• Odbierz prezent
SWIFT rozpoczyna współpracę z R3 Corda - połączy banki z siecią blockchain

Największa na świecie globalna sieć komunikacji międzybankowej SWIFT poinformowała w środę 30 stycznia o pracach nad integracją swojej platformy z rozwiązaniem R3 Corda, będącym korporacyjną siecią opartą na technologii blockchain. Co ciekawe, po ogłoszeniu tej informacji, kurs kryptowaluty XRP wzrósł o ponad 10%, miało to jednak swoje uzasadnienie.

 

Rozwiązanie zaprezentowane przez SWIFT zostało nazwane GPI Link i obecnie znajduje się w fazie rozwoju koncepcji (ang. Proof of Concept). Ma ono na celu zintegrowanie aktualizacji GPI, wdrożonej przez SWIFT w lipcu zeszłego roku, z jedną z popularniejszych korporacyjnych sieci blockchain, jaką jest R3 Corda. GPI Link ma na celu zapewnienie szybkich i transparentnych płatności oraz rozliczeń w różnych walutach. Pozwoli on klientom korzystającym z usług sieci R3 Corda m.in. na:

  • autoryzowanie płatności realizowanych przez ponad 11 tys. banków zrzeszonych w sieci SWIFT
  • rozliczanie operacji pomiędzy siecią blockchain Corda a bankami korzystającymi ze SWIFT
  • wymianę informacji finansowych pomiędzy dwiema sieciami

 

Jest to pierwsze rozwiązanie tego typu, które zapewnia komunikację sieci międzybankowej z rozproszoną siecią blockchain.

Na czym polega i jakie funkcje zapewnia aktualizacja GPI w usługach SWIFT?

Czytaj także: SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem

Międzynarodowe transakcje bankowe realizowane przez sieć SWIFT będą zauważalnie szybsze dzięki powszechnej adaptacji przez banki tzw. aktualizacji GPI. Ma ona zapewnić do końca 2020 r. średni czas księgowania międzynarodowych transferów walutowych w czasie krótszym niż 30 minut. Czy banki czują zag.. Czytaj
SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem

5 grudnia konsorcjum R3 uruchomiło usługę Corda Settler, która została stworzona po to, aby zintegrować transakcje wykonywane w kryptowalutach z przemysłowymi sieciami blockchain. Pierwszą kryptowalutą obsługiwaną przez Corda Settler został właśnie XRP, co dodatkowo poszerza i tak już bardzo szerokie możliwości jego wykorzystania m.in. przez instytucje finansowe.

 

Może to oznaczać, że w przyszłości SWIFT, dzięki GPI Link będzie w stanie obsługiwać transakcje realizowane z wykorzystaniem XRP, co może być potencjalną przyczyną wczorajszych wzrostów kryptowaluty.

 

Aktualnie XRP jest notowany po ok. 0,30 dolarów przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 12,5 mld dolarów.

Notowania: XRPBTC

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XRPBTC/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk