Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,07%
CHF / PLN4,43+0,10%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna: najważniejsze wydarzenia, którymi żyły i będąc żyć rynki [Polska i świat]

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 13:31 30 sierpień 2022
Sytuacja makroekonomiczna: najważniejsze wydarzenia, którymi żyły i będąc żyć rynki [Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia było sympozjum w Jackson Hole i kolejne jastrzębie wystąpienie Jerome Powella o gotowości do poświęcenia wzrostu gospodarczego celem zwalczani inflacji, które utwierdziło rynki w negatywnych nastrojach. Duża część amerykańskich tygodniowych danych gospodarczych mogła wskazywać, że ostatnie spowolnienie wzrostu było wynikiem zacieśnienia warunków finansowych. S&P Global pokazał we wtorek, że jego złożona miara aktywności produkcyjnej i usługowej (czyli PMI) osiągnęła poziom 51.3 (w Lipcu: 52.2), co jest najniższym punktem od 25 miesięcy

 

Najliczniejsze dane w ubiegłym tygodniu poznaliśmy z amerykańskiej gospodarki. Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lipcu szósty miesiąc z rzędu, zwalniając do poziomu niewidzianego od początku 2016 roku. Dochody i wydatki osobiste również wzrosły znacznie mniej niż oczekiwano (odpowiednio 0,2% wobec 0,6% i 0,1% wobec 0,4%). Pozytywnie wypadły nowe zamówienia na dobra inwestycyjne niezwiązane z obronnością, z wyłączeniem samolotów, które wzrosły w lipcu o 0,4%, wskazując na wzrost inwestycji przedsiębiorstw, natomiast cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadły do najniższego poziomu od miesiąca. Indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan również wzrósł bardziej niż oczekiwano, osiągając w sierpniu poziom 58,2 po tym, jak w czerwcu osiągnął rekordowo niski poziom 50. Wybrany przez amerykańską Rezerwę Federalną miernik trendów cenowych, miesięczny wskaźnik inflacji PCE, zweryfikował, że inflacja w ostatnim czasie spowolniła. Według indeksu cen wydatków na konsumpcję osobistą, ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 6,3% w porównaniu z rokiem wcześniej, co oznacza spadek z 6,8% w czerwcu. Po wyłączeniu niestabilnej żywności i gazu, ceny wzrosły o 4,6%. W nadchodzący w piątek miesięcznym raporcie z amerykańskiego rynku pracy okaże się, czy zapoczątkowany w lipcu trend wzrostowy liczby miejsc pracy utrzymał się w sierpniu pomimo rosnącej inflacji. Przypominamy, że gospodarka amerykańska dodała w lipcu 528 tys. nowych miejsc pracy, najwięcej od pięciu miesięcy, a stopa bezrobocia spadła do 3,5%.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Stopa bezrobocia w poszczególnych krajach oraz inflacja r/r w Polsce - 1

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Stopa bezrobocia w poszczególnych krajach oraz inflacja r/r w Polsce - 1

Reklama

 

Według ankiet menedżerów ds. zakupów, aktywność biznesowa w strefie euro skurczyła się w sierpniu drugi miesiąc z rzędu, co jest kolejną oznaką potencjalnej recesji w trzecim kwartale. Indeks Composite Purchasing Managers' Index (PMI) dla S&P Global spadł z 49,9 w lipcu do 49,2 w sierpniu, co jest nowym 18-miesięcznym minimum. Wyniki poniżej 50 sygnalizują spowolnienie gospodarcze. Sondaże zaufania konsumentów i przedsiębiorców w Niemczech osiągnęły nowe minima. We wrześniu, kiedy rodziny oszczędzały, aby pokryć rosnące rachunki za energię, zaufanie uderzyło w nowy rekordowo niski poziom, według badania Instytutu GfK przeprowadzonego wśród 2.000 konsumentów. Według instytutu ifo, niepewność spowodowana konfliktem na Ukrainie oraz oznaki zbliżającej się recesji sprawiły, że morale przedsiębiorców spadły w sierpniu do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku.

 

W Polsce w zeszłym tygodniu najważniejszą informacją ekonomiczną, była opublikowana w środę stopa bezrobocia, która wzrosła z 4,8% do 4,9% wciąż pozostając na bardzo niskim poziomie. Jest to nadal jedna z niższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, świadcząca o relatywnej sile polskiej gospodarki.

 

Reklama

W nadchodzącym tygodniu najważniejszym punktem w kalendarzu publikacji makroekonomicznych w kraju będzie wstępny szacunek inflacji w sierpniu, który zostanie opublikowany w środę. Prognozujemy, że dzięki tańszym paliwom dynamika cen dóbr i usług konsumpcyjnych spadła do 15.4-15.5% r/r z 15.6% r/r w lipcu.

 

Poza danymi o inflacji tego samego dnia GUS przedstawi również finalny szacunek Produktu Krajowego Brutto w drugim kwartale, wraz z rozbiciem na Rachunki Narodowe. Biorąc pod uwagę solidne wydatki inwestycyjne firm w okresie kwiecień-czerwiec spodziewamy się, że za spadkiem wolumenu produkcji o 2.3% kw/kw stał przede wszystkim niższy niż w poprzednich kwartałach przyrost zapasów. Tymczasem w czwartek zaprezentowany zostanie sierpniowy wskaźnik PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego. Przewidujemy, że potwierdzi on pogarszającą się koniunkturę, Wyraźnie obniżający się w poprzednich miesiącach sub-indeks zamówień wskazywał na słabnący popyt, co naszym zdaniem zostanie potwierdzone także w tym miesiącu.

 

Poza Polską, uwaga rynków skupi się najprawdopodobniej przede wszystkim na zaplanowanej na piątek publikacji danych o rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Mogą one mieć duże znaczenie dla oczekiwań, co do ścieżki stóp procentowych w USA. Kolejne mocne wyniki zatrudnienia i wynagrodzeń wzmocniłyby przewidywania znaczącego zacieśnienia polityki pieniężnej w największej gospodarce świata. W Niemczech opublikowana zostanie natomiast sierpniowa inflacja CPI, która zdaniem konsensusu rynkowego, przyspieszyła do 7.8% r/r z 7.5%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej