• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Świat musi być szalony by oddawać bankom centralnym tak dużą władzę
Z artykułu dowiesz się:

- Co Marc Faber sądzi o polityce banków centralnych

- Jak odnosi się do dzisiejszej decyzji BoJ

Świat musi był "szalony", że pozwala na to, by banki centralne miały tak szeroką władzę - stwierdził Marc Faber, ekonomista i autor miesięcznego newslettera inwestycyjnego o mało pozytywnej nazwie "The Gloom, Boom & Doom Report".

 

Faber w wywiadzie dla CNBC nazwał bankierów centralnych "zgrają profesorków", których programy prowadzenia polityki monetarnej są "kompletną porażką".

 

"Wszyscy zgadzamy się co do tego, że gospodarka rynkowa funkcjonuje najlepiej, bo jej alternatywami są socjalizm, komunizm i centralne planowanie, które okazały się kompletną porażką. Jednak demokraci wprowadzili system, który zasadniczo kierowany jest przez bandę profesorków, których celami są inflacja, kursy wymiany, ilość pieniądza. To co mam na myśli to: czy świat jest szalony, by dawać im taką władzę?" - powiedział Faber.

 

Politykę banków centralnych ekonomista podsumował w następujących słowach: "Ich polityki były kompletną porażką przez ostatnie 20 lat i teraz Ci sami ludzie są zdesperowani, ponieważ stopniowo tracą prestiż i wiarygodność. Teraz podwajają dawkę lekarstwa, które w ogóle nie działa, i które nie zadziała."

 

Faber odniósł się również do polityki pieniężnej Banku Japonii i dzisiejszej decyzji o obniżce stóp procentowych do ujemnego poziomu. "W mojej opinii jego (prezesa BoJ) amunicja nie działa. Działała w tym sensie, że giełdy w Japonii rosły przez ostatnie 12-18 miesięcy, ale jen się osłabiał".

"Jeśli jesteś Japończykiem, 18 miesięcy temu posiadałeś określony majątek netto, a teraz Twoja waluta jest słabsza o 30%, więc jesteś bogatszy czy biedniejszy? Oczywiście, że biedniejszy. Te niskie stopy procentowe w Japonii, a zwłaszcza obecne ujemne stopy procentowe, są w mojej opinii bardziej negatywne niż pozytywne dla gospodarki i dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Japonii" - dodał.

 

Źródło informacji: CNBC


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk