Reklama
WIG82 690,88+1,39%
WIG202 432,28+1,56%
EUR / PLN4,32+0,04%
USD / PLN4,00+0,23%
CHF / PLN4,42+0,25%
GBP / PLN5,05+0,22%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 498,89+0,12%
FT-SE7 952,66+0,26%
CAC 408 249,16+0,54%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,05+0,41%
ROPA WTI82,09+0,45%
ZŁOTO2 211,20+0,89%
SREBRO24,72+0,61%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Zostajemy w temacie banków centralnych

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 10:38 26 lipiec 2022
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Zostajemy w temacie banków centralnych | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia było pierwsze od 11 lat podwyższenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. EBC podniosło stopy procentowe o 50 punktów bazowych . Ta większa niż oczekiwana przez analityków rynkowych zmiana była połączona z ogłoszeniem nowego narzędzia skupu obligacji zwanego Instrumentem Ochrony Transakcji, które zostało wprowadzone jako środek przeciwko gwałtownemu wzrostowi kosztów pożyczek. Narzędzie to może być również stosowane wobec wszelkich bezprecedensowych działań rynkowych, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej w strefie euro.

Gospodarka strefy euro wykazała oznaki spowolnienia, ponieważ zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia spadły po raz pierwszy od rozpoczęcia blokady COVID-19 w 2020 r. PMI sektora produkcyjnego spadł do 49,6 pkt. w czerwcu, z 52,1 pkt. w maju. Wskaźnik PMI dla sektora usług spadł do 50,6 pkt. z 53,0 pkt, prawdopodobnie odzwierciedlając zmniejszone zaufanie konsumentów w związku z dalszym wzrostem kosztów utrzymania.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Zostajemy w temacie banków centralnych - 1

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Zostajemy w temacie banków centralnych - 1

Miesięczny wskaźnik produkcji biznesowej w USA odnotował najostrzejszy spadek od wczesnych miesięcy pandemii, spadając do odczytu 47,5 pkt. z 52,3 pkt w czerwcu, według S&P Global. Wartość poniżej 50 wskazuje na kurczenie się, a powyżej 50 na wzrost. Liczba Amerykanów składających wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wspięła się do 251 000, wzrastając trzeci tydzień z rzędu, do najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy. Ten uważnie obserwowany wskaźnik kondycji rynku pracy sygnalizuje spowolnienie amerykańskiej gospodarki.

Reklama

Inflacja cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii osiągnęła w czerwcu nowy 40-letni poziom wzrostu rzędu 9,4% rok do roku z 9,1% w maju. Głównym czynnikiem napędzającym inflację był wzrost kosztów paliw i energii oraz cen żywności. Brytyjski rynek pracy nadal się zacieśniał, ponieważ liczba osób zatrudnionych nadal rosła, a bezrobocie spadło.

Rosja ponownie uruchomiła przepływ gazu do Europy przez Nord Stream po jego zamknięciu na 10-dniowy okres konserwacji, ale wysyłki pozostały na poziomie około 30% poprzedniej zdolności. Gazociąg ten stanowi ponad jedną trzecią eksportu rosyjskiego gazu do Europy. Unia Europejska ogłosiła plany dla państw członkowskich, aby ograniczyć popyt o 15% w związku z obawami o dostawy z Rosji.

Na lipcowym posiedzeniu polityki pieniężnej Japoński Bank Centralny pozostawił krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie - 0,1%, utrzymując jednocześnie długoterminowy cel w zakresie rentowności oraz program skupu aktywów, mając na uwadze osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2%. Powszechnie oczekiwano, że japoński bank centralny utrzyma swoje akomodacyjne nastawienie, co stanowi wyraźny kontrast z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez inne główne banki centralne.

 

Reklama

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał niedawno ustawę, która umożliwia kredytobiorcom skorzystanie z wakacji kredytowych. W szczególności, nowa ustawa - która została przyjęta przy szerokim poparciu legislacyjnym - pozwoli właścicielom lokali na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego na okres do czterech miesięcy w tym roku i do czterech miesięcy w 2023 roku. Chociaż intencją jest zapewnienie posiadaczom kredytów hipotecznych pewnej ulgi finansowej, stymulujący wpływ nowego prawa może zmniejszyć skuteczność podwyżek stóp procentowych przez bank centralny w tym roku.

W najbliższym tygodniu pozostaniemy w tematyce banków centralnych. W środę swoją decyzję ogłosi Rezerwa Federalna. Na lipcowym posiedzeniu Fed prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną podwyżkę, tym razem o 75pb. Jeszcze w ubiegłym miesiącu konsensus zakładał ruch o 50bp. Sytuację zmieniła m.in. publikacja danych o inflacji CPI, która przyśpieszyła znacznie powyżej oczekiwań. W lipcu inflacja CPI wzrosła o 9.1% r/r wobec oczekiwanych 8.8% r/r i poprzedniego wyniku na poziomie 8.6% r/r. Drugim punktem tygodnia będą dane o PKB w Stanach Zjednoczonych w drugim kwartale. Według oczekiwań PKB w ujęciu rocznym wzrósł zaledwie o 0.8%. Warto jednak podkreślić, że w poprzednim kwartale odnotował spadek o 1.6%. W Europie uwagę rynków może zwrócić publikacja wstępnego szacunku inflacji CPI w strefie euro. W lipcu rynek oczekuje jej przyśpieszenia do 8.8% r/r z 8.6% w czerwcu. Jednocześnie opublikowane zostaną dane o PKB w drugim kwartale w strefie euro. Pierwszy kwartał zakończył się wzrostem PKB o 5.4% r/r. Kolejnym kwartale pojawiły się pierwsze sygnały spowolnienia gospodarki, które mogą rzutować na łączny wzrost PKB.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej