Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,02%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,01%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. RPP zadecydowała o podwyżce oprocentowania. Czy PKB i inflacja zaskoczą rynki?

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 17:59 14 luty 2022
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. RPP zadecydowała o podwyżce oprocentowania. Czy PKB i inflacja zaskoczą rynki?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tematem tygodnia wśród krajowych inwestorów była decyzja Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych. Na wczorajszym posiedzeniu zdecydowano o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu 2,75%.

Rada postąpiła zgodnie z oczekiwaniami, gdyż rynkowy konsensus zakładał podwyżkę o 0,50 pkt., przy czym ekonomiści BNP Paribas Bank Polska zakładali mocniejszą podwyżkę o 0,75 pkt. proc. Decyzja ta nie zmienia naszej prognozy kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej przez RPP i dalszych podwyżek stóp procentowych do 4,5% w połowie roku. Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych czynników (m.in. wzrost cen surowców energetycznych i rolnych, uprawnień do emisji CO2, zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw) na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP. Rada zauważa także, że prognozy inflacji są podwyższane i w wielu gospodarkach w 2022 r. inflacja pozostanie najwyższa od wielu lat, co skłania banki centralne na świecie do podwyżki stóp procentowych.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. RPP zadecydowała o podwyżce oprocentowania. Czy PKB i inflacja zaskoczą rynki?  - 1

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. RPP zadecydowała o podwyżce oprocentowania. Czy PKB i inflacja zaskoczą rynki?  - 1

Podczas konferencji prasowej,

Prezes Glapiński poinformował popiera dalsze podwyżki na najbliższym posiedzeniu RPP, ale ich skala na kolejnych posiedzeniach będzie uzależniona od sytuacji gospodarczej. Tempo podwyżek na poziomie 50 pb jest obecnie wystarczające, ale w przyszłości RPP może rozważyć mniejsze kroki. Co więcej, zdaniem Glapińskiego, stopa referencyjna na poziomie 4 proc. nie zaszkodzi wzrostowi PKB i zatrudnieniu. Uważamy zatem, że w marcu RPP zdecyduje się na kolejną podwyżkę o 50pb. Podtrzymujemy również nasz scenariusz bazowy zakładający wzrost stopy referencyjnej do 4,5% do lata 2022 roku. Globalnie w nadchodzącym tygodniu niewiele będzie publikacji danych, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na rynki. W centrum uwagi zapewne pozostaną dane ze Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim wyniki sprzedaży detalicznej i protokół z posiedzenia FOMC. Obie pozycje zostaną opublikowane w środę. Poza tym szereg krajów ze strefy euro opublikuje swoje finalne wskazania inflacji CPI w styczniu. Opublikowany na początku lutego wstępny szacunek dla całej strefy euro wzrósł do rekordowego poziomu 5.1% r/r, najwyżej od jej powstania. Szacunki dla poszczególnych krajów, wskażą prawdopodobnie na kolejny miesiąc wzrostu.

W Polsce również opublikowana zostanie dynamika CPI w styczniu

Reklama

Według konsensusu, inflacja wyniosła w ubiegłym miesiącu 9.3% r/r. Tego samego dnia opublikowany zostanie szacunek PKB za IV kwartał. Na podstawie danych za cały ubiegły rok, spodziewamy się, że w ostatnim kwartale dynamika PKB wyniosła 7.5% r/r. Tydzień w Polsce zakończy się publikacją danych o produkcji przemysłowej oraz o wysokości przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu. W przypadku produkcji przemysłowej spodziewamy się, że dynamika roczna utrzymała się na wysokim poziomie, w okolicy 12%. Wpływ na to będzie miał m.in. efekt niskiej bazy z ubiegłego roku oraz dodatkowy dzień roboczy. Ze strony rynku pracy spodziewamy się potwierdzenia silnej presji płacowej. Naszym zdaniem, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 11.5% r/r w styczniu. Na dynamiczny wzrost wskazuje również szybki monitoring NBP, gdzie odsetek przedsiębiorstw wzrósł do historycznie wysokiego poziomu.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej