Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,99-0,04%
CHF / PLN4,42+0,29%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,01+1,53%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Odczyty PMI oraz Indeksy PMI dla przemysłu

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 19:19 28 marzec 2022
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Odczyty PMI oraz Indeksy PMI dla przemysłu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Głównymi danymi makroekonomicznymi publikowanymi w ubiegłym tygodniu były wstępne odczyty indeksów PMI dla największych globalnych gospodarek. Wypadły one zdecydowanie powyżej oczekiwań i jedynie dane z francuskiego przemysłu były lekko poniżej prognoz. W przypadku strefy euro koniunktura w marcu spowolniła w porównaniu do tej obserwowanej w lutym, jednak spowolnienie to nie było tak silne jak oczekiwano.

Szczegóły indeksów wskazują jednak na dalsze ochładzanie popytu (szczególnie zamówienia eksportowe) oraz ponowne przyspieszenie tempa wzrostu cen. Czynniki te związane są z wojną Rosji i Ukrainy, która zarówno wpływa na niepewność wśród inwestorów i konsumentów, jak i na wyższe ceny surowców i potencjalne problemy z ich dostępnością. Wojna na wschodzie nie wpłynęła natomiast w marcu na koniunkturę w Stanach Zjednoczonych. W marcu PMI dla przemysłu oraz usług, wbrew oczekiwaniom wyraźnie przyspieszył, za czym stało odbicie nowych zamówień. Jak wskazują ankietowane firmy zmniejszyły się problemy logistyczne w łańcuchach dostaw, a wojna nie przełożyła się na takie pogorszenie nastrojów jak na Starym Kontynencie. Także w porównaniu do firm europejskich, przedsiębiorstwa w USA odnotowują wyższy popyt na pracę i nieco niższą presję cenową. Przy czym powrót lockdown w Chinach na skutek fali wariantu omnicron koronawirusa, jak i kontynuacja wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą mogą stanowić presję na ceny w kolejnych miesiącach także w USA.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Odczyty PMI oraz Indeksy PMI dla przemysłu - 1

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Odczyty PMI oraz Indeksy PMI dla przemysłu - 1

Z innych danych z ubiegłego tygodnia zwracamy uwagę na tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Liczba rejestracji spadła do 187 tys. (oczekiwano 212 tys., 215 tys. w poprzednim tygodniu), co stanowi najniższy poziom od 1969 roku. W przyszłym tygodniu najważniejsze dane publikowane będą pod koniec tygodnia. Spadku wskaźnika PMI spodziewamy się również w przypadku Polski ze względu na niższą niż na początku roku aktywność. Wskazuje na to również opublikowany ostatnio wskaźnik klimatu koniunktury, w którym branże przemysłowe znacznie słabiej oceniły swoją sytuację. Tego samego dnia opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji CPI. Naszym zdaniem w marcu poziom cen zwiększył się o około 10% r/r, m.in. ze względu na gwałtowny wzrost cen paliw. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w piątek w centrum uwagi rynków znajdą się dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost nowych miejsc pracy w marcu o 440tys. wobec 678 tys. w poprzednim miesiącu. Jednak szczególnie istotna może okazać się dynamika płac, która od początku tego roku wyraźnie przyspieszyła. Jest to istotne w kontekście polityki prowadzonej przez Fed, która ma za cel zmniejszenie najwyższej od 40 lat presji inflacyjnej. Poza tym w nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na wstępne szacunki inflacji CPI w Niemczech (środa), Francji (czwartek) i całej strefie euro (piątek).

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej