• Odbierz prezent
Surowce: Spadek zapasów ropy naftowej w USA oraz rozczarowująca reakcja złota na minutki Fed
fot. freepik.com

ROPA NAFTOWA

Na rynku ropy naftowej nadal trwa spokojna konsolidacja, związana z wyczekiwaniem na kolejne konkretne dane dotyczące podaży oraz popytu na ten surowiec. Sytuacja pozostaje bowiem dynamiczna – zapasy ropy naftowej są relatywnie niskie, a w tle rozgrywają się rozmowy państw Unii Europejskiej związane z zakazem import rosyjskiej ropy oraz spekulacje na temat kondycji chińskiej gospodarki.

Tymczasem wczoraj na pierwszy plan wybiły się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z oczekiwaniami, w poprzednim tygodniu delikatnie spadły zapasy ropy naftowej w tym kraju, o nieco ponad milion baryłek. Jednocześnie, w tym samym czasie spadły zapasy benzyny (o prawie pół miliona baryłek) oraz wzrosły zapasy destylatów (o prawie 1,7 mln baryłek).

Dane dotyczące zapasów paliw w USA nie okazały się w żaden sposób zaskakujące. Nadal utrzymują się wysokie poziomy eksportu ropy ze względu na wzmożony popyt ze strony m.in. państw Europy oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Jednocześnie, zwiększyła się aktywność amerykańskich rafinerii. O ile w pandemii wiele z nich ograniczyło swoją działalność operacyjną, to obecne uwarunkowania, czyli obawy o podaż niektórych paliw, skłaniają producentów do wzmożonej produkcji.

Surowce: Spadek zapasów ropy naftowej w USA. Rozczarowująca reakcja złota na minutki Fed - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W kolejnych dniach na rynku ropy naftowej należy spodziewać się powrotu skupienia inwestorów na informacjach z Unii Europejskiej. Unijni dyplomaci zapewniają bowiem, że porozumienie w kwestii sankcji na Rosję, obejmujących import rosyjskiej ropy do UE, może zostać wypracowane jeszcze przed końcem maja. Kolejne posiedzenie Rady Europejskiej ma miejsce już 30 maja i to właśnie wtedy może pojawić się konkretna decyzja.

O ile Węgry nadal stawiają opór temu pomysłowi, to warto zwrócić uwagę na ważną rzecz: import ropy naftowej z Rosji i tak jest ograniczony, bowiem firmy zajmujące się handlem ropą unikają zamówień z Rosji ze względu na utrudnienia związane z płatnościami oraz właśnie obawy dotyczące potencjalnych sankcji. Tankowce z rosyjską ropą na Morzu Bałtyckim już praktycznie wcale nie docierają do portów we Francji czy Holandii.

Surowce: Spadek zapasów ropy naftowej w USA. Rozczarowująca reakcja złota na minutki Fed - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

W bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku złota wyczekiwali przede wszystkim wczorajszego protokołu z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, działającego w ramach Fed. Dla złota publikacja ta jest ważna ze względu na fakt, że podawane są w niej informacje dotyczące planów Rezerwy Federalnej w zakresie prowadzenia polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Minutki Fed faktycznie przedstawiły dalsze plany Fed, potwierdzając zamiary podniesienia przez tę instytucję stóp procentowych o 50 pb zarówno w czerwcu, jak i w lipcu. Spekulacje na temat takich działań krążyły jednak po rynku od dawna, więc nie były dla inwestorów istotnym zaskoczeniem. Tak czy inaczej, wsparły one notowania złota tuż po publikacji protokołu.

Rozczarowujący był jednak fakt, że zwyżki na rynku złota odrobiły zaledwie część zniżek z wcześniejszych godzin i zdołały utrzymać się zaledwie do końca wczorajszej sesji. Tymczasem już dzisiaj cena złota powraca do spadków. Te informacje pokazują, że póki co inwestorzy nadal mają problem z uznaniem złota za ciekawą inwestycyjną alternatywę ze względu na coraz wyższe stopy procentowe. Jednak złoto i tak w kontekście najbliższych miesięcy może być atrakcyjnym dodatkiem do portfela, zważywszy na obawy związane ze spowolnieniem gospodarczym.

Surowce: Spadek zapasów ropy naftowej w USA. Rozczarowująca reakcja złota na minutki Fed - 3

Notowania złota – dane dzienne


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk