• Odbierz prezent
Surowce. Jak inwestować w surowce? Co wybrać? Fizyczne złoto, srebro? ETF czy może kontrakt CFD na cenę ropy, złota czy pszenicy?

Inwestowanie w surowce to dobry pomysł na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Staje się popularne między innymi ze względu na silne trendy na rynkach – jak więc wygląda inwestowanie w surowce w praktyce?


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Surowce naturalne

Surowce naturalne, takie jak gaz ziemny i ropa naftowa, a także towary rolne – pszenica, kakao, kukurydza, cukier, bawełna itd. – wchodzą w skład rynku surowców i towarów. Każdy z tych rynków ma swoich zwolenników, szczególnie wśród traderów, którzy cenią zróżnicowanie rodzajów dokonywanych inwestycji.

Dlaczego rynek złota jest interesujący dla inwestorów?

Rynek złota np. jest szczególnie  atrakcyjny w czasach niepewności geopolitycznej, z kolei rynek roślin uprawnych to rynek, który z oczywistych względów nie przestanie budzić zainteresowania. Jest wspierany przez silny popyt eksportowy, a według Departamentu Rolnictwa USA (USDA) globalne prognozy podaży i popytu tylko na nasiona oleiste na rok 2020/2021 obejmują wyższą produkcję, wyższe zużycie i niższe zapasy końcowe, co sprzyja spekulacjom na rynkach towarów rolnych.

Jak inwestować w surowce?

Na przykład poprzez instrumenty finansowe tj. kontrakty futures, czy kontrakty CFD powiązane z cenami towarów, które można kupić lub sprzedać na rynku OTC. Inwestor może też nabyć surowce w formie fizycznej lub fundusze ETF (a także kontrakty na fundusze ETF), jak i inne fundusze inwestycyjne, czy certyfikaty strukturyzowane.

Ceny surowców, w tym cena złota, srebra, ropy czy miedzi poddane są pod spore wahania

Zmienność na rynku surowców

Rynek surowców jest zmienny, dzięki czemu pojawia się na nim wiele okazji inwestycyjnych. By z nich korzystać należy monitorować ze szczególną uwagą czynniki takie, jak: popyt i podaż, zapasy, pogoda, zapory eksportowe, polityka monetarna, awersja do ryzyka i konflikty polityczne. Historia nie raz już pokazała, że te ostatnie potrafią szczególnie mocno wpłynąć na zmienność rynkową – jak np. atak na saudyjskie instalacje naftowe, który wywołał natychmiastowy wzrost cen ropy naftowej o prawie 20 proc., po czym surowiec zaczął ponownie tanieć.

Jakie wydarzenia wpływają na notowania surowców?

Inne wydarzenia, które w znaczny sposób wpłynęły na notowania surowców to m.in. kryzys migracyjny, wojna handlowa USA-Chiny, czy konflikt syryjski. Korelacja teorii Globalnej Wioski McLuhana ze światowym rynkiem surowców urzeczywistnia się za każdym razem, gdy świat w reaguje na najnowsze doniesienia, a rynki szacują ich wpływ na ruchy cen.

Dywersyfikacja portfela

Przy takiej zmienności ważna jest dywersyfikacja portfela i wybór instrumentu, który najlepiej rozumiesz, bo nie przeznaczasz wszystkich dostępnych na rachunku środków tylko na jeden z instrumentów.

Kiedy mogą rosnąć ceny surowców?

Ceny surowców, np. cena złota, rośnie przede wszystkim wtedy, gdy winduje ją popyt inwestycyjny. W przypadku złota – cena kształtowana jest w dużej mierze przez politykę banków centralnych i inwestorów, którzy inwestują m.in. w fundusze ETF, czy kontrakty na złoto.

Od czego zależy cena ropy naftowej?

W przypadku ropy naftowej wiele do powiedzenia ma Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową. To decyzje OPEC regulują wiele kwestii wydobywczych, wydając m.in. rekomendacje ws. dopuszczalnego poziomu wydobycia. Te decyzje wpływają potem na notowania ropy naftowej. Podczas ich ogłaszania warto rozważyć zakup wybranych aktywów, gdy jesteśmy stanie określić bardzo prawdopodobne zachowania ich kursów. Zwykle oczekuje się wzrostu ceny tego surowca po szczycie OPEC, jednak nigdy nie wiadomo czy kurs ropy zachowa się w ten sposób. Zdarza się, że tuż przed oczekiwanym wydarzeniem ceny windują, a tuż po nim zaczynają spadać. Takie warunki sprzyjają traderom krótkoterminowym i inwestorom spekulacyjnym.

Kursy walut i surowców online – jaki mają związek?

Każdy surowiec posiada swoją walutę rozliczeniową. Spadek lub wzrost jej kursu względem innych walut będzie powodował ruchy cen surowca, np. walutą, która odpowiada za kurs ropy jest dolar amerykański. Jeśli jego cena wzrośnie, kurs ropy również się umocni – i odwrotnie. Złoto z kolei jest odwrotnie skorelowane z dolarem amerykańskim

Dlaczego największą korelacje z indeksem surowcowym CRB wykazuje australijczyk AUD/USD?

Największą korelację z indeksem surowcowym Reuters/Jefferies CRB wykazuje para AUD/USD. Australia to globalny eksporter metali przemysłowych, m.in. miedzi, jest też jednym ze światowych liderów eksportu pszenicy. To nietypowe połączenie eksportera towarów rolnych i metali przemysłowych sprawia, że dolar australijski zbliżył się pod względem popularności i istotności do czterech najbardziej płynnych walut na międzybankowym rynku walutowym. Ze względu na australijską ekspozycję na cykle zmian cen surowców dolar australijski odzwierciedla globalny popyt, który w dużej mierze zależy od wzrostu gospodarczego Chin. Jednakże AUD jest bezbronny w przypadku wyraźnych spadków na globalnych rynkach i wzrostu obaw o stan światowej gospodarki.

Które pary walutowe są siniej powiązane z surowcami? Dlaczego?

Niektóre waluty są silniej niż inne powiązane z rynkiem surowcowym – dlatego określa się je commoditycurrencies.  Do tej grupy należą waluty krajów, w których znaczną część wartości eksportu stanowią surowce – m.in. Kanady (dolar kanadyjski powiązany jest z cenami amerykańskiej ropy naftowej WTI), Australii (dolar australijski - z cenami złota) i Nowej Zelandii (dolar nowozelandzki powiązany z wartością indeksu CRB), czy rand południowoafrykański (powiązany z notowaniami platyny i złota), korona norweska (powiązana z cenami europejskiej ropy naftowej Brent), jak i Chile (peso chilijskie powiązane jest z cenami miedzi) oraz Brazylia (real brazylijski reaguje na zmiany cen rud żelaza).

Czy kursy walut surowcowych reagują szybko na zmiany cen surowców?

Kursy walut surowcowych reagują na zmiany cen surowców, ale niekonieczne w horyzoncie jednej sesji. Korelacje to raczej kwestia długoterminowa. W krótkim terminie rynki te mogą zachowywać się odmiennie.

Surowce w formie fizycznej

Dlaczego kupowanie surowców w formie fizycznej nie jest najlepszych rozwiązaniem?

Nabywanie fizyczne surowców ze względów praktycznych nie cieszy się wielką popularnością -  trudno bowiem składować baryłki ropy naftowej, czy worki zboża. Jeszcze trudniej jest zabezpieczyć sztabki złota.

Zakup monet, jako forma inwestowania w surowce (m.in. złoto, srebro)

Mimo to można w fizycznej formie inwestować w surowce, zwłaszcza w metale szlachetne poprzez kupno monet, czy biżuterii, ale też blach i prętów wykorzystywanychw  przemyśle.

Kto kupuje surowce w formie fizycznej?

Z takiej formy korzystają najczęściej inwestorzy szukający długoterminowych lokat, wierzący często w siłę tzw. bezpiecznych przystani. Kupno fizycznych surowców, tj. monety lub sztabki wiąże się z ryzykiem ich kradzieży. Można się oczywiście ubezpieczyć lub ukryć metale np. w bankowej skrytce, ale wiąże się toz kosztami,obniżającymi potencjalną stopę zwrotu z inwestycji.

Instrumenty pochodne na surowce

Popularne instrumenty pochodne tj. kontrakty futures, opcje, czy kontrakty CFD oparte o ceny surowców są notowane m.in. na giełdach w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i w Chinach. Inwestorzy obracają kontraktami terminowymi na globalnych rynkach towarowych, np.  często angażując niewielki kapitał i wykorzystując mechanizm dźwigni finansowej.

Jakie są najpopularniejsze surowce, na które zawierane są kontrakty terminowe?

Najpopularniejsze surowce, na które zawierane są takie kontrakty, to ropa i metale szlachetne. Sporą popularnością wśród inwestorów cieszą się też:

  • soja,
  • kawa,
  • cukier,
  • zboża (głównie pszenica),
  • miedź,
  • gaz naturalny.

Fundusze ETF, jako forma inwestycji w surowce

Kupując lub sprzedając surowce można też inwestować za pośrednictwem kontraktów na fundusze ETF lub prawdziwe fundusze ETF. Stało się to popularne nie tylko dzięki inwestycjom w złoto – inwestowanie w ETF-y jest po prostu wygodne i prostsze niż inwestowanie w instrumenty pochodne. W przeciwieństwie do funduszy zarządzanych aktywnie ETF-y nie wymagają dużego zaangażowania inwestora, a umożliwiają komponowanie szerokiego portfela zawierającego setki rodzajów papierów wartościowych.

Zalety funduszy pasywnych opartych o surowce (przemysłowe, mineralne)

Fundusze pasywne charakteryzują się niskimi kosztami, wysoką płynnością i dają też możliwość kupna akcji szerokiego rynku lub np. akcji jednej spółek z konkretnej branży. Funkcjonowanie ETF podlega regulacjom prawnym ustalanym w kraju emitenta danego funduszu.Informacje o ofertach kupna i sprzedaży funduszy ETF są jawne i powszechnie dostępne. Z łatwością sprawdzisz wysokość spreadów czy wartość obrotu.

Akcje spółek surowcowych

Nabycie akcji przedsiębiorstw produkcyjnych, przetwórczych i usługowych, które wykorzystują surowce w swojej działalności to też możliwość inwestowania w surowce. O zainteresowaniu może świadczyć, np. historyczny debiut SaudiAramco -  w 2019 r. naftowy gigant ustanowił ówczesny rekord IPO w wysokości 29,4 mld dol.

By zainwestować w surowce poprzez rynki akcji, można spekulować na rynkach OTC, kupując kontrakty CFD na różne spółki lub kupować akcje wybranych spółek, tak jak wspomnianego SaudiAramco. Jeśli inwestor spodziewa się wzrostu notowań miedzi, może zdecydować się na kupno akcji spółki, która tę miedź wydobywa, np. KGHM, czyli jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Jeśli przewiduje jednak spadek cen ropy naftowej, może kupić akcje linii lotniczych, które są beneficjentami niższych cenpaliw. Spółki mogą zabezpieczać się przed zmianą cen surowców, stosując hedging, dzięki czemuakcje firmy w mniejszym stopniu mogą być powiązane z notowaniami surowców.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk