• Odbierz prezent
Świetne nastroje na rynku akcji, Nasdaq bije kolejne rekordy

Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu handlowym możemy obserwować bardzo dobre nastroje na rynku akcji. W trakcie sesji azjatyckiej dominowali kupujący, co przełożyło się na solidne wzrosty w Chinach, Japonii, czy Korei. Chiński Shanghai Composite zamknął się ponad 5,7% wyżej, kontynuując wzrosty z końcówki ubiegłego tygodnia. Widać więc całkowitą ignorancję wobec wciąż rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa na świecie.

Pozytywny sentyment z godzin nocnych przełożył się na wyższe otwarcie na rynku europejskim, gdzie wszystkie główne parkiety rozpoczęły dzisiejszy handel wyżej. Nastrojów nie pogorszyły słabe dane z Niemiec, gdzie zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły co prawda o ponad 10% w skali miesiąc do miesiąca, jednak w przypadku danych rocznych odnotowano spadek o niemal 30%, co nie jest dobrą informacją dla gospodarki. Konsensus dla danych miesięcznych wynosił 15%, z kolei dla rocznych -24%. Niemniej, pomimo próby wykonania głębszej korekty spadkowej w dalszej części dnia, ostatecznie sesja w Europie kończy się na plusie. Niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskały dziś około 1,5%, a londyński FTSE zamknął się ponad 2% wyżej. Sesja na GPW również zakończyła się na zielono, indeks dwudziestu największych spółek wzrósł niemal 1%.

Na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych również obserwujemy wzrosty. Na szczególną uwagę po raz kolejny zasługuje technologiczny indeks Nasdaq, który ponownie znajduje się na najwyższych poziomach w historii, dziś zdołał on wyjść powyżej poziomu 10600 pkt., co oznacza ruch na blisko +2,5% względem piątkowego zamknięcia. Cena Tesli, która wchodzi w skład tego indeksu przekroczyła dziś poziom 1200$ za jedną akcję. Indeksy Dow JonesS&P500 równie radzą sobie bardzo dobrze, ten pierwszy rośnie 1,6%, a drugi dodaje 1,43%. Pozytywny sentyment jest wspierany także przez dobre dane z USA, gdzie wskaźnik ISM dla usług wypadł na poziomie 57,1 pkt., wobec konsensusu który wynosił około 50 pkt. 

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk