• Odbierz prezent
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Odczyty PMI oraz Indeksy PMI dla przemysłu
fot. freepik.com

Głównymi danymi makroekonomicznymi publikowanymi w ubiegłym tygodniu były wstępne odczyty indeksów PMI dla największych globalnych gospodarek. Wypadły one zdecydowanie powyżej oczekiwań i jedynie dane z francuskiego przemysłu były lekko poniżej prognoz. W przypadku strefy euro koniunktura w marcu spowolniła w porównaniu do tej obserwowanej w lutym, jednak spowolnienie to nie było tak silne jak oczekiwano.

Szczegóły indeksów wskazują jednak na dalsze ochładzanie popytu (szczególnie zamówienia eksportowe) oraz ponowne przyspieszenie tempa wzrostu cen. Czynniki te związane są z wojną Rosji i Ukrainy, która zarówno wpływa na niepewność wśród inwestorów i konsumentów, jak i na wyższe ceny surowców i potencjalne problemy z ich dostępnością. Wojna na wschodzie nie wpłynęła natomiast w marcu na koniunkturę w Stanach Zjednoczonych. W marcu PMI dla przemysłu oraz usług, wbrew oczekiwaniom wyraźnie przyspieszył, za czym stało odbicie nowych zamówień. Jak wskazują ankietowane firmy zmniejszyły się problemy logistyczne w łańcuchach dostaw, a wojna nie przełożyła się na takie pogorszenie nastrojów jak na Starym Kontynencie. Także w porównaniu do firm europejskich, przedsiębiorstwa w USA odnotowują wyższy popyt na pracę i nieco niższą presję cenową. Przy czym powrót lockdown w Chinach na skutek fali wariantu omnicron koronawirusa, jak i kontynuacja wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą mogą stanowić presję na ceny w kolejnych miesiącach także w USA.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Odczyty PMI oraz Indeksy PMI dla przemysłu - 1

Z innych danych z ubiegłego tygodnia zwracamy uwagę na tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Liczba rejestracji spadła do 187 tys. (oczekiwano 212 tys., 215 tys. w poprzednim tygodniu), co stanowi najniższy poziom od 1969 roku. W przyszłym tygodniu najważniejsze dane publikowane będą pod koniec tygodnia. Spadku wskaźnika PMI spodziewamy się również w przypadku Polski ze względu na niższą niż na początku roku aktywność. Wskazuje na to również opublikowany ostatnio wskaźnik klimatu koniunktury, w którym branże przemysłowe znacznie słabiej oceniły swoją sytuację. Tego samego dnia opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji CPI. Naszym zdaniem w marcu poziom cen zwiększył się o około 10% r/r, m.in. ze względu na gwałtowny wzrost cen paliw. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w piątek w centrum uwagi rynków znajdą się dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost nowych miejsc pracy w marcu o 440tys. wobec 678 tys. w poprzednim miesiącu. Jednak szczególnie istotna może okazać się dynamika płac, która od początku tego roku wyraźnie przyspieszyła. Jest to istotne w kontekście polityki prowadzonej przez Fed, która ma za cel zmniejszenie najwyższej od 40 lat presji inflacyjnej. Poza tym w nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na wstępne szacunki inflacji CPI w Niemczech (środa), Francji (czwartek) i całej strefie euro (piątek).


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk