Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,19%
CHF / PLN4,42-0,18%
GBP / PLN5,03-0,28%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce wkraczają w kluczową fazę! Czy cena złota wystrzeli powyżej 1900 USD? Co podpowiada AT?

FlyingAtom | 10:00 19 lipiec 2021
Surowce wkraczają w kluczową fazę! Czy cena złota wystrzeli powyżej 1900 USD? Co podpowiada AT? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ciągu ostatnich tygodni złoto utrzymuje się powyżej dosyć istotnego poziomu 1800 USD za uncję, który jest ważny zwłaszcza z psychologicznego punktu widzenia. Prawdą jest, że jeden kluczowy czynnik może w najbliższym czasie przynieść dla złota wspaniałe wzrosty lub po prostu spowodować kolejną wyprzedaż. Obecnie największym zagrożeniem oraz tym samym ogromną szansą dla metali szlachetnych jest to, co stanie się z amerykańskim dolarem.

 

Sprawdź aktualną cenę Sztabki srebra

 

W ostatnim tygodniu metale szlachetne radziły sobie całkiem nieźle,

pomimo ciągłego umacniania się amerykańskiej waluty. Złoto w pewnym momencie było bardzo bliskie poziomu 1830 USD za uncję a srebro stabilnie utrzymywało się powyżej 26 USD za uncję. Jednak pod koniec tygodnia oba metale doczekały się wyprzedaży. Dlatego kluczowym czynnikiem w najbliższym czasie będzie dolar amerykański, który albo wybije się w górę i spowoduje spadki na rynku metali szlachetnych albo się osłabi i wesprze dynamiczne wzrosty. W optymistycznym scenariuszu dla złota, moglibyśmy doczekać się dynamicznych wzrostów powyżej 1900 USD za uncję.

Kolejnym zagrożeniem może być rynek obligacji,

Reklama

który jest pod coraz to większą presją z uwagi na prowadzoną narrację inflacyjną. Dlatego rynek złota potrzebuje stanowczych wzrostów i szybkiego zamknięcia powyżej 1840 USD, co może zwrócić uwagę inwestorów. W przypadku, gdy dane makroekonomiczne z USA nadal będą relatywnie mocne, warto będzie zachować wyższą ostrożność przy zwiększaniu ekspozycji w krótkim terminie.

Co podpowiada analiza technicza?

W ostatni piątek rynek złota odnotował realizację części zysków, co wpłynęło na spadek cen o blisko 1% w ciągu dnia. Jednak warto tutaj zauważyć, że złoto w ciągu ostatnich tygodni wypracowało sobie solidny poziom wsparcia powyżej 1800 USD za uncję. Kolejny silny opór jest umiejscowiony na poziomie 1830 USD, ponieważ właśnie mniej więcej tyle wynosi 200-dniowa średnia krocząca. Dlatego dobrym sygnałem byłoby szybkie zdobycie tego szczytu i zamknięcie kilka dolarów powyżej. Rynek srebra pozostaje nadal całkiem stabilny i kolejny poważny cel to przełamanie 28 USD, a następnie zamknięciu powyżej 30 USD za uncję. W przypadku srebra można zauważyć wyjątkowo silny opór na poziomie 28 USD, ponieważ z tego poziomu od maja miały miejsce już trzy większe wyprzedaże.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę

Sytuacja na rynku metali szlachetnych jest nieco skomplikowana. Z jednej strony mamy wzrost inflacji i to znacznie powyżej oczekiwań, a z drugiej strony widzimy też pierwsze oznaki potencjalnego „zacieśniania” ze strony banków centralnych. Dlatego też warto chociażby obserwować ceny ropy naftowej, ponieważ wzrost jej ceny przekłada się na wzrost inflacji, co oczywiście jest negatywne dla społeczeństwa, ale pozytywne dla rynku metali szlachetnych. Stale rosnące zadłużenie emitenta waluty rezerwowej w odniesieniu do PKB oraz coraz to bardziej irracjonalne sposoby na „dotowanie” obywateli także znajdą swoje przełożenie na poziom cen. Z klasycznym zjawiskiem inflacji mamy do czynienia dopiero od kilku miesięcy i póki co nie można mieć żadnej pewności, jak będą wyglądały najbliższe miesiące, ponieważ wiele zależy od chociażby decyzji polityków.

Od początku tego roku, cena złota spadła o około 4%

Biorąc pod uwagę sezonowość rynku metali szlachetnych, straty te są do odrobienia. Jednak, kiedy weźmiemy pod uwagę szczyt z ubiegłego roku jest to strata już w okolicach 20%. Odwrócenie sytuacji na giełdzie oraz przedłużenie spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych może być silnym katalizatorem do powrotu w przyszłości powyżej 2000 USD za uncję. Złoto, bardzo podobnie jak obligacje, może stanowić zabezpieczenie przed silnym wzrostem zmienności na giełdzie.

Łukasz Witta

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama

Czytaj dalej