• Odbierz prezent
Sytuacja na GPW - 5,7% traciły notowania CD Projektu! Turbulencje na kryptowalutach - Dogecoin, Ripple

Piątkowa sesja zaczynała się w Europie spokojnie, choć w pozytywnych nastrojach. Dane z Chin, wraz z imponującym wzrostem PKB o 18,3% w 1Q2020 i marcową sprzedażą detaliczną na poziomie 34,2% r/r na czele tradycyjnie wpływały szczególnie dobrze na giełdę we Frankfurcie. DAX zakończył dzień wzrostem o 1,3%, najsłabszy spośród głównych indeksów IBEX zamknął się 0,5% wyżej. WIG20 spadł o 0,4%, mWIG40 wzrósł o 0,1%, a sWIG80 o 0,4%. Po podanych niespodziewanie w czwartek wieczorem szacunkowych wynikach 5,7% traciły notowania CD Projekt, wyraźną ujemną kontrybucję wniosło też Allegro dwuprocentową przeceną. Producent gier może pozostać w krótkim terminie obciążeniem dla głównego indeksu, o ile nie zostaną przy publikacji wyników podane aktualne szacunki sprzedaży Cyberpunka i nie okażą się one lepsze od oczekiwań zakładających niewiele powyżej miliona kopii sprzedanych w tym roku (dwa duże znaki zapytania).

Ze wzrostem S&P500 o 0,4%, a NASDAQ o 0,1% sama sesja w USA nie zasługuje na rozpamiętywanie,

warto natomiast podkreślić, że po czwartkowym ruchu w dół rentowności obligacji 10-letnich utrzymały się poniżej 1,6%, wspierając m.in. dalszy wzrost cen metali szlachetnych. Sprzyjać powinny im także turbulencje na kryptowalutach, notujących w większości poważne straty po niepotwierdzonych plotkach, że Departament Skarbu szykuje bliżej nieokreślony atak na podmioty wykorzystujące krypto do prania brudnych pieniędzy. Sam przebieg debiutu Coinbase pozostaje potencjalnym katalizatorem dalszej korekty, szczególnie na najbardziej przegrzanych altcoinach, jak Ripple czy Dogecoin.

W godzinach porannych nastroje są lekko pozytywne,

w Niemczech będzie miał miejsce finałowy akt walki o przywództwo w CDU Angeli Merkel po jej odejściu, faworytem staje się Markus Soeder. Bloomberg przypomina, że w ciągu ubiegłego tygodnia potwierdzono więcej nowych przypadków COVID niż kiedykolwiek wcześniej – jest to głównie efekt rozwoju pandemii w Indiach i Brazylii. Sezon wynikowy wchodzi w USA wchodzi w ciekawszy etap, dziś raporty podadzą Coca Cola i IBM, a jutro m.in. Netflix i Johnson&Johnson.

 


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk