• Odbierz prezent
Surowce przemysłowe znalazły się pod presją silnego dolara (USD). Ceny ropy naftowej wycofują się z rekordowych poziomów, słabość gazu ziemnego
fot. freepik.com

Ropa naftowa traci blisko 1% w reakcji na wzmocnienie amerykańskiego dolara. Ropa naftowa wycofała się z rekordowych poziomów z uwagi na włączenie rynkowego "risk off". Wyprzedaż na rynkach obligacji, prowadząca do silniejszego dolara amerykańskiego i rosnących rentowności, ciąży na towarach, które nie przynoszą rentowności. Stąd surowce przemysłowe znalazły się pod presją silnego dolara. Inwestorzy spekulują, że przyszłotygodniowe posiedzenie krajów OPEC i OPEC+ doprowadzi do powrotu większej podaży na rynek.

Technicznie patrząc ropa naftowa wyszła górą w ostatnich dniach z konsolidacji 62,41 – 58,50 USD

Teraz testujemy jej górne ograniczenie, ale w ramach impulsu spadkowego. Dopiero jego zatrzymanie we wnętrzu ww. konsolidacji może przywrócić nieco lepsze nastawienie, ale jednocześnie trzeba śledzić czy przekręca się dźwignia w stronę risk off. Pamiętajmy również, że ważne wsparcie – pivot mamy w okolicy 57,82 USD, gdzie przebiega także dolne ograniczenie kanału wzrostowego na FOIL.

Michał Pietrzyca - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

GAZ ZIEMNY (FNATGAS.): Wstępująca słabość

Kwotowania gazu ziemnego znajdują się pod wpływem negatywnych, pro-spadkowych czynników wg analizy technicznej, zniżkując spod ważnego oporu 3,26 USD za mln BTU. Zauważmy, że lokalnie prowadzona słabość wpisuje się w średnioterminowy kanał spadkowy A. Pitchforka, którego dolne ograniczenie wypada w okolicy ubiegłorocznych, wrześniowych dołków ok. 1,80 USD.

W ostatnich pięciu dniach istotnie wzrosła liczba otwartych pozycji o blisko 5,5 tys. kontraktów. Rynkowo mówi się także o ważnej roli wsparcia 2,40 USD/mln BTU. Pamiętajmy, że spółki gazownicze wezwały J. Bidena do ogłoszenia stanu wyjątkowego w związku z silnymi mrozami w centralnej części Ameryki Północnej. Rządzący czekają na zwolnienie z dodatkowego obciążenia finansowego. Co ciekawe produkcja suchego gazu ziemnego w USA spadła do zaledwie 69,7 miliardów stóp sześciennych dziennie (Bcf / d), aczkolwiek głównie z powodu zamarzania, które występuje, gdy woda i inne płyny w strumieniu surowego gazu ziemnego zamarzają w odwiercie lub w liniach zbierania gazu ziemnego w pobliżu działalności produkcyjnej.

Michał Pietrzyca - 2

Notowania gazu ziemnego (FNATGAS.) w układzie dziennym

Nota prawna:


Michał Pietrzyca

Analityk techniczny Wydziału Doradztwa i Analiz Rynkowych w Domu Maklerskim BOŚ. Trader i inwestor z zamiłowania, permanentnie uskutecznia i buduje systemy transakcyjne.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk