliwością ponownego wprowadzenia obostrzeń obciążają ropę naftową. Rynek energii jest bardzo wrażliwy na postrzeganie kondycji światowej gospodarki, stąd spadki WTI i ropy Brent.

Wczoraj zasugerowano, że UE będzie miała „ograniczony czasowo” dostęp do londyńskiej infrastruktury finansowej po zakończeniu okresu przejściowego. Brytyjska usługa rozliczeniowa w odniesieniu do transakcji na rynkach finansowych ma zasadnicze znaczenie dla całej Europy, ponieważ UE wyraźnie chce się zabezpieczyć. Posunięcie to powinno pomóc w stabilności finansowej w regionie.

Włoska produkcja za maj według prognoz ma wynieść 22,8%. Raport kwietniowy wyniósł -19,1%. Publikacja zostanie ogłoszona o godzinie 10:00.

Raport z rynku pracy w Kanadzie zostanie opublikowane o godzinie 14:30. Oczekuje się, że stopa bezrobocia spadnie z 13,7% w maju do 12% w czerwcu. Odczyt zmiany zatrudnienia ma wykazać, że w ubiegłym miesiącu przybyło 700 000 miejsc pracy. Warto zauważyć, że w maju przybyło 286 600 miejsc pracy. Dane zostaną opublikowane o godzinie 14:30.

Jednocześnie USA opublikują odczyty PPI. Przewidywane PPI i PPI bazowe ma wynieść odpowiednio -0,2% i 0,4%.

Istotne kursy walut na rynku Forex

Kurs euro wobec dolara EUR/USD – od początku maja poruszamy się w trendzie wzrostowym, jednak w ostatnim czasie para notowała trend boczny. Jeśli kurs utrzyma się powyżej 1,1168, możliwym celem jest 1,1495. Przełamanie poniżej 1,1168 może otworzyć drogę na 1,1046, gdzie znajduje się 200-dniowa  MA.

Kurs funta w relacji do dolara GBP/USD – od końca czerwca znajdujemy się w trendzie wzrostowym i jeżeli tendencja się utrzyma możliwy jest test 1,2689, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. Przełamanie tego poziomu może skierować notowania w okolice 1,2812. Spadek poniżej 1,2251 może z kolei poprowadzić nas w kierunku 1,2076.

Kurs euro w stosunku do funta EUR/GBP – świeca dzienna ze środy może oznaczać podażowe odwrócenie i jeżeli kurs spadnie poniżej, wsparcie znajduje się przy 0,8875, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Ponowny test 0,9067 może skierować parę na 0,9239. 

Kurs dolara względem jena USD/JPY – para notowała spadki przez ostatni miesiąc. Wsparcie znajduje się w okolicy 106,00. Odreagowanie może doprowadzić kurs do opoty przy 108,37, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. 

Indeks FTSE 100 oczekiwany wzrost na otwarcie o 6 punktów, przy 6,055

Indeks DAX 30 oczekiwany wzrost na otwarcie o 25 punktów, przy 12,515

Indeks CAC 40 oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty, przy 4,925

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  sentyment na kontraktach CFD na indeks DAX wskazuje na utrzymywanie się spadkowego nastawienia klientów CMC Markets, choć w ostatnich godzinach nieznacznie ubyło pozycji krótkich, zarówno pod względem wartości pozycji (o 2 punkty procentowe) jak i ilości klientów (o 3 punkty procentowe). Aktualnie pozycje spadkowe stanowią 54% wartości i posiada je 53% klientów przeprowadzających transakcje na tym instrumencie.

Srebro – na srebrze, podobnie jak na złocie, widoczna jest ogromna przewaga oczekiwań wzrostowych. 88% klientów posiada pozycje długie, a ich wartość stanowi aż 97%.

Ropa Crude WTI – pomimo korekty cen ropy nafotwej, posiadacze pozycji na sierpniową serię  kontraktów CFD na ten surowiec oczekują ponownego podejścia w górę. 55% z nich posiada pozycje długie, choć od wczoraj ilość „byków” zmniejszyła się o 3 punkty procentowe. O 1 punkt procentowy wzrosła natomiast wartośc pozycji długich i wynosi obecnie 59%.

Małe odreagowanie w Europie, niepokoje związane z pandemią wciąż krążą nad rynkiem - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk