• Odbierz prezent
Sytuacja na giełdach światowych - sentyment na rynku słabnie, OPEC+ w centrum uwagi [Kursy walut na FX]

Rynki akcji notowały w zeszłym tygodniu pozytywne ruchy w związku z postępami w pracach nad szczepionką przeciw Covid-10. Traderzy są też bardziej optymistyczni, że prezydent Trump odejdzie ze stanowiska w styczniu w sposób spokojny. Główną wiadomością tygodnia napędzającą rynki było to, że lek opracowywany przez AstraZeneca i Oxford University ma średnią skuteczność 70% i może być transportowany w temperaturze -3 stopni, co czyni go bardziej atrakcyjnym z punktu widzenia produkcji i dystrybucji. Lek kosztuje znacznie mniej niż inne leki opracowywane przez firmy Moderna i Pfizer-BioNtech. Pandemia koronawirusa nadal stanowi ogromny problem zdrowotny, co zostało podkreślone przez rozszerzenie ograniczeń w Niemczech i Francji. Lockdown w Anglii kończy się w tym tygodniu, ale biorąc pod uwagę fakt, że kraj wejdzie w nowy wielopoziomowy system ograniczeń, wygląda na to, że utrudnienia nadal pozostaną w większości kraju. Gdy nie pojawiają się pozytywne wiadomości z sektora farmaceutycznego, możemy zauważyć, że giełdy spadają, chociaż na ten moment na rynku nie obserwujemy agresywnej wyprzedaży, ponieważ wciąż odczuwalne jest oczekiwanie na możliwe dalsze przełomowe wiadomości na froncie szczepionek.

Bezpośrednio po wyborach w USA, kiedy napłynęły pierwsze wiadomości, że wygrał Joe Biden, pojawiły się obawy, że prezydent Trump pójdzie drogą kwestionowania wyników, co może prowadzić do długich spraw sądowych. Co prawda Trump nie przyznał jeszcze, że przegrał, ale pod koniec ubiegłego tygodnia powiedział, że jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Bidena, na posiedzeniu w połowie grudnia zaakceptuje ich decyzję. W weekend Trump zapytał, czy Sąd Najwyższy rozpatrzy jego wniosek w sprawie zarzutów oszustwa wyborczego. Ponowne przeliczenie głosów w dwóch największych hrabstwach Wisconsin potwierdziło, że Biden wygrał z większym marginesem, niż początkowo sądzono. Doniesiono, że Biden mianuje Janet Yellen, byłą przewodniczącą Fed, na sekretarza skarbu. Inwestorzy dobrze zareagowali na tę wiadomość.

Rynek ropy naftowej

OPEC+ będzie dziś w centrum uwagi. Grupa musi podjąć decyzję dotyczącą planów produkcyjnych na styczeń. Wczoraj odbyło się nieformalne spotkanie on-line producentów ropy i nastąpił podział co do przyszłych planów wydobycia. Rosja wraz z innymi chce utrzymać obecne normy. Tymczasem Kazachstan i Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zwiększyć produkcję, jak pierwotnie planowano. Kraje muszą zawrzeć porozumienie, w przeciwnym razie na początku Nowego Roku produkcja wzrośnie o 2 miliony baryłek dziennie. Iran prawdopodobnie będzie pod obserwacją rynku w najbliższym czasie, ponieważ Mohsen Fakhrizadeh - czołowy naukowiec nuklearny - został zabity. Żadna organizacja nie przyznała się do ataku. Posunięcie to prawdopodobnie spowoduje większe napięcia w regionie.

Odczyty z Chin

Chiny opublikowały pozytywne dane. Odczyt PMI dla przemysłu wzrósł z 51,4 w październiku do 52,1 w listopadzie - to najszybsze tempo wzrostu od trzech lat. Odczyt PMI dla usług wyniósł 56,4 i przekroczył prognozy na poziomie 56. Był to największy wzrost od 2012 r. Akcje w Chinach kontynentalnych rosną, ale giełdy w Hongkongu i Japonii są na minusie. Rynki europejskie mogą otworzyć się niżej. Złoto straciło w zeszłym tygodniu na wartości, ponieważ traderzy byli bardziej otwarci na ryzykowne aktywa, takie jak akcje. W piątek towar zamknął się poniżej 200-dniowej średniej kroczącej po raz pierwszy od stycznia.   

 

Za ponad cztery tygodnie Wielka Brytania zakończy okres przejściowy związany z wyjściem z UE. W tym tygodniu rozmowy będą w centrum uwagi, ponieważ obie strony nie zawarły jeszcze porozumienia. Dominic Raab, sekretarz spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, jest optymistą co do kompromisu w odniesieniu do rybołówstwa, ponieważ w innych dziedzinach poczyniono znaczne postępy.

CPI w Europie

Wstępny odczyt hiszpańskiego CPI za listopad ma wzrosnąć z -0,9% do -0,8%. Raport poznamy o godzinie 9:00. O 10:30 napłynie odczyt dotyczący liczby zatwierdzeń kredytów i liczby kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii. Raporty mają wynieść odpowiednio 84 486 i 4,45 miliarda funtów. Przewiduje się, że odczyt kredytów konsumenckich Banku Anglii w październiku wyniesie 500 milionów funtów. Byłaby to duża różnica w porównaniu z - 622 milionami funtów zarejestrowanymi we wrześniu. Wstępny odczyt włoskiego CPI ma wynieść -0,5%, co oznaczałoby poprawę w stosunku do 0,6% opublikowanego w zeszłym miesiącu. Dane poznamy o godzinie 11:00. Oczekuje się, że wskaźnik CPI w Niemczech utrzyma się na stałym poziomie -0,5%. Publikacja napłynie o 14:00. Przewiduje się, że odczyt Chicago PMI spadnie z 61,1 w październiku do 59 w listopadzie. Aktualizacja zostanie ogłoszona o 14:45. Niedługo potem opublikowana zostanie sprzedaż domów w USA i oczekuje się, że w październiku wzrośnie o 1%.

Notowania walutowe - 30.11.2020 rok

EURUSD – od początku miesiąca pozostajemy w trendzie wzrostowym i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1781, pozytywny ruch powinien być kontynuowany. Poziom 1,2000 stanowi obecnie opór. Przełamanie poniżej 1,1602 może otworzyć drogę do dalszych spadków.

GBPUSD – od końca września znajdujemy się w trendzie wzrostowym i jeżeli zostanie on podtrzymany, celem może być 1,3515. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,3106, a przełamanie tego poziomu może skierować kurs na 1,3000.

EURGBP – po dwóch miesiącach spadków prawa odbiła w zeszłym tygodniu. Ponowne podejście do 0,9000 może skierować kurs dalej na 0,9039, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Niepowodzenie w wybiciu powyżej 0,9000 może z kolei przywrócić szerszy trend spadkowy. Przełamanie poniżej 0,8864 powinno otworzyć drogę na 0,8800.

USDJPY – jeśli utrzymamy się powyżej 103,65, możliwym celem będzie 105,52, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Szerszy ruch spadkowy i atak na 103,65 może skierować kurs w okolice 102,00.

Notowania indeksów giełdowych

FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 27 punktów do 6,340

DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 77 punktów do 13,258

CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 31 punktów do 5,567

Sentyment rynkowy CMC Markets

Germany 30  – przewaga niedźwiedzi na niemickim indeksie stopniała w ciągu ostatnich godzin, jednak w dalszym ciągu jest bardzo wyraźna. Pozycje krótkie na kontraktach CFD na indeks DAX posiada 61% klientów CMC Markets (6 punktów procentowych mniej niż wczoraj). Piozycje te stanowią 71% - 9 punktów procentowych mniej niż przed weekendem.

Ropa Crude WTI –  inwestorzy na rynku ropy wiążą spore nadzieje z posiedzeniemi OPEC+, a tyhm samym sentyment względem tego surowca jest wyjątkowo optymisyczny. 84% wartości pozycji utrzywanych na ropie WTI stanowią pozycje długie, które posiada 76% klientów aktywnych na tym rynku.

Złoto –  choć nie widać tego w cenach, sentyment wokół złota ma się bardzo dobrze. Przynajmniej patrząc przez pryzmat pozycji klientów CMC Markets, gdzie 78% z nich posiada pozycje długie, stanowiące 73% wartości.

Sentyment na rynku słabnie, OPEC+ w centrum uwagi - 1

 

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk