• Odbierz prezent
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Zobacz, o czym mówiło się na rynkach finansowych
fot. Materiał własny

W lipcu inflacja CPI w USA spowolniła do 8,5 proc. wobec 9,1 proc. odnotowanych w czerwcu. Konsensus rynkowy przewidywał odczyt w wysokości 8,7 proc. Przy tym czerwcowy odczyt był najwyższy od 41 lat, a wynik za marzec jest trzecim najwyższym od 1982 roku. W ujęciu miesięcznym indeks cen dóbr konsumpcyjnych w lipcu pozostał na tym samym poziomie co w czerwcu (dynamika miesięczna wyniosła 0,0% mdm). Przez poprzedni rok żywność zdrożała o 13,1%, energia o 32,9%, samochody o 10,4%, a koszty mieszkania podniosły się o 5,7%. Do tego dodajmy przeszło 9-procentowy wzrost cen usług transportowych, usług medycznych o 5,1% oraz przede wszystkim ponad 30-procentowy skok cen gazu i 44-procentowy wzrost cen benzyn.

 

Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu. Produkcja wzrosła o wiele mocniej niż oczekiwano, o 0,7% w ujęciu miesięcznym dzięki dużemu wzrostowi produkcji dóbr inwestycyjnych, głównie w mniejszych krajach. Miesiące suszy w Europie poważnie wpływają na produkcję energii, rolnictwo i transport rzeczny. Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia i Niemcy należą do krajów borykających się z krytycznymi niedoborami wody. Ren, główna arteria transportowa, może wkrótce stać się niedostępna dla żeglugi, co grozi przerwaniem przepływu 200 milionów ton ładunków, w tym węgla, i osłabieniem aktywności gospodarczej.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu - 1

 

Kilka dużych krajów europejskich ogłosiło, że zapewni więcej funduszy awaryjnych, aby wzmocnić spowalniające gospodarki i pomóc obywatelom w walce z kryzysem kosztów życia. Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział, że rząd zaoferuje 10 mld euro w postaci ulg podatkowych. Francuski parlament uchwalił pakiet wsparcia w wysokości 44 mld euro, w tym prawie 10 mld euro na nacjonalizację firmy energetycznej Électricité de France.

 

Gospodarka Wielkiej Brytanii kurczy się mniej niż się obawiano; stopy mogą być zmuszone do kolejnej podwyżki. Produkt krajowy brutto (PKB) skurczył się o 0,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem; konsensus prognoz zakładał skurczenie się o 1,3%. W drugim kwartale PKB Wielkiej Brytanii spadł o 0,1%. Bank Anglii (BoE) prognozuje, że recesja rozpocznie się pod koniec roku.

 

W Polsce opublikowane w ubiegły piątek ostateczne dane o inflacji CPI w lipcu nie potwierdziły oczekiwania co do stabilizacji presji cenowej, na co wskazywał wstępny szacunek. Inflacja CPI przyspieszyła bowiem do 15.6% r/r z 15.5% r/r w czerwcu. Nadchodzące osłabienie aktywności gospodarczej oraz niższe ceny surowców mogą oddziaływać w kierunku nieco niższej presji cenowej w kolejnych miesiącach, choć warto mieć na uwadze, że ostatnie szoki podażowe - wyraźnie widoczne w cenach producentów - jeszcze nie w pełni przełożyły się na wzrost inflacji konsumenckiej w naszym kraju.

 

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów na rynku polskim będzie skierowana na publikowane w środę wstępne dane o PKB w Polsce w drugim kwartale br. Dostępne dane z przemysłu, budownictwa, handlu i usług wskazują na spadek PKB w ujęciu kwartalnym oraz obniżenie rocznego tempa wzrostu PKB do ok. 6% z 8,5% w pierwszych trzech miesiącach roku. W piątek poznamy natomiast lipcowe dane o krajowej produkcji przemysłowej i inflacji producenckiej oraz zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw, które - naszym zdaniem - potwierdzą trwające osłabienie aktywności gospodarczej w Polsce.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk