• Odbierz prezent
Surowce rolne drożeją

Surowce rolne drożeją - wzrosty cen pszenicy i kukurydzy w sezonie 2020/21

Od początku roku ceny zbóż utrzymywały tendencję wzrostową. Ceny pszenicy osiągnęły poziom najwyższy od maja 2013, a kukurydza była najdroższa od września 2011. Maj 2021 przyniósł korektę cen na rynkach kontraktów terminowych, pod wpływem poprawy oczekiwań wobec zbiorów w nadchodzącym sezonie 2021/22. Światowy bilans pszenicy i kukurydzy wciąż pozostaje napięty – utrzymuje się niski poziom zapasów w relacji do konsumpcji, co wskazuje na możliwość utrzymania dodatniej dynamiki cen tych zbóż w kolejnych miesiącach. Zboża i rośliny oleiste należą do najszybciej drożejących surowców w skali globalnej. Według FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa), wzrost cen zbóż w kwietniu odpowiadał za blisko ¼ wzrostu cen żywności na świecie. Szybciej drożały tylko surowce oleiste i oleje.

Wysokie ceny zbóż – główne przyczyny wzrostów

Ceny skupu pszenicy w Polsce sukcesywnie rosną od początku 2021 r., niemniej jednak przy malejącej dynamice. Według danych MRiRW (Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi) w połowie maja ceny pszenicy konsumpcyjnej osiągnęły poziom najwyższy od 8 lat, a w stosunku do roku poprzedniego jej ceny wzrosły o 16%. W analogicznym okresie kukurydza paszowa podrożała o 34,0%, sięgając do poziomów bliskich rekordom z 2011 r., i to ona w dużej mierze miała wpływ na wzrost cen pozostałych zbóż.

Podwyżki cen były, przede wszystkim, wynikiem utrzymywania się wysokiego popytu na zboża na rynkach światowych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Światowa konsumpcja zbóż w sezonie 2020/21 rosła zdecydowanie szybciej od produkcji, zwłaszcza w przypadku kukurydzy, której zbiory zostały dotknięte zdecydowanie mniejszym urodzajem na Ukrainie oraz w Argentynie i UE. Doprowadziło to do znaczącego spadku podaży zbóż w skali globalnej. Według Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA), światowe zapasy kukurydzy na koniec sezonu 2020/21 wyniosą 284 mln ton (-7% r/r) i będą najniższe od sześciu sezonów. Wysoki wzrost popytu na zboża w ostatnim roku odnotowano w Chinach. Kraj ten zwiększył import zbóż, pod wpływem znaczącego wzrostu zapotrzebowania na pasze. Chiny w ostatnim roku prawie całkowicie odbudowały pogłowie trzody chlewnej po stratach, jakie w 2018 r. wywołało pojawienie się w tym kraju afrykańskiego pomoru świń (ASF). Z prognoz USDA wynika, że chiński import pszenicy w sezonie 2020/21 może zamknąć się wzrostem o 95% r/r (10,5 mln ton), a import kukurydzy w tym kraju wzrośnie 3,4-krotnie do 26 mln ton. To sprawi, że Chiny staną się największym światowym importerem tego zboża, odpowiadając za całość wzrostu światowego handlu ziarnem kukurydzy w sezonie 2020/21.

Surowce rolne drożeją - 1

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Mariusz Dziwulski

Ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego w PKO Banku Polskim.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk