• Odbierz prezent
Sytuacja makroekonomiczna – inflacja CPI zaskoczyła po raz kolejny. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy mocno poniżej oczekiwań
fot. freepik.com

Opublikowane w zeszłym tygodniu indeksy PMI za listopad były zbliżone do wstępnych szacunków. Wskaźnik dla przemysłu w strefie euro poprawił się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 pkt. do 58,4 pkt. Lekki spadek odnotował z kolei PMI w Niemczech, obniżając się do 57,4 pkt. Niemniej jednak, wskaźniki mimo utrzymujących się problemów i obaw związanych z wariantem Delta i Omikron utrzymują się powyżej granicy 50 pkt., świadczącej o ekspansji w sektorze. Z kolei odczyt krajowego wskaźnika wskazał na poziom 54,4 pkt., lekko powyżej oczekiwań.

Wg ankietowanych, w listopadzie ekspansja w polskim sektorze wytwórczym przyspieszyła dzięki szybszym wzrostom produkcji i nowych zamówień. Tymczasem niedobry siły roboczej oraz problemy z rekrutacją nowych pracowników doprowadziły do niewielkiego spadku zatrudnienia, a ograniczona dostępność środków produkcji oraz nasilenie presji cenowej osłabiły optymizm biznesowy polskich producentów.

Kolejny raz z rzędu zaskoczył wstępny odczyt inflacji

Według GUS, inflacja CPI w Polsce w listopadzie przyśpieszyła do 7,7% r/r vs 7,4% r/r oczekiwań rynkowych. Na tak dynamiczny wzrost w dalszym ciągu wpływają rosnące ceny paliw (+36,6% r/r) i nośników energii (+13,4% r/r).

Mimo pojawienia się kolejnego czynnika niepewności w postaci nowego wariantu wirusa COVID-19, Fed stopniowo wycofuje się ze swojej ,,gołębiej polityki”. Jerome Powell podczas wtorkowego przemówienia w kongresie powiedział, że nadszedł dobry czas, aby wycofać słowo „tymczasowa” w kontekście inflacji. Prezes Fed nadal uważa, że inflacja osłabnie w przyszłym roku, ale przyznał, że okazuje się ona silniejsza i trwalsza niż oczekiwano. Dodał także, że Fed rozważy zakończenie skupu aktywów wcześniej niż planowano.

Sytuacja makroekonomiczna – inflacja CPI zaskoczyła po raz kolejny. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy mocno poniżej oczekiwań - 1

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy w Stanach Zjednoczonych okazały się mocno poniżej oczekiwań

Wzrost o zaledwie 210 tys. wobec oczekiwanych 550 tys. nie wpłynął pozytywnie na sentyment na rynkach akcji. Mimo słabego wzrostu stopa bezrobocia spadła mocniej niż oczekiwał tego rynek, do 4,2% z 4,6% w ubiegłym miesiącu. Może to sugerować, że mimo słabych danych rynek pracy jest w coraz lepszej kondycji.

W nadchodzącym tygodniu lokalnie uwagę inwestorów przyciągnie grudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w Polsce

Przy większej niepewności co do perspektyw światowej gospodarki oraz niższej ścieżce inflacji w krótkim terminie (która w ocenie Rady może ograniczać ryzyko odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych) sądzimy, że członkowie Rady mogą zdecydować się na mniejszą skalę zacieśnienie i podwyższyć stopę referencyjną jedynie o 50pb. (wobec oczekiwanych przez nas podwyżki o 75-100pb. przed pojawieniem się nowej mutacji wirusa i Tarczy Anty-inflacyjnej), choć większa skala zacieśnienia nie może być wykluczona. Jest to zgodne z opublikowanymi ostatnio wypowiedziami członków RPP. Eugeniusz Gatnar i Rafał Sura przyznali, że RPP musi kontynuować cykl zacieśniania polityki pieniężnej w grudniu i styczniu. Swój ton wypowiedzi zmienił również prezes NBP Adam Glapiński, który przyznał, że „inflacja nie jest przejściowa” i zapewnił, że RPP będzie starała się ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia. Poza tym brak jest w najbliższym tygodniu danych, które w istotny sposób mogłyby wpłynąć na złotego.

Biorąc pod uwagę dane makroekonomiczne to również globalnie przyszły tydzień zapowiada się spokojnie

Dopiero w piątek uwagę rynków może przyciągnąć publikacja inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, która w październiku przyśpieszyła do 6,2% r/r. Warto również zwrócić uwagę na Raport Uniwersytetu Michigan i publikowane przez niego oczekiwania inflacyjne. O ile długoterminowe oczekiwania pozostają na stabilnym poziomie w okolicy 3,0% to krótkookresowe w ostatnim czasie wyraźnie wzrosły do 4,9%.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk